Dziś rano poznaliśmy wyniki systemu BLIK w trzecim kwartale (Q3) 2020 roku. Dane związane m.in. z liczbą wykonanych transakcji i rozwojem BLIK-a na internetowej konferencji przedstawił Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. Okazuje się, że w omawianym okresie zdecydowanym hitem wśród operacji wykonanych przy użyciu BLIK-a były przelewy na telefon.

Wyniki systemu płatności BLIK w Q3 2020

Tylko w trzecim kwartale 2020 roku użytkownicy systemu BLIK wykonali za jego pomocą 110 mln transakcji. To więcej, niż w całym 2018 roku. Liczba transakcji od początku tego roku do końca trzeciego kwartału wynosi natomiast 283,8 mln.

Gdzie najczęściej używaliśmy BLIK-a w trzecim kwartale 2020 roku? Tu nie ma zaskoczenia – popularny system płatności był najchętniej wykorzystywany podczas transakcji na stronach internetowych, np. podczas zakupów w sklepach online. Ponad 70% transakcji BLIKiem w omawianym okresie to właśnie operacje wykonane na stronach WWW. Co jednak ciekawe, rekordowy wzrost odnotowano w przypadku przelewów na telefon. O tym jednak za chwilę, a ogólnie podsumowując liczbę transakcji BLIKiem, to w porównaniu rok do roku trzeci kwartał 2020 przyniósł wzrost aż o 95%.

Wspomnieliśmy już, że największą popularność BLIK miał na stronach internetowych. Przejdźmy więc do konkretnych liczb dotyczących tej dziedziny transakcji:

  • 77,7 mln transakcji BLIKiem online w trzecim kwartale 2020 roku
  • Wzrost o 6% w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym liczba transakcji BLIKiem na witrynach WWW wyniosła 73 mln
  • Wzrost w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej jest niemal dwukrotny – wynosi dokładnie 97%

Między drugim a trzecim kwartałem 2020 roku procentowy wzrost transakcji online był wyższy, jednak to kwestia pojawienia się pandemii, która dała duży impuls całej branży e-commerce.

BlIK odnotował wzrosty w wielu rodzajach transakcji, ale hitem są przelewy na telefon

W pierwszych kwartałach 2020 roku obserwowano spadek wypłat BLIKiem z bankomatów. Tu również zapewne dużą rolę odegrała pandemia, wiosną ludzie ogólnie rzadziej wychodzili z domu, rzadziej też udawali się do bankomatów. W trzecim kwartale liczba wypłat gotówki przy użyciu BLIKa już znacznie wzrosła – o 36% względem poprzedniego kwartału i o 10% porównując rok do roku. Łączna liczba wspomnianych transakcji w trzecim kwartale 2020 wyniosła 7,5 mln.

Jeśli chodzi o transakcje w stacjonarnych sklepach, tu BLIK także odnotował wzrost. Procentowy wzrost transakcji POS wyniósł 42% w porównaniu do poprzedniego kwartału i 98% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Łączna liczba takich transakcji w trzecim kwartale tego roku to 11,9 mln.

Prawdziwym hitem jeśli chodzi o transakcje wykonywane BLIKiem są przelewy na telefon. To właśnie tu zaobserwowano najwyższy wzrost. W trzecim kwartale 2020 roku użytkownicy wykonali 13 mln takich przelewów. To o 46% więcej, niż w poprzednim kwartale. Wzrost rok do roku wynosi natomiast aż 202%.

Wyniki systemu BLIK w Q3 2020 – kolejne dane

Polski Standard Płatności zaprezentował też podczas konferencji szczegółowe dane dotyczące liczby transakcji BLIKiem w poszczególnych kanałach w wakacyjnych kwartałach ostatnich lat. Wszędzie zaobserwowano wzrost.

Średnia kwota transakcji BLIKiem wyniosła 133 zł. Przeciętnie użytkownicy wykonywali blisko 1,2 mln transakcji dziennie przy użyciu wspomnianego systemu. Skalę popularności BLIKa najlepiej obrazuje jednak inna (choć wynikająca z poprzedniej) statystyka: uśredniając, w trzecim kwartale 2020 roku każdej sekundy użytkownicy wykonywali 7,5 transakcji BLIKiem. Jest to średnia z całej doby, więc w szczytowym momencie dnia transakcji było więcej.

Polski Standard Płatności poinformował również o zaobserwowaniu stałego wzrostu wartości transakcji wykonywanych BLIKiem. Łączna wartość transakcji wykonanych przy użyciu tego systemu wyniosła w trzecim kwartale 14,6 mld zł. W porównaniu do poprzedniego kwartału to wzrost o 10,8%.

Wzrasta też liczba aktywnych użytkowników BLIKa. W omawianym kwartale wyniosła ona 6 mln. Polski Standard Płatności przyjmuje, że aktywny użytkownik to taki, który przynajmniej raz w miesiącu wykonuje transakcję BLIKiem. Osoby, które wykonują jednak wyłącznie przelewy na telefon, nie są wliczane do tej grupy.

Istotne informacje w skrócie i nowe banki obsługujące BLIKa

Na konferencji przedstawiono sporą liczbę statystyk, więc na koniec Polski Standard Płatności zaprezentował planszę z wybranymi danymi podsumowującymi trzeci kwartał 2020. Dowiedzieliśmy się m.in., że choć BLIK jest najpopularniejszy w internecie, to już prawie 590 tysięcy stacjonarnych punktów handlowo-usługowych akceptuje płatności przy użyciu tego systemu.

Czytaj także: Czwarty kwartał 2020 roku uratuje światowy rynek elektroniki, RTV i AGD? Oto prognoza

Na konferencji Dariusz Mazurkiewicz przypomniał również o tym, że do banków obsługujących BLIKa dołączyły Nest Bank oraz Bank Pocztowy. BLIKiem można też doładować konto Apple ID, by płacić np. w App Store.

źródło: Polski Standard Płatności

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.