ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android 2.2 Froyo (Mrożony Jogurt) oficjalnie zaprezentowany

Autor: Kamil Starski Kategoria: Newsy

Drugi dzień konferencji Google I/O rozpoczął się od prezentacji nowej odsłony systemu Android. Potwierdziło się większość plotek, ale również pojawiły się nowe ciekawostki, o których nie słyszałem wcześniej.

Szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość!

Froyo przyśpieszył na wielu płaszczyznach. Sam system działa szybciej i dzięki nowemu kernelowi zabiera mniej pamięci. Część aplikacji przyśpiesza dzięki JIT (Just In Time Compilation), który daje 2 do 5 krotne przyśpieszenie. Podczas konferencji została zaprezentowana gra, która przy dużej ilości obiektów na 2.1 zwalniała poniżej 30fps, a na androidzie 2.2 utrzymuje się na poziomie 40fps.

Przeglądarka Froyo jest (wg. Google) aktualnie najszybszą mobilną przeglądarką. Silnik Javascipt V8 renderuje strony 2-3 krotnie szybciej niż silnik w androidzie 2.1, a do tego przeglądarka posiada wsparcie dla flash 10.1, aby w pełni obsługiwać dzisiejsze strony www.

Cloud to Device Messaging (wiadomości z chmury do urządzenia)

Dzięki nowemu API programiści mogą dodać ciekawą funkcjonalność do swoich aplikacji, mianowicie wysyłać wiadomości bezpośrednio na telefon (zagłębiając się w szczegóły, wiadomość przechodzi przez serwer Google, gdzie musi zostać zweryfikowana i dopiero dociera do naszego urządzenia). Przeglądając np. mapę na komputerze, możemy jednym kliknięciem wysłać daną trasę na telefon. Drugi przykład za chwilę, po ujawnieniu kolejnych nowości.

Android Market i aplikacje

Najwięcej nowości otrzyma nasz sklep z aplikacjami. W swoim poprzednim artykule opisywałem odświeżenie strony Android Market oraz wyraziłem nadzieje na większe zmiany. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać, bo nowa strona została już zapowiedziana! Otrzymamy możliwość przeglądania wszystkich aplikacji, a dzięki Cloud to Device Messaging, jednym kliknięciem na stronie uruchomimy instalację aplikacji na naszym telefonie. Tak, zgadza się, bez dotykania telefonu zainstalujemy na nim aplikację!

Automatyczne aktualizacje to kolejna nowość. Dla każdej aplikacji możemy się zgodzić na automatyczne aktualizowanie, gdy tylko pojawi się nowa wersja. Drugim sposobem jest opcja „aktualizuj wszystkie”, gdzie jednym kliknięciem uruchamiamy aktualizację wszystkich aplikacji.

Froyo da nam możliwość instalacji programów na karcie SD, dla osób oszczędzających pamięć telefonu. Dodatkowo w każdej chwili możemy przenieść aplikację z wewnętrzenej pamięci na kartę i odwrotnie w kilka sekund.

Backup danych aplikacji został zintegrowany z systemem. Aplikacje mogą zapisywać dane, które będą odtworzone podczas nowej instalacji lub instalacji na nowym urządzeniu.

Świetną wiadomością dla programistów, jest zintegrowany system zgłaszania bugów aplikacji. Podczas błędu aplikacji na telefonie użytkownika, zostanie wygenerowany raport i wysłany automatycznie do producenta aplikacji, który będzie mógł przeglądać wszystkie raporty w specjalnym panelu strony Android Market.

Przenośny Hotspot

Funkcja udostępniania internetu z naszej komórki przez Wi-Fi zagościła w Mrożonym Jogurcie w standardzie. Nie potrzebujemy już do tego dodatkowych aplikacji (więszkość wymagała roota). Mając połączenie poprzez 3G w Androidzie możemy udostępnić sieć innym urządzeniom, które nie mają takiej możliwości np. iPadowi jak żartuje Vic Gundotra (Google Vice President Of Engineering) prowadzący prezentację.

Sterowanie głosem

Froyo rozwija system sterowania głosem, podczas prezentacji działa to bardzo ciekawie. Osobiście sceptycznie podchodzę do tego typu funkcji, gdyż wg. mnie to dopiero początek drogi do uzyskania pełnej funkcjonalności. Google lubi zaskakiwać, zobaczymy czy będzie tak również tym razem.

Pozostaje czekać aż producenci naszego sprzętu wydadzą aktualizajcję do Android 2.2 Froyo, chyba że jesteście użytkownikami HTC Hero i utknęliście na Androidzie 1.5 tak jak ja ?

Sprawdź najnowsze wpisy