Maj się zbliża a pogoda nas nadal nie rozpieszcza. Jeśli w tę jesienną aurę przeoczyliście kilka informacji z naszego portalu, to czas to nadrobić. Przed Wami SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia. W minionych dniach największymi wydarzeniami z pewnością były: nowe produkty i gadżet Apple oraz wyniki CD Projektu.

Pochwała – produkty i gadżet Apple oraz wyniki CD Projektu

2020 rok podsumowany przez CD Projekt. Nie ulega wątpliwości, że pomimo fatalnego startu, Cyberpunk 2077 był hitem. CD Projekt opublikował oficjalne raporty finansowe, z których możemy dowiedzieć się kilku ciekawych informacji. Przychody wyniosły 2,1 mld zł a zysk netto ponad 1,1 mld zł. Są to naprawdę świetne rezultaty. Co ciekawe, z raportu dowiadujemy się, że Wiedźmin 3: Dziki Gon sprzedał się w aż 30 milionów egzemplarzy od premiery w 2015 roku. Cyberpunk 2077 z kolei znalazł się w domach prawie 13,7 mln osób. Większość z nich kupiła grę w sposób cyfrowy. Inna ciekawostka to najczęściej wybierana platforma i tu małe zaskoczenie – PC. Z drugiej strony nie powinno to dziwić, skoro na konsolach starszej generacji, gra po prostu nie działa.

Tlen na Marsie. O kolonizacji planet Układu Słonecznego marzy niejedno pokolenie. Na celownik niejednokrotnie brany był Mars, który jest stosunkowo blisko Ziemi. Elon Musk zapowiadał wiele razy, że zamierza skolonizować „Czerwoną Planetę”. Być może będzie to naprawdę możliwe, biorąc pod uwagę przełom, jaki zapowiedziała NASA. Atmosfera Marsa w 95% składa się z dwutlenku węgla, a mimo tego naukowcom udało się uzyskać czysty tlen na planecie. Udało się uzyskać 5 gramów tlenu, który wystarcza na około 10 minut oddychania. Wydaje się, że kolonizacja Marsa jest coraz bliżej.

Nowości od Apple. Kilka dni temu firma z Cupertino pokazała wiele nowych urządzeń. Pojawiły się komputery iMac oraz iPad Pro. Ich sercem jest bardzo wychwalany chip M1. Cechą szczególną tego sprzętu, a w szczególności iMaców jest bogaty wybór kolorów. Jest to niejako powrót do dawnych lat, kiedy komputery Mac były dostępne w różnych barwach. Ponadto na konferencji pokazano purpurowego iPhone’a 12 oraz 12 Mini. Zobaczyliśmy także lokalizator Apple o nazwie AirTag. Użytkownicy mogą dostosować jego wygląd do swoich upodobać. Co ciekawe, jest to jeden z najtańszych gadżetów Apple na rynku, ponieważ kosztuje jedynie 159 zł. Firma z Cupertino pokazało także nowe Apple TV w 4K.

Microsoft Edge 90 już dostępny. Z tak dobrej przeglądarki nie korzystałem od lat. Edge to lekki i wydajny program z bardzo wieloma funkcjami. Nowości ciągle przybywa, chociażby ostatnio – w wersji 90. Pojawił się tu monitor haseł, który ostrzega użytkownika, jeśli jego hasło trafi do ciemnej części Internetu. Ponadto zobaczymy tu ulepszoną wyszukiwarkę historii przeglądanych stron, a także lepsze wyszukiwanie multimediów. Mniejsze nowości dotycząc drukowania dokumentów PDF, autouzupełniania i łatwiejszego zarządzania pobieranymi plikami.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.