Microsoft przejmuje twórców podstaw Siri

Cortana jest martwa. Microsoft sprząta zwłoki asystenta i szykuje update

5 minut czytania
Komentarze

Cortana zaczęła swoje życie jako cyfrowy asystent systemu Windows Phone, zanim trafiła do systemu Windows 10, na iOS i Android. Z martwym Windows Phone i niewielką liczbą osób korzystających z Cortany na PC, Microsoft podjął trudną decyzję o rezygnacji z rywalizacji z Alexą czy świetnym Google Assistant. Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, ujawniła na początku tego roku, że firma nie postrzega już Cortany jako konkurenta dla wyżej wymienionych asystentów głosowych i że uwzględnia ideę rywali na swojej platformie. Teraz już wiadomo, jak to będzie działać i co to oznacza dla przyszłości Cortany.

Cortana – krótka historia upadku niepopularnego asystenta

Cortana była kiedyś dużą częścią systemu Windows 10, ale przekształciła się w aplikację. Dzięki temu Microsoft może regularnie aktualizować asystenta, ale oznacza to również, że firma może oddzielić go od wbudowanego wyszukiwania, co też się jakiś czas temu stało. Ponadto Microsoft wprowadził odświeżony interfejs wyszukiwania dla systemu Windows 10. Co ciekawe, Cortana jest nawet wyciszana podczas instalacji systemu Windows 10.

Microsoft twierdził, że Cortana była używana przez ponad 150 milionów ludzi w systemie Windows 10. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​zdecydowana większość używała po prostu funkcji wyszukiwania opartej na tekście, a nie Cortany. Cyfrowi asystenci mają o wiele więcej sensu jako część dedykowanego urządzenia, takiego jak Amazon Echo, niż na komputerze stacjonarnym, co w końcu zostało zauważone przez Microsoft.

Windows 10 cortana

Cortana znika nawet z Xbox One. Microsoft pierwotnie planował uruchomienie cyfrowego asystenta na konsoli Xbox w 2015 r., ale przez opóźnienia w rozwoju pulpitu pojawił się on dopiero w 2016 r. Obecnie jest on sukcesywnie usuwany. Użytkownicy Xboksa będą mogli nadal korzystać z poleceń głosowych za pomocą czujnika Kinect, ale Cortana nie będzie już działać z zestawem słuchawkowym. Microsoft zmusza właścicieli Xbox One do korzystania z aplikacji Cortana na swoich telefonach w celu wydawania poleceń głosowych, ale jest to dalekie od oryginalnej wizji Xbox. Oczywiście można też używać Alexy.

Zobacz także: Oto długa lista błędów majowej aktualizacji Windowsa 10

Oznaki zgonu Cortany trwają od co najmniej 18 miesięcy. Asystent nie był widoczny na targach Consumer Electronics Show (CES) w 2018 r., a jedynym wyjątkiem był termostat z Cortaną. Jednak funkcja ta nie jest wymieniona na stronie produktu. Cortana miała wystartować na lodówkach, tosterach i wielu innych urządzeniach, ale ledwo trafiła na inteligentny głośnik.

Cortana – co dalej z asystentem?

Andrew Shuman, nowy szef Microsoftu w Cortanie, przedstawił na początku tego roku nową wizję w wywiadzie dla The Verge. „Myślę, że jednym z wyzwań, jakie mieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, jest znalezienie miejsc, w których Microsoft może naprawdę dodać dużo wartości” – wyjaśnił Shuman. „Myślę, że to, nad czym pracowaliśmy przez ostatni rok, to to, w jaki sposób możemy lepiej osadzić Cortanę na doświadczeniach Microsoft 365 i naprawdę zachwycić użytkowników, zwłaszcza tych, którzy faktycznie są na pokładzie, więc musimy zrozumieć ich kalendarz, ich zadania, ich dokumenty robocze, ich kooperację z bliskimi współpracownikami.”

Oznacza to, że Cortana będzie dużo bardziej rozmowna podczas odpowiadania na zapytania głosowe lub tekstowe. Microsoft zmienia teraz Cortanę w umiejętność, która może działać wszędzie. Firma przeniosła także zespół Cortany ze swojego działu badań AI do zespołu Experiences and Devices. Być może dzięki temu asystent zacznie pojawiać się w takich produktach jak słuchawki Microsoft Surface.

microsoft cortana

Ponadto Microsoft zezwala zewnętrznym asystentom cyfrowym na dalszą integrację z systemem Windows 10, co oznacza, że ​​wkrótce Alexa będzie mogła być aktywowana, gdy komputer jest zablokowany. Microsoft współpracuje również z Amazonem, aby Alexa i Cortana mogły ze sobą rozmawiać, ale integracja musi być o wiele bardziej płynna niż obecnie. Microsoft patrzy także na Androida. Firma od pewnego czasu traktuje Androida jako mobilny odpowiednik systemu Windows. Ma w tym pomóc Microsoft Launcher, który może zastąpić domyślne doświadczenie Google, w tym Google Assistant na telefonach z Androidem.

Nowa aplikacja dla Windowsa 10

Mimo klapy Cortany, Microsoft testuje nowy interfejs użytkownika oparty na czacie dla Cortany na komputerach z systemem Windows 10. Nowa aplikacja beta, która została pierwotnie zauważona w zeszłym miesiącu, jest teraz dostępna dla testerów i obsługuje zapytania tekstowe i głosowe.

Cortana

Została ona zaprojektowana z myślą o większej konwersacji. Oznacza to, że Microsoft skoncentruje się w przypadku Cortany na użytkownikach biznesowych. Nowa aplikacja asystenta dla systemu Windows 10 obsługuje większość istniejących funkcji, w tym zapytania, rozmowy z asystentem, otwieranie aplikacji, zarządzanie listami, przypomnienia o ustawieniach, alarmy i liczniki czasu.

„Nie wszystkie funkcje z poprzedniego doświadczenia z Cortaną są jeszcze dostępne”, wyjaśnia Dona Sarkar, szef Microsoft Windows Insider. „Planujemy z czasem dodawać więcej funkcji dzięki aktualizacjom Cortany ze sklepu Microsoft Store”.

Nowa odsłona Cortany zadebiutuje dla wszystkich użytkowników systemu Windows 10 w pierwszej połowie 2020 roku. Asystent obsługuje teraz zarówno jasne, jak i ciemne motywy w Windows 10. Ponadto wydajność programu zostanie znacznie poprawiona dzięki nowym modelom mowy i języka.

Cortana – trzeba posprzątać zwłoki

W ostatnim czasie zaszły duże zmiany w dziale Windows Microsoftu: były szef działu – Terry Myerson, opuścił firmę latem ubiegłego roku, a szef Cortany – Javier Soltero odszedł kilka miesięcy później. Microsoft obecnie koncentruje się na posprzątaniu zwłok Cortany i usuwa jej bezpośrednią integrację z Windows 10 i Xbox One. Microsoft ma nową wizję Cortany, obejmującą interakcje konwersacyjne dla pracowników organizujących swój harmonogram.

Trudno powiedzieć, gdzie dokładnie Cortana będzie za rok lub dwa, ale ze zmian Microsoftu jasno wynika, że ​​firma chce, aby jej cyfrowy asystent zanikał. Nadal będzie wyświetlany w produktach, w których wymagany jest asystent głosowy, ale na następnej lodówce lub tosterze będziesz rozmawiać z Alexą lub Google Assistant, a nie z Cortaną.

Źródło: theverge

Motyw