ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 10 21H1 May 2020 Update

Windows 10 May 2020 Update tuż za rogiem. Poznaj wszystkie funkcje

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Kolejna aktualizacja funkcji Windows 10 jest już prawie gotowa. Łatka znana jest obecnie jako wersja 2004 (ale najprawdopodobniej zwana będzie aktualizacją May 2020 Update). Co prawda nowych funkcji nie znajdziemy tu wiele, jednak zmiany i ulepszenia są widoczne. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Windows 10 May 2020 Update.

Windows 10 May 2020 Update – funkcje

Lepsza Cortana

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, Cortana to jedyny obszar, w którym zaobserwowano najbardziej znaczące zmiany w Windows 10 May 2020 Update. Jest to teraz aplikacja, którą można aktualizować niezależnie od systemu operacyjnego za pośrednictwem Microsoft Store, podobnie jak inne wbudowane programy np. poczta i kalkulator. Oznacza to, że spółka z Redmond może na bieżąco łatać Cortanę bez konieczności oczekiwania na nową wersję systemu Windows 10.

Windows 10 cortana

Nowa wersja asystenta ma uaktualniony interfejs użytkownika, dzięki któremu pisanie jest na pierwszym planie. Ponieważ Windows 10 jest używany głównie na urządzeniach z podłączoną klawiaturą, ruch ten ma sens. Nie wszyscy czują się swobodnie rozmawiając ze swoimi komputerami, szczególnie w szkole lub w pracy, gdzie można pracować w bliskim sąsiedztwie z innymi ludźmi. Możliwość wpisywania zapytań jest bardzo cennym dodatkiem do Cortany.

Zobacz także: OnePlus 8 Pro będzie za drogi

Cortana Windows 10 May 2020 Update

Ponieważ pisanie jest głównym elementem asystenta, interfejs użytkownika podkreśla wątkową konwersację. Podobnie jak czat tekstowy między Tobą a znajomym, rozmowa prowadzona z Cortaną będzie wyświetlana za pomocą bąbelków na przewijanej liście, do której możesz później wrócić w razie potrzeby. Interfejs użytkownika jest przejrzysty i prosty, oferując podpowiedzi tekstowe na dole interfejsu. Tryb ciemny także jest obsługiwany przez program.

Niestety warto dodać, że Cortana nie mówi po polsku i nie znajdziemy jej łatwo w ustawieniach. Jest na to jednak sposób, który opisywałem dawno temu na naszym portalu.

Windows 10 May 2020 Update i nowe wirtualne Pulpity

Pulpity wirtualne to jedna z tych funkcji, z których albo korzystasz albo o nich w ogóle nie wiesz. Często zapominam, że ta funkcja istnieje. Nie oznacza to jednak, że nie jest przydatna, ponieważ możliwość tworzenia wielu pulpitów dla różnych środowisk pracy to ogromna zaleta dla wielu zaawansowanych użytkowników. Dzięki Windows 10 May 2020 Update wirtualne pulpity zyskały trochę świeżości.

Windows 10 May 2020 Update wirtualny pulpit

Nie są to wielkie zmiany, ale będą docenione przez tych, którzy ich używają. Korzystający będą mogli zmienić nazwę pulpitów i pozwolić, aby zapisywały stan podczas ponownego uruchamiania. Co jest zaskakujące, nie można było tego zrobić wcześniej.

Ulepszone ustawienia

Microsoft kontynuuje krucjatę, aby pozbyć się Panelu sterowania i wszystkie potrzebne opcje przenieść do sekcji „Ustawienia”. Nowa wersja aplikacji zawiera takie dodatki, jak kontrola prędkości kursora, a także aktualizacje już istniejących opcji.

Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto zwrócić uwagę na nową opcję w obszarze Konta, która wyłącza hasło do konta Microsoft jako metodę logowania na ekranie blokady, jeśli masz skonfigurowane Windows Hello. Microsoft twierdzi, że korzystanie z Hello tego jest bezpieczniejsze, ponieważ hasło do konta Microsoft jest uniwersalne na wszystkich komputerach z systemem Windows i dlatego jest słabym punktem, jeśli zostanie złamane. Funkcja Windows Hello jest specyficzna dla każdego urządzenia, na którym ją skonfigurujesz i nie jest czymś, co haker może złamać w łatwy sposób. W poprzednich wersjach systemu Windows 10, jeśli ktoś uzyskał dostęp do hasła do konta Microsoft i komputera, mógł się zalogować i uzyskać dostęp do twoich danych na dowolnym urządzeniu z kontem Microsoft.

Windows 10 ustawienia

Inne obszary, które zostały zaktualizowane, obejmują obszar stanu Sieć i Internet, który ma zaktualizowany wygląd z szybkim wykorzystaniem danych i dostępem do właściwości sieci. Istnieje również ulepszony obszar funkcji opcjonalnych, który można teraz przeszukiwać i jest łatwiejszy w użyciu, a obszar Języki i region został zaktualizowany o bardziej przejrzysty interfejs użytkownika do dodawania i konfigurowania języków na komputerze.

Windows 10 May 2020 Update z chmury

Nowością w tej wersji jest także możliwość pobrania systemu Windows 10 z chmury, jeśli konieczne jest przywrócenie ustawień fabrycznych komputera. Jest to przydatne, jeśli instalacja zostanie uszkodzona z jakiegokolwiek powodu, a system resetowania nie może użyć preinstalowanego obrazu do przywrócenia ustawień fabrycznych urządzenia. Teraz możesz po prostu pobrać nowy obraz za pomocą środowiska odzyskiwania.

Swift Pair

Windows 10 Swift Pair

Microsoft wprowadził kilka usprawnień w funkcji Swift Pair, która została po raz pierwszy wprowadzona w Windows 10 w wersji 1903 w zeszłym roku. Swift Pair pozwala z łatwością sparować obsługiwane urządzenie peryferyjne Bluetooth za pomocą jednego kliknięcia, ale sam proces był do tej pory nieco bardziej skomplikowany. Użytkownik nacisnął Połącz w wyskakującym okienku, następnie otworzyła się aplikacja Ustawienia, a następnie użytkownik musiałby nacisnąć OK w innym wyskakującym okienku, aby potwierdzić, że parowanie zakończyło się powodzeniem. Przyznam, że było to wkurzające w momencie parowania głośnika Bluetooth.

W przypadku systemu Windows 10 w wersji 2004, proces ten został uproszczony do początkowego okna pop-up z prośbą o połączenie się z urządzeniem. Gdy użytkownik kliknie w to, powiadomienie pozostanie do zakończenia parowania i to tyle. Użytkownik nie zostanie przełączony do aplikacji Ustawienia ani poproszony o potwierdzenie po pomyślnym sparowaniu. Jest to znacznie lepsze doświadczenie. Minusem jest fakt, że tylko wybrane urządzenia będą na początku obsługiwały nową funkcję.

Ulepszony Menedżer Zadań

Menedżer zadań to kolejny obszar w Windows 10 May 2020 Update, w którym pojawiło się kilka znaczących ulepszeń, z których jedno może być bardzo użyteczne dla zaawansowanych użytkowników. Teraz możesz zobaczyć swoją temperaturę GPU w zakładce wydajności po kliknięciu na GPU. Działa to tylko z dedykowanymi procesorami graficznymi obsługującymi WWDM 2.4 (lub nowszym).

menedżer zadań

Inną istotną zmianą w Menedżerze zadań jest też możliwość zobaczenia, jakie typy dysków używasz w komputerze. Pod każdym z wymienionych dysków będzie teraz wskaźnik „SSD” lub „HDD”.

Wyszukiwarka Windows 10

Zmiany te nie są technicznie wyłączne dla Windows 10 w wersji 2004. Microsoft przeniósł je także do starszych wersji systemu, ale zostały wprowadzone po raz pierwszy podczas opracowywania nadchodzącej aktualizacji, dlatego warto o nich wspomnieć.

Windows 10 May 2020 Update wyszukiwarka

Microsoft dodał kilka szybkich wyników w dolnej części interfejsu systemowej wyszukiwarki, aby uzyskać natychmiastowy dostęp do częstych wyszukiwań w sieci, takich jak pogoda i najnowsze wiadomości.

Dostępny jest również nowy przycisk wyszukiwania obrazów Bing, który pozwala szybko zrobić zrzut ekranu i przeszukać Bing w celu uzyskania dodatkowych informacji. Jest to dobre, jeśli widziałeś zdjęcie, o którym chciałbyś dowiedzieć się więcej, ale nie wiesz, czego dokładnie szukać. Wystarczy zrobić zrzut ekranu i poprosić Bing o przeanalizowanie go i dostarczenie dodatkowych informacji.

Źródło: Microsoft, windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy