ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Nokii N8, sukces Windows 7

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 27 kwietnia do 3 maja 2010 roku.

Premiera Nokii N8

10 lat temu oficjalnie zapowiedziana została Nokia N8, która była odpowiedzią fińskiego producenta na Androida i iPhone’a. Zacznijmy od przypomnienia specyfikacji:

  • Wyświetlacz: 3,5″, 360×640 px, AMOLED
  • CPU: 680 MHz
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 16 GB
  • Aparat: 12 Mpx, AF, EIS, LED, Xenon, wideo 720p 25 fps
  • Łączność: HSDPA 10,2 Mbps, Bluetooth 3.0, WiFi b/g/n, GPS, A-GPS
  • Bateria: 1200 mAh
  • Symbian^3 Anna

Nokia w szczególności zachwalała oprogramowanie urządzenia. Nowy Symbian miał być dostosowany do obsługi wyświetlaczy dotykowych oraz wspierał technologię multi-touch. Zachwalano także możliwości aparatu fotograficznego. Nokia N7 było tym, co Nokia miała pod ręką aby bronić się przed Androidem i iPhone’em. Po latach pojawiły się informacje, według których nawet pracownicy Nokii zastanawiali się po co firma zdecydowała się unowocześniać Symbiana, zamiast skupić się na MeeGo.

Co prawda wszystkie urządzenia Nokii i tak zbierały pozytywne opinie, jednak czasem w kierunku N8 pojawiała się krytyka. Telefon miał problemy ze stabilnością, przestarzały Symbian nie był w stanie wykorzystać potencjału urządzenia. Telefon nie był też tani, wyceniono go na 370 euro, czyli około 1500 zł. Mimo wszystko jestem skłonny stwierdzić, że okazał się sprzedażowym sukcesem Nokii.

Sukces Windows 7

Windows 7 problem z wyłączeniem

Dekadę temu opublikowano raport, który wskazywał na niezwykły sukces systemu Windows 7. Po zaledwie 9 miesiącach od premiery kontrolował on więcej komputerów niż niesławna Vista. Co prawda poprzeczka nie była ustawiona zbyt wysoko, ponieważ w omawianym czasie Windows 7 miał dokładnie 14,8% rynku, a Vista osiągnęła wartość szczytową i zaczynała znikać z komputerów. Według analityków system ten powtórzył sukces Windowsa XP. Z dzisiejszej perspektywy trzeba przyznać im rację jeszcze raz. Tak samo jak dawniej Microsoft nie mógł wykończyć Windowsa XP, tak dziś bezskutecznie próbuje uśmiercić „siódemkę”.

HP przejmuje Palma

Pod koniec kwietnia 2010 roku świat obiegła informacja o wykupieniu firmy Palm przez HP. Za producenta telefonów HP miało zapłacić 1,2 miliarda dolarów. Palm był w trudnej sytuacji. Urządzenia na ich autorskiej platformie nie sprzedawały się i zalegały w magazynach, firmie brakowało pieniędzy. HP z kolei mogło być zainteresowane produkcją tabletów i smartfonów, szczególnie że ich autorska seria HP iPAQ przeszła do historii. Niestety, jak dziś wiemy tablety pod kontrolą WebOS okazały się kompletną porażką i system został sprzedany LG. Koreańczycy wykorzystują go do dziś w telewizorach.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy