Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 4 do 10 maja 2010 roku.

Nokia z Androidem

Nie jest tajemnicą, że w swoim czasie niezależni deweloperzy potrafili zdziałać cuda. Tym razem nie będzie jednak o instalacji Linuksa na mikrofalówce, a uruchomieniu Androida na pokładzie Nokii N900. Telefon ten był sprzedawany z systemem Maemo i Nokia ani myślała o przejściu na platformy tworzone przez inne firmy. Do pracy w okolicy stycznia 2010 roku wzięli się więc niezależni deweloperzy, którzy po 5 miesiącach pracy pochwalili się częściowo działającym portem Androida. Port w późniejszym czasie był rozwijany i rzekomo nadawał się nawet do użytku. Warto tutaj przypomnieć, że w swoim czasie istniało wiele tego typu projektów. Wymienić można choćby legendarnego HTC HD2, na którym uruchamiano niemal wszystkie ówczesne systemy operacyjne.

Zapowiedź tabletu od Google

Dekadę temu krążyły plotki na temat ewentualnego tabletu stworzonego przez Google. W tamtym czasie nie było takiego urządzenia, jedynym przedstawicielem linii Nexus był smartfon Nexus One. Pojawiały się informacje na temat rzekomych prac prowadzonych przez Google, korporacja miała między innymi poszukiwać dostawców treści takich jak książki i czasopisma. Wątpliwości rozwiał CEO sieci Verizon informując, że operator pracuje nad wdrożeniem tego urządzenia do sprzedaży. Z dzisiejszej perspektywy warto zastanowić się, czy ta informacja nie została opublikowana w celu postraszenia konkurencji, szczególnie że Nexus 7 zadebiutował dopiero 2 lata później. W tamtym czasie sytuacja na amerykańskim rynku była dość skomplikowana. Wyłączność na sprzedaż sprzętu Apple (w tym również iPada) miało AT&T. Verizon musiał walczyć o klientów, ale tak naprawdę nie miał czym.

Era odświeża Blueconnecta

Blueconnect był marką sieci Era stworzoną na potrzeby internetu mobilnego. Usługa w swoim czasie była dość popularna, Era często była w tej kwestii uważana za pioniera. Nie zmienia to jednak faktu, że 10 lat temu internet mobilny dopiero raczkował i nie nadawał się do zastosowań stacjonarnych. We wspomnianym czasie Era oferowała w zestawie modem HSDPA o przepustowości teoretycznej do 7,2 Mbps. Pod warunkiem, że użytkownik był w zasięgu HSDPA. Najtańszy abonament kosztował 39 zł i oferował 2 GB na transfer danych, po wykorzystaniu którego prędkość była zmniejszana do 16 Kbps. Nie jest mi niestety znana cena najwyższego pakietu, wiem że oferował on 35 GB. Pod tym względem postęp w porównaniu do współczesnych ofert nie jest taki imponujący.

Telewizor Sony z Androidem

Pomysł wykorzystania Androida w roli Smart TV jest niemal tak stary jak sam Android. Dekadę temu pojawiły się informacje na temat rzekomej współpracy Sony i Google w celu stworzenia platformy multimedialnej dla telewizorów. Sony było tak zaangażowane w projekt, że porzucili własną platformę XMB. Trudno mi powiedzieć czy informacje były prawdziwe, szczególnie że Android TV zadebiutował dopiero 4 lata później, poza tym według tamtych informacji miał być kompatybilny ze wszystkimi aplikacjami ze sklepu. Fakt jest natomiast taki, że Sony bardzo szybko wykorzystało Android TV w swoich telewizorach i korzysta z niego po dzień dzisiejszy.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.