Chcesz skorzystać z funkcji Always On na swoim Androidzie? Nie ma problemu, ponieważ dzięki dedykowanej i całkowicie bezpłatnej aplikacji możesz wyświetlać godzinę, datę i powiadomienia, nawet gdy ekran jest wyłączony na urządzeniu. Podobnie jest z Ambient Display. Jakie są zatem różnice między Ambient Display a Always On Display?

Always On Display – co to takiego?

Always On Display (zawsze włączony wyświetlacz) umożliwia użytkownikowi stały dostęp informacji o godzinie, dacie, stanie baterii, prognozie pogody i powiadomień na wyciągnięcie ręki, bez konieczności odblokowywania wyświetlacza. Funkcja została wprowadzona na Samsung Galaxy S7, S7 Edge i LG G5, z czasem została rozszerzona na inne flagowce i smartfony średniej klasy.

Ambient display Always On Display

Zawsze włączone wyświetlacze ułatwiają życie tym, którzy nie mogą przestać sprawdzać ekranu smartfona, czekając na nowe powiadomienia, odblokowując go za każdym razem, a tym samym wpływając na zużycie baterii. Dzięki tej funkcji możesz natychmiast uzyskać dostęp do tych informacji przy wyłączonym ekranie, co ogranicza zużycie baterii, szczególnie na urządzeniach z wyświetlaczami AMOLED. Dla niektórych użytkowników nie jest to szczególnie interesująca funkcja, dla innych może być przydatna.

Ambient Display kontra Always On Display – różnice

Często mówimy o funkcjach: Always On Display i Ambient Display w odniesieniu do tej samej funkcji. W rzeczywistości istnieje mała, ale ważne różnica: Ambient Display zapewnia ten sam rodzaj informacji na ekranie blokady, ale wykorzystując czujnik zbliżeniowy, aby reagować na ruchy użytkownika.

Oznacza to, że powiadomienia i inne informacje pojawią się na wyświetlaczu, gdy na przykład wyjmiesz smartfon z kieszeni lub podniesiesz go ze stołu. Podobnie po odłożeniu smartfona ekran się wyłączy. Należy również pamiętać, że w urządzeniach z panelami LCD IPS funkcja ta szczególnie wpływa na akumulator.

Zobacz także: Tryb ciemny w WhatsApp już dostępny – aktywuj go

Jak włączyć Always On Display na smartfonie?

Always On to darmowa aplikacja, która wciąż jest w fazie beta. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, intuicyjna i oferuje różne formy dostosowywania. Po pobraniu będziesz musiał udzielić niezbędnych zezwoleń na jej działanie i natychmiast staniesz przed dostępnymi opcjami.

Klikając opcję automatyczne reguły, możesz zdecydować czy aktywować funkcję Always On podczas ładowania, gdy akumulator osiągnie określony poziom naładowania, czy ustawić dokładny czas.

Ambient Display Always On Display

Kliknij Gesty i skróty, aby dowiedzieć się, jak obudzić ekran za pomocą dwukrotnego stuknięcia, przeciągnięcia lub innych prostych gestów. Możesz nawet ustawić opcję Always On na wyłączoną, gdy aparat jest włączony lub gdy rozmawiasz z Asystentem Google. W sekcji Wygląd możesz dostosować poziom jasności, tło i styl zegara, natomiast w Powiadomieniach możesz aktywować wyświetlanie treści. Aplikacja umożliwia także aktywację czujnika zbliżeniowego, aby zablokować urządzenie, na przykład po włożeniu go do kieszeni. W ten sposób bateria również na tym skorzysta. Co prawda funkcja ta nie działa zawsze, ale należy pamiętać, że aplikacja jest wciąż w wersji beta.

Jak aktywować Ambient Display na smartfonie?

Korzystając z czujnika zbliżeniowego urządzenia, Glance Plus pozwala kontrolować czas, prognozę pogody, powiadomienia i szereg przydatnych informacji bez odblokowywania wyświetlacza. Po zainstalowaniu na Androidzie znajdziesz się przed menu ustawień, które pozwoli Ci dostosować każdy szczegół: od stylu wyświetlacza do czasu, kalendarza, części ekranu, w której wolisz oglądać wszystkie określone informacje oraz rozmiar i kolor czcionki.

Ambient Display vs Always On Glance Plus

Za pomocą specjalnego przełącznika decydujesz, czy wyświetlać powiadomienia o nieprzeczytanych połączeniach i wiadomościach, z których aplikacji chcesz otrzymywać powiadomienia, czy wyświetlać informacje o żywotności baterii, budziku i prognozie pogody. Inne elementy, którymi możesz zarządzać w zależności od potrzeb, obejmują poziom jasności zawartości i tła oraz limit czasu ekranu.

Gdy smartfon nie ładuje się, możesz wyświetlić datę, godzinę i powiadomienia, przesuwając dłoń nad czujnikiem zbliżeniowym. Za pomocą menu ustawień możesz również zdecydować czy aktywować tę funkcję za każdym razem, gdy wyjmiesz smartfon z kieszeni (aktywując Wykryj telefon w kieszeni) i / lub jak tylko ekran zostanie wyłączony.

Aplikacja oferuje kilka opcji dostosowywania i jest bardzo łatwa w użyciu. Aby móc wyświetlać powiadomienia, nawet gdy ekran jest wyłączony, musisz najpierw pozwolić Glance Plus na dostęp do swoich powiadomień. Po skonfigurowaniu preferowanych ustawień i aktywowaniu aplikacji, przesuwając kursor u góry w prawo, możesz zacząć korzystać z usługi, a jeśli musisz ponownie aktywować ekran, możesz po prostu dwukrotnie stuknąć.

Jeśli masz urządzenie z ekranem AMOLED, zalecam wybranie losowej pozycji w ustawieniach aplikacji. Ma to na celu uniknięcie efektu wypalenia, który związany jest z przedłużonym wyświetlaniu na nim statycznego obrazu. Jeśli nie jest to naprawdę potrzebne, zalecam również nie włączać wyświetlania powiadomień pogodowych, ponieważ ta opcja może mieć wpływ na zużycie baterii.

Źródło: androidpit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.