ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Androida Froyo i HTC Wildfire

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 18 do 24 maja 2010 roku.

Premiera Androida Froyo

20 maja 2010 rok światło dzienne ujrzała kolejna wersja systemu Android – 2.1 Froyo. Nazwa Froyo była skrótem od frozen yogurt (mrożony jogurt). Wydanie to było jednym z bardziej rewolucyjnych w historii Androida. Podstawową zmianą było znaczące poprawienie wydajności systemu przy pomocy kompilatora JIT i nowego silnika javascript V8. Dzięki wprowadzeniu Cloud to Device Messaging możliwe stało się zdalne wykonywanie działań na telefonie, najciekawszym zastosowaniem tej funkcji była możliwość uruchomiania instalacji aplikacji z poziomu przeglądarki na komputerze. Najbardziej oczekiwaną przez użytkowników Androida funkcją była możliwość instalowania aplikacji na karcie pamięci, jednak jak się później okazało producenci niechętnie implementowali ją w swoich urządzeniach, a w szczególności Sony. Inną ważną nowością był tryb hotspotu, który był chętnie wykorzystywany użytkowników smartfonów.

Android Froyo mimo ogromnych zmian nigdy nie przyjął się na rynku. Udało się to dopiero wydanemu kilka miesięcy później Androidowi Gingerbread, który idealnie trafił na boom smartfonowy. Do Froyo zostały wydane 3 aktualizacje. Ostatnia (wydanie 2.2.3) ujrzała światło dzienne w listopadzie 2011 roku, kiedy na rynek zdobywał Android ICS.

Czytaj dalej: Android 2.2 Froyo (Mrożony Jogurt) oficjalnie zaprezentowany

Premiera HTC Wildfire

Dekadę temu HTC zaprezentowało model, który bez wątpienia został hitem sprzedaży – model Wildfire. Sama nazwa skrywa ciekawą historię, otóż nazwa została wybrana przez fanów HTC w publicznym głosowaniu. Przypomnijmy specyfikację urządzenia:

  • Wyświetlacz: 3,2″, 320×240 px, 125 ppi
  • CPU: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
  • RAM: 384 MB
  • Flash: 512 MB
  • Aparat: 5 Mpx, AF, LED
  • Łączność: HSDPA max. 7,2 Mbps, Bluetooth 2.1, WiFi b/g, GPS, A-GPS
  • Akumulator: 1300 mAh
  • System: Android 2.1 Eclair
htc wildfire e

Małe sprostowanie do specyfikacji – producent wydał aktualizację do Androida 2.2. Telefon ten był w swoim czasie dość popularny, jednak nie można nazwać go urządzeniem idealnym. Całkiem dobrze sprawował się aparat, nieco gorzej wyświetlacz, który miał po prostu za małe zagęszczenie pixeli. Choć urządzenie miało dość dużo pamięci operacyjnej, to całą wydajność niszczył zdecydowanie za słaby procesor. Nie było to urządzenie dla graczy.

HTC zapowiada aktualizacje

Zostajemy przy HTC. Aktualizacje Androida zawsze były drażliwym i niewygodnym tematem dla producentów telefonów. Wydanie aktualizacji to proces czasochłonny i ryzykowny, dlatego wielu producentów ogranicza je do minimum. Dekadę temu, zaraz po wydaniu Androida Froyo, HTC zapowiedziało aktualizację dla wszystkich nowych telefonów. Nowe oznaczało w tym przypadku modele wydane w 2010 roku. Warto tu zaznaczyć, że w tamtym czasie HTC wydawało przynajmniej jedną aktualizację dla każdego modelu, a i tak pojawiała się krytyka za chociażby opóźnienia. Mowa oczywiście o dużych aktualizacjach, pojęcie poprawki zabezpieczeń ówcześnie prawie nie istniało.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy