VPN

5 powodów, dla których warto korzystać z VPN-a

5 minut czytania
Komentarze

Wiele osób w ogóle nie wie, co to jest VPN, a już tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, czy go potrzebuje. Osobiście uważam, że z VPN-a powinien w dzisiejszych czasach korzystać każdy. W niniejszym tekście przytoczę aż pięć powodów, dla których tak sądzę. Bez przedłużania – czas przejść do rzeczy!

1. Prywatności i bezpieczeństwo

Prywatność w internecie

Osoby, które nie korzystają z VPN-a podczas przeglądania Internetu, są narażone na wiele niebezpieczeństw i niedogodności. Na przykład dostawcy Internetu mogą podglądać, co robią w Sieci i jakie strony odwiedzają, a hakerzy, których w cyberprzestrzeni nie brakuje, mogą bez większego problemu odnaleźć ich dokładną lokalizację. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda? No właśnie. Na szczęście jest rozwiązanie, a konkretniej VPN, którego podstawową funkcjonalnością jest skuteczne maskowanie prawdziwej lokalizacji użytkowników. Po uruchomieniu programu można ustawić, że atakujący zobaczy, iż aktualnie przebywamy np. w słonecznym Los Angeles, kiedy w rzeczywistości spędzamy czas w ogródku we Wrocławiu.

W kwestii prywatności i bezpieczeństwa króluje ExpressVPN, którego 15-miesięczny abonament można obecnie kupić o 49% taniej, za 99,95 dolarów (ok. 392 zł). Aby skorzystać z ograniczonej czasowo okazji, przejdź na stronę promocji.

2. Omijanie ograniczeń geograficznych i cenzury w Internecie

Cenzura w internecie

Wiele stron internetowych, aplikacji czy innych usług, stosuje tzw. ograniczenia geograficzne. Sprawiają one, że osoby mieszkające w konkretnych krajach nie mogą uzyskać do nich dostępu. Jakby tego było mało, wiele państw nadal praktykuje cenzurowanie Internetu i blokuje dostęp do konkretnych witryn. Świetnym przykładem jest tutaj Wielka Chińska Zapora Sieciowa, która odcina obywateli Państwa Środka od dostępu do informacji. Dobry VPN poradzi sobie z obiema sytuacjami.

Z omijaniem Wielkiej Chińskiej Zapory Sieciowej i ograniczeń geograficznych bez trudu da sobie radę tani VPN Surfshark, którego 24-miesięczną subskrypcję można obecnie kupić przez ograniczony czas aż o 83% taniej – za niecałe 190 zł, czyli około 8 zł miesięcznie. Aby skorzystać z promocji, przejdź na tę stronę.

3. Korzystanie z publicznych punktów WiFi bez ryzyka

darmowe wifi

Publicznych, niezabezpieczonych punktów WiFi, nie brakuje. Niestety niewiele osób wie, że łączenie się z nimi to ogromne ryzyko. Tego typu połączenia zwykle mają niewiele wspólnego z szyfrowaniem, co oznacza, że hakerzy mogą bez większego trudu pozyskać takie dane jak loginy czy hasła, a także podejrzeć np. odwiedzane strony internetowe i wysyłane pliki osób, które z nich korzystają. To oczywiście nie wszystko, bo za pomocą niezabezpieczonego WiFi atakujący mogą jeszcze m.in. „wstrzyknąć” złośliwe oprogramowanie na podłączone urządzenia, które w najgorszym wypadku zapewni im dostęp do wszystkich znajdujących się na nich danych.

Włączony VPN zmniejsza ryzyko przy łączeniu się z niezabezpieczonymi punktami Wi-Fi do zera. Tuż po uruchomieniu programu połączenie zostaje zaszyfrowane, co oznacza, że nikt – nawet dostawca Internetu czy cyberprzestępcy, nie mogą podejrzeć aktywności w Sieci czy żadnych innych danych osób z niego korzystających.

Z tym zadaniem poradzi sobie bez problemu każdy płatny VPN, więc po raz kolejny warto polecić Surfsharka, który jest obecnie bardzo tani (niecałe 190 zł za 24-miesięczny abonament). Aby dokonać zakupu, udaj się na stronę promocyjną.

4. Możliwość grania w gry po sieci LAN z osobami z drugiego końca świata

łóżko gamingowe

Wiele osób ma swoją ulubioną grę sieciową, która została wydana kilka lub nawet kilkanaście lat temu, przez co jej twórcy zdecydowali się wyłączyć serwery, tym samym odbierając największym fanom możliwość wspólnej gry przez Internet. Choć zazwyczaj opcją pozostaje jeszcze rozgrywka po sieci LAN, tak w przypadku znajomych z Internetu rzadko kiedy takie rozwiązanie wchodzi w grę. Na szczęście dzięki programom typu VPN można „oszukać” komputery, by widziały, że gracze znajdujący się nawet na dwóch różnych końcach świata, są podłączeni do tej samej sieci lokalnej. Co ważne, skonfigurowanie VPN-ów w ten sposób to bułka z masłem.

Z tym zadaniem również poradzi sobie niemal każdy VPN, więc warto dla odmiany zarekomendować CyberGhosta, którego można aktualnie kupić aż o 80% taniej (za ok. 412 zł) w przypadku 3-letniej subskrypcji. Aby skorzystać z okazji, udaj się na stronę oferty.

5. Ściąganie torrentów

uTorrent

Pobieranie torrentów zwykle kojarzy się z nielegalnymi treściami (np. pirackimi filmami czy grami), jednak w istocie można w ten sposób ściągać też wiele legalnych plików. Niezależnie od tego, czy pobieramy treści pirackie (czego nie pochwalamy), czy też legalne, warto korzystać z VPN-a. Nie dość, że programy tego typu uniemożliwiają osobom trzecim podejrzenie tego, co ściągamy, to jednocześnie pomagają w wybraniu najlepszego serwera do torrentów, by osiągnąć jak najszybsze transfery.

Do torrentów świetnym wyborem będzie VPN SurfShark, który posiada dedykowane im serwery P2P zapewniające bardzo szybkie transfery. Kup 24-miesięczną subskrypcję SurfShark za około 190 zł na stronie promocyjnej!

Dlaczego warto korzystać z VPN – podsumowanie

Powyżej przytoczyłem jedynie 5 powodów, dla których uważam, że warto korzystać z VPN-ów. W istocie jest ich oczywiście o wiele więcej – ja wymieniłem tylko te najważniejsze.

Zobacz także: Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu

Wszystkie osoby, które po przeczytaniu niniejszego tekstu zaczęły się zastanawiać, jaki jest najlepszy VPN, odsyłam do podlinkowanego tekstu, w którym można znaleźć obszerne porównanie najpopularniejszych programów.

Motyw