Menu start w Windows 10 na ekranie komputera

Windows 10 21H2 to ostatnia duża aktualizacja tego systemu. Oto nowości

2 minuty czytania
Komentarze

Windows 10 21H2 miał być rewolucją. Początkowo media sądziły, że właśnie ta aktualizacja będzie zawierała zmiany wizualne systemu i pojawi się jesienią. Niedawno okazało się, że wielkie nowości pojawią się w Windowsie 11 i nie będzie to update 21H2. Nie oznacza to, że aktualizacja w ogóle się nie pojawi. Ma ona zawierać kilka nowych funkcji i zapewne dostępna będzie już w październiku.

Windows 10 21H2 dla tych, co nie chcą „jedenastki”?

Windows 10 21H2 będzie oficjalnie nazwany jako Windows 10 October 2021 Update. Będzie to ostatnia duża aktualizacja dla tego systemu. Pisząc „duża” mam na myśli łatkę, która wydawana jest dwa razy do roku. To jednak nie oznacza, że możemy spodziewać się wielu nowych funkcji. Niestety tych będzie jak na lekarstwo, ponieważ bardzo duże zmiany pojawią się dopiero w Windowsie 11.  

Windows 10 21h2 - koniec problemów z procesorem

Można zatem stwierdzić, że nowa aktualizacja będzie przeznaczona dla tych, którzy nie mogą pobrać ani zainstalować systemu Windows 11 z powodu na przykład wymagań sprzętowych. Ponadto niektórzy użytkownicy mogą zwyczajnie nie chcieć zmieniać wersji systemu z takich samych powodów, z jakich część korzystających nadal pozostaje przy Windows 7 lub 8 (które są mi nieznane lub niezrozumiałe).

W tym miejscu warto przypomnieć, że Microsoft będzie kontynuował pracę nad systemem Windows 10 do 2025 r. Jednak wszelkie aktualizacje lub łatki będą minimalne – mające zapewnić bezpieczeństwo i stabilność, ale na pewno nie nowe funkcje. Wersja 21H2 ma być ostatnią z kilkoma nowymi funkcjami.

Nowe funkcje Windows 10 21H2

Oto nowe funkcje Windows 10 21H2, o których wiemy:

  • W majowej aktualizacji, Microsoft dodał obsługę wielu kamer Windows Hello. Funkcja ta zostanie rozbudowana w wersji 21H2. Wtedy bowiem, będzie można używać zewnętrznej kamery zgodnej z Windows Hello, nawet gdy laptop jest zamknięty lub zadokowany.
  • W jednym z dokumentów Microsoft potwierdził, że certyfikacja TPM będzie obsługiwana na platformach Intel TPM Tiger Lake z systemem Windows 10 21H2 lub nowszym.
  • Microsoft XPS Document Writer będzie mógł domyślnie generować pliki OpenXPS (.oxps). Po włączeniu tej funkcji domyślnym formatem wyjściowym MXDW jest starszy Microsoft XPS (.xps). Jeśli wyłączysz lub nie skonfigurujesz tego ustawienia, domyślnym formatem wyjściowym MXDW będzie (.oxps).
  • Microsoft prawdopodobnie pracuje też nad ulepszeniami funkcji Universal Print i wdrażania, takich możliwości jak Windows Autopilot.

Windows 11 przyćmi nową aktualizację

Wersja 21H2 zaktualizuje urządzenie do systemu Windows 10 o kompilacji 19044 (obecna to 19043). Ta niewielka aktualizacja pozwoli użytkownikom korporacyjnym odroczyć zmianę na „jedenastkę”. Jednak tak naprawdę zdecydowana większość użytkowników (w tym także ja), czeka na Windows 11. Wielu obserwatorów już testuje platformę w programie Windows Insider. Jakiś czas temu pisałem, w jaki sposób zainstalować nadchodzący system. Warto jednak mieć na uwadze, że póki co zawiera on wiele błędów.

Źródło: windowslatest

Motyw