ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
funkcje Apple Watch

Apple Watch Series 6 kontra SE i Series 3 – który zegarek jest dla Ciebie?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Po raz pierwszy od premiery w 2016 roku w ofercie firmy Tima Cooka są trzy modele Apple Watch. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Jednak po bliższym kontakcie zobaczymy, że istnieją między nimi bardzo wyraźne różnice, które sięgają znacznie głębiej niż te cenowe. Apple Watch Series 6 kontra SE i Series 3 – oto czym różnią się zegarki z Cupertino.

Zobacz także: Policja ścigała Teslę prowadzoną przez Autopilota, bo kierowca… spał

Wygląd i wyświetlacz

Firma Tima Cooka nie zmieniła zbytnio charakterystycznej kwadratowej obudowy smartwatcha przez siedem jego generacji, więc nie ma dużej różnicy między trzema zegarkami. Gigant z Cupertino nie udostępnił jeszcze dokładnych wymiarów Series 6 i SE, ale prawdopodobnie będą one nieco większe, ale cieńsze niż Series 3 – podobnie jak seria 5. Poniżej wymiary dwóch modeli:

  • Series 3: 38,6 mm x 33,3 mm x 11,4 mm;
  • Series 5: 40 mm x 34 mm x 10,74 mm.

Nasz nadgarstek za bardzo nie zauważy różnicy. Apple ma bardzo rozpoznawalny projekt zegarka i ogromne możliwości personalizacji, dlatego każdy z nich może świetnie wyglądać.

Różnią się jednak same ekrany. Series 3 ma starszy wyświetlacz, więc jest mniejszy i ma kwadratowe rogi. Modele SE i Series 6 mają większe ekrany z zaokrąglonymi rogami pasującymi do korpusu wyświetlacza. Podczas gdy SE i Series 6 mają identyczne parametry wyświetlania, tylko topowa wersja ma ekran, który jest zawsze włączony. Jest on 2,5 razy jaśniejszy niż w zeszłorocznym modelu, co z pewnością umożliwi lepszą czytelność w bardzo jasnym oświetleniu.

Podsumowując – chociaż rozmiary i projekty są bardzo podobne, wyświetlacze robią różnicę w przypadku serii 6 i SE, a niegasnący ekran to bardzo przyjemna opcja.

Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6 kontra SE kontra Series 3 – kolory i materiały

Podczas gdy wszystkie trzy zegarki są dostępne w kolorze srebrnym i gwiezdnej szarości, mamy znacznie więcej opcji w przypadku najdroższego modelu. Apple Watch SE otrzymał złoty kolor, a Series 6 jeszcze czerwony i niebieski. Ponadto „szóstka” i SE są dostępne w wersji Nike, a Series 6 oferuje jeszcze edycję Hermes.

Wydajność

Wydajność może nie jest tak ważna w Apple Watch, jak na iPhonie lub iPadzie, ale przy tak dużej liczbie czynności, które wykonuje zegarek, szybkość ma znaczenie. W każdym z trzech zegarków mamy inny procesor. W Series 3 jest to S3, w SE jest to S5, a Series 6 napędzany jest przez układ S6. Jak można się spodziewać, S6 jest około 20% szybszy niż S5, czyli około dwa razy szybszy od S3. Dzieje się tak, ponieważ procesory S5 i S6 mają 64-bitową architekturę, podczas gdy S3 jest 32-bitowy. Dodatkowo dostajemy również nowszy układ bezprzewodowy W3, który zapewnia obsługę Bluetooth 5.

Apple Watch Series 6

Zegarek Series 6 otrzymał także układ U1. Wprowadzony po raz pierwszy w iPhone’ach 11 i 11 Pro, procesor zapewnia lepszą orientację przestrzenną, co według Apple pozwala urządzeniu wyszukiwać jego dokładne położenie względem innych pobliskich sprzętów wyposażonych w U1. W tej chwili to niewiele znaczy – zwłaszcza, że ​​Apple Watch nie obsługuje jeszcze AirDrop – ale gdy pojawi się akcesorium do lokalizowania AirTag wszystko się zmieni.

Apple Watch Series 6 jest oczywiście najbardziej wydajny, ale SE będzie wystarczająco szybki dla większości ludzi. Series 3 mocno odbiega od dwóch droższych modeli.

Apple Watch Series 6 kontra SE kontra Series 3 – łączność

Apple Watch Series 3 jest dostępny tylko w wersji GPS. Modele Cellular nie są już produkowane. Jeśli chcemy używać zegarka na zewnątrz i zostawić telefon w domu, trzeba wybrać SE lub Series 6, które są dostępne w wersjach GPS lub GPS + Cellular. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy korzystać z funkcji Ustawienia rodzinne, która wymaga połączenia komórkowego.

Czujniki i funkcje

Oto dochodzimy do największych różnic między zegarkami. Najpierw zaczynamy od tego, co mają wszystkie trzy zegarki: GPS/GNSS, NFC, wysokościomierz, żyroskop, akcelerometr, optyczny czujnik tętna, czujnik światła, mikrofon, GymKit, klasa wodoodporności 50M, funkcja Alarmowe SOS.

Apple Watch Series 6

Warto zauważyć, że SE i Series 6 mają optyczny czujnik serca drugiej generacji zapewniający większą dokładność, a także zawsze włączony wysokościomierz do całodziennego śledzenia. Dodatkowo mikrofon będzie śledzić decybele w aplikacji Hałas, a akcelerometr służy do wykrywania upadków. Obydwie funkcje nie są dostępne w zegarku Series 3. Otrzymujemy również 32 GB pamięci wbudowanej w przypadku SE i Series 6 i tylko 8 GB w Series 3. Apple Watch Series 6 ma także czujniki nowej generacji, których nie znajdziemy w żadnym innym modelu.

Apple Watch Series 6 kontra SE kontra Series 3 – ceny

Najstarszy zegarek jest oczywiście najtańszy, a jego cena startuje od 999 zł za wersję z kopertą 38 mm. Większa, 42 mm wersja wyceniona jest na 1149 złotych. Apple Watch SE z kopertą w rozmiarze 40 mm kosztuje 1299 złotych, a model 44 mm 1449 złotych. Różnica cenowa między smartwatchami jest nieduża, a dopłata do nowszego modelu jest zdecydowanie warta uwagi. Zdecydowanie droższy, flagowy Series 6 kosztuje od 1899 złotych w mniejszej wersji oraz od 2049 złotych z większą kopertą. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy