ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
huawei przenoszenie danych phone clone hms

[Poradnik] Jak przenieść dane na smartfon Huawei bez usług Google?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Porady

Huawei rozpoczyna ofensywę i nie zamierza zwalniać. Nasza recenzja P40 Lite udowadnia, że brak Usług Google wcale nie oznacza końca świata. Firma z Państwa Środka nie wymaga od swoich klientów, aby uczyli się oni życia z Androidem na nowo. Na pewno relacja z Huawei Mobile Services jest inna, ale rozpoczęcie jej wcale nie jest utrudnione. Wręcz przeciwnie – przeniesienie danych ze starego smartfona lub tabletu nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy jedna aplikacja i cały proces można zamknąć w zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

Przenoszenie danych na smartfony Huawei to zaledwie kilka kliknięć w Phone Clone

Omawiany program zwie się Phone Clone i jest częścią Huawei Mobile Services. Znajdziemy go także w Sklepie Play, jak i w App Store gdzie jest dostępny za darmo. Aplikacja dostępna jest dla wszystkich smartfonów i tabletów, które działają pod kontrolą Androida w wersji co najmniej 4.4 KitKat (niezależnie od producenta) lub iOS 8.0. Przenoszenie danych oczywiście trzeba zacząć właśnie od tego, aby pobrać na nim Phone Clone. Następnie włączamy program na obu urządzeniach – źrodłowym i docelowym dla naszych danych.

Kluczowa informacja, z którą trzeba się liczyć, tyczy się uprawnień. Nie zdziwcie się, gdy zostaniecie poproszeni o przyznanie dostępu do wielu składowych Androida. Jest to niezbędne, gdy chcecie przenieść możliwie najwięcej informacji ze starego smartfona. Tymczasem wróćmy do samego procesu – powyżej możecie zobaczyć pierwszy etap, który należy wykonać na nowym urządzeniu Huawei. Wybieramy nasz model jako odbiorcę i wskazujemy, z jakiego źródła chcemy przenieść dane. Następnie naszym oczom ukazuje się kod QR i opis Sieci, do której należy się podłączyć. Dlatego odkładamy na bok smartfon Huawei i przechodzimy do starego urządzenia.

Po wybraniu, że w tym przypadku obsługujemy dawcę danych, mamy możliwość zeskanowania kodu QR z wyświetlacza Huawei lub możemy ręcznie połączyć się do założonej Sieci. Następnie naturalnie musimy wybrać, co chcemy przesłać, a dostępnych opcji jest wiele:

  • Kontakty
  • Wiadomości
  • Wykazy połączeń
  • Kalendarz
  • Zdjęcia
  • Muzyka
  • Aplikacje (wraz z danymi)

Tym samym decydujemy się, co nas dokładnie interesuje i kontynuujemy proces, aby ostatecznie ujrzeć komunikat o zakończonym transferze. W moim przypadku przeniesienie ponad 1,5 GB danych zajęło 5 minut i już mogłem korzystać ze smartfona Huawei z najważniejszymi danymi z poprzedniego telefonu. Naturalnie wszystkie przeniesione elementy można następnie zsynchronizować w Chmurze Huawei.

Proces przenoszenia danych na smartfony Huawei jest prosty, ale pamiętajmy o wyjątkach

huawei przenoszenie danych phone clone hms

Wspomniałem wcześniej, że jesteśmy w stanie w prosty sposób przenieść między innymi aplikacje z danym ze starego smartfona na nowo zakupiony model Huawei. Jednak nie zapominajmy, że w ten sposób nie ominiemy wszystkich ograniczeń, jakie zostały narzucone przez Stany Zjednoczone na tego producenta. Jeśli nie wiecie, o co dokładnie chodzi z ograniczeniami, to odsyłam do tekstu, gdzie szerzej omawiam Mobile Usługi Huawei i blokadę USA. Tymczasem wróćmy do transferu, który dla niektórych może być mylący. Wszystko sprowadza się do tego, że aplikacje Google faktycznie zostaną zainstalowane, ale po ich uruchomieniu otrzymamy komunikat o braku certyfikacji.

Zobacz też: Huawei Enjoy 10e zaprezentowany – ogromna pamięć teraz dostępna też w tańszych smartfonach.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na brak dostępu do YouTube’a lub swojej skrzynki pocztowej na Gmailu? Nic z tych rzeczy. W tym momencie do gry wchodzą różnego rodzaju zamienniki, których nie brakuje w samym sklepie Huawei AppGallery. Jednak nimi zajmiemy się w kolejnych artykułach, które możecie tworzyć razem z nami. Oczywiście też nie chcemy nikogo oszukiwać, że wszystkie gry i programy są dostępne na urządzeniach tytułowej firmy. Dlatego dajcie znać, jakich aplikacji teoretycznie może Wam brakować na smartfonach z HMS, a postaramy się znaleźć właściwe odpowiedniki.

Artykuł powstał we współpracy z Huawei

Sprawdź najnowsze wpisy