ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10X przyczyna końca aplikacje i usługi microsoft

Windows 10 21H2 – wszystko, co wiemy o gigantycznej aktualizacji

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft zmienił ostatnio harmonogram publikowania aktualizacji, przez co większy update pojawi się dopiero jesienią. Jest jednak na co czekać. Gigant z Redmond ma bowiem dokonać pewnych zmian wizualnych w systemie Windows 10 21H2.

Windows 10 21H2 – najważniejsze informacje

Zmiany wizualne

Jak już niejednokrotnie pisałem, nowa aktualizacja wiąże się z dużymi zmianami wizualnymi. Windows 10 21H2 wprowadzi zaokrąglone narożniki interfejsu. Ma to zapewnić bardziej przyjemny dla oka interfejs użytkownika. Niedawno Microsoft testował flagę „prototypu z zaokrąglonymi rogami”, co wskazuje na wprowadzenie zmiany w jesiennej łatce. Nowy wygląd ma dotyczyć okien aplikacji, menu Start, przycisków, dynamicznych kafelków, a nawet Centrum akcji.

windows 10 pasek zadań

Inną nowością jest unoszące się menu, o którym pisałem jakiś czas temu. Będzie ono widoczne np. po kliknięciu prawym przyciskiem w ikonę aplikacji lub po uruchomieniu menu Start. Taki zabieg ma z kolei sprawić, by interfejs wydawał się bardziej lekki. Podobne rozwiązania mogliśmy zobaczyć w Windows 10X lub macOS.

Co ciekawe, zmiany wizualne mają znaleźć się także w Eksploratorze plików. Dzięki aktualizacji, wygląd popularnego „organizatora danych” zostanie dostosowany do języka Fluent Design.

Zobacz także: Elon Musk zapowiada śmierć na Marsie – cenię za szczerość

Nowe funkcje

Update systemu Windows 10 to nie tylko zmiany wizualne, ale także nowe funkcje. Użytkownicy z pewnością docenią kilka zmian, jakie zobaczymy w łatce. Jedną z ciekawszych nowości będzie widżet „Wiadomości i zainteresowania” na pasku zadań.

Windows 10X Menu Start

Ponadto w aplikacji Ustawienia (która sukcesywnie zastępuje Panel Sterowania) zobaczymy statystyki użytkowania baterii. To wręcz dziwne, że Windows 10 do tej pory nie miał funkcji pokazującej, które aplikacje „pożerały” akumulator najbardziej.

Inne ważne funkcje to chociażby:

  • możliwość odinstalowania większości wstępnie zainstalowanych aplikacji Microsoft,
  • lepsze wsparcie dla zewnętrznych wyświetlaczy,
  • łatwiej dostępny pulpit nawigacyjny konta Microsoft, który znajdzie się na pasku zadań,
  • rozdzielenie procesu paska zadań od Eksploratora plików,
  • lepsze wsparcie dla wprowadzania danych za pomocą rysika i głosu – ma tu pojawić się nowy interfejs.

Ważną zmianą jest też ulepszenie trybu tabletu. Najważniejszą funkcją ma być tu nowa „warstwa gestów”, która miałaby znajdować się nad interfejsem użytkownika i umożliwiać wykonywanie gestów tak jak na gładziku laptopa.

Windows 10 21H2 – termin premiery

Standardowy czas wydania tego typu aktualizacji to październik. Jednak już teraz update jest testowany w kanałach Windows Insider. Pojedyncze funkcje mogą pojawić się jako pierwsze w wersji deweloperskiej, a „ostateczna wersja” będzie gotowa w czerwcu. Wtedy ma rozpocząć się testowanie w kanale wersji beta. Mimo, że update jest okraszony kodem 21H2 (co oznacza, że zostanie wydany w drugiej połowie 2021 roku), nie będzie to jego oficjalna nazwa. Na pewno też Microsoft nie wypuści aktualizacji pod nazwą „Sun Valey”. Będzie to ostatecznie Windows 10 October 2021 Update.

Jeśli chcesz przetestować update już teraz, możesz zapisać się kanału Insider. Najbardziej zaawansowany jest tu „kanał deweloperski”, skierowany do najbardziej technicznych użytkowników. Kanał beta będzie z kolei prawdopodobnie pierwszym miejscem, w którym rozpoczną się testy pełnej wersji systemu Windows 10 21H2, więc tu też można się zapisać.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy