ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Panel sterowania

Panel sterowania zniknie z Windowsa? Jak zmieniła się kultowa funkcja?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Windows 10 to najbardziej aktualny i „właściwy” do użytkowania system Microsoftu. Jeśli dbasz o bezpieczeństwo komputera, to powinieneś korzystać z tej wersji, a nie z wcześniejszej „ósemki” czy „siódemki”. Oczywiście Windows 10 ma swoje wady, jednak Microsoft stara się dodawać nowe funkcje. Stare i bezużyteczne opcje są usuwane. Być może taki los czeka też panel sterowania.

Panel sterowania

Czy system Windows 10 można ustawić tak, aby funkcjonował bez kultowego Panelu sterowania? Mimo że funkcja ta była istotną częścią systemu Windows od czasu jego pojawienia się na rynku w wersji 1.0 35 lat temu, wygląda na to, że jej dni mogą być policzone.

Panel sterowania

Nowa wersja preview Windows 10 (a dokładniej kompilacja 19587) została wydana ostatnio dla niejawnych testerów systemu (wolontariusze, którzy wypróbowują wcześniejsze wersje platformy). Według Windows Latest w kodzie znajdują się odniesienia do „Hide_System_Control_Panel” i „SystemToAboutSettingsSearchRemoval”.

Sugeruje to, że Microsoft rozważa wprowadzenie dużych zmian w Panelu sterowania, być może ukrywając go przed większością użytkowników. Jeśli gigant rzeczywiście zamierza „zakopać” Panel sterowania w przyszłej aktualizacji systemu Windows 10, oznacza to, że w pewnym momencie może całkowicie zrezygnować z tej funkcji.

Zobacz także: Microsoft Team bije rekordy

Gdzie jest Panel sterowania?

Mimo że od ponad trzydziestu lat jest istotną częścią systemu Windows, wydaje się, że Panel sterowania ostatnio nie podoba się Microsoftowi.

Funkcja ta była kiedyś miejscem dostępu do wszystkich ustawień komputera, ale w systemie Windows 8 Microsoft wypchnął bardziej podstawową aplikację „Ustawienia”, jednocześnie zachowując osobny panel sterowania dla „zaawansowanych” użytkowników, którzy chcieli mieć większą kontrolę nad komputerem.

Skończyło się to irytacją wielu osób, ponieważ nowa aplikacja Ustawienia była zdecydowanie zbyt prosta. W Windows 10 było podobnie, z tym że program Ustawienia został ulepszony. Tak naprawdę znajdują się tam wszystkie najważniejsze opcje. Po co więc użytkownicy mieliby szukać Panelu sterowania?

Jeśli zatem Microsoft naprawdę chce utrudnić znalezienie Panelu sterowania, mam nadzieję, że firma również znacznie poprawi także aplikację Ustawienia. Nie wiadomo, kiedy te zmiany pojawią się w systemie Windows 10 (jeśli kiedykolwiek się pojawią), ale być może nastąpi to wraz z wydaniem aktualizacji 20H1, ewentualnie 20H2.

Jak ewoluował Panel sterowania?

Windows 1

Jak już pisałem wcześniej, panel sterowania pojawił się w Windows 1.0 w 1985 i wyglądał on dość osobliwie, zresztą zobaczcie sami.

Windows 95 panel sterowania

Bardziej znana i zapamiętana wersja pojawiła się w 1995 roku wraz z debiutem Windowsa 95. Z takiego Panelu sterowania korzystałem niejednokrotnie i pamiętam go do dziś. W podobnej formie przetrwał on aż do 2000 roku.

W 2001 rok pojawił się Windows XP, który nadał popularnej funkcji trochę kolorów. Pojawiły się kategorie, a ikony stały się bardziej kolorowe.

Panel sterowania Windows Vista

Panel sterowania podobny do dzisiejszego pojawił się w 2006 roku wraz z debiutem Windows Vista.

Źródło: techradar, versionmuseum

Sprawdź najnowsze wpisy