ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Odejścia z Truth

Premiera TRUTH zbliża się – portal Trumpa to cenzura, a nie wolność

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

W październiku 2021 roku Donald Trump ogłosił plany uruchomienia nowej platformy mediów społecznościowych o nazwie. Truth to zupełnie nowy portal społeczniościowy Donalda Trumpa, który ma być inny niż wszystkie.

Zobacz także: Aplikacja zmierzy ciśnienie krwi za pomocą aparatu w smartfonie!

Truth – portal społeczniościowy Donalda Trumpa

truth portal społecznościowy trumpa

Truth rzekomo ma być platformą, która „odda głos wszystkim” – tak brzmiał komunikat prasowy. Warunki korzystania z usługi TRUTH Social stanowią, że użytkownicy nie mogą „oczerniać, niszczyć ani w inny sposób szkodzić, naszym zdaniem, nam i/lub stronie.”

Innymi słowy, każdy użytkownik, który skrytykuje Trumpa lub witrynę, może zostać wyrzucony z platformy. TRUTH Social nie odpowiedział od razu na prośbę TIME o komentarz wyjaśniający tę klauzulę. Nie będzie to zatem portal do głoszenia dowolnych wypowiedzi – zostanie po prostu ocenzurowany. Póki co, warunki korzystania z usługi TRUTH Social jasno wskazują, że platforma nie tylko ma na celu moderowanie treści – tak jak robią to Twitter i Facebook – ale także zastrzega prawo do usuwania użytkowników z dowolnego powodu, który uzna za konieczny. Warunki mówią dalej, że jeśli TRUTH Social zdecyduje się zamknąć lub zawiesić twoje konto, platforma może również pozwać użytkownika – coś, czego nie ma w warunkach Twittera i Facebooka.

Warunki zabraniają również użytkownikom korzystania z witryny w celu reklamowania lub oferowania sprzedaży towarów i usług, angażowania się w nieautoryzowane kadrowanie lub umieszczanie linków do witryny, oszustwa lub wprowadzania w błąd witryny i innych użytkowników oraz prób podszywania się pod innego użytkownika lub osobę lub użyć nazwy innego użytkownika.

truth portal donalda trumpa

„Oprócz zamknięcia lub zawieszenia konta, zastrzegamy sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań prawnych, w tym między innymi dochodzenia roszczeń cywilnych, karnych i nakazu sądowego”

– czytamy w warunkach TRUTH Social.

Co ciekawe, lista zakazanych działań witryny obejmuje „nadmierne używanie wielkich liter”. Warto przypomnieć, że jest to cecha charakterystyczna, z której Trump zasłynął na Twitterze i której żadna inna duża sieć społecznościowa wyraźnie nie zakazuje.

W jakim celu zakładany jest portal?

Trump powiedział, że stworzył TRUTH Social i jej spółkę-matkę, Trump Media & Technology Group, aby „przeciwstawić się tyranii Big Tech”. Stało się to po tym, jak został na stałe zablokowany na Twitterze i zawieszony na Facebooku na co najmniej dwa lata. Miało to związek z jego wypowiedziami o ataku na Kapitol. Po zablokowaniu, były prezydent powiedział:

„Żyjemy w świecie, w którym talibowie mają ogromną obecność na Twitterze, a twój ulubiony amerykański prezydent został uciszony”

 – powiedział kilka miesięcy temu Trump w swoim oświadczeniu.

Premiera TRUTH już niebawem?

Nowa platforma Donalda Trumpa może zostać uruchomiona 21 lutego, zgodnie z przewidywaną datą podaną w sklepie z aplikacjami Apple. Ta data została dostrzeżona przez Reuters. Co ciekawe, termin zbiegłaby się z długim weekendem i Dniem Prezydenta.

Trump Media & Technology Group nie odpowiedziała, czy data premiery jest prawdziwa. Jedno jest pewne – Donald Trump prędzej czy później uruchomi swoją propagandową tubę i będzie chciał kandydować w następnych wyborach na prezydenta USA.

Źródło: cnet, time

Sprawdź najnowsze wpisy