ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Opera GX

Opera GX już dostępna dla macOS – to pierwsza gamingowa przeglądarka

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Opera dzisiaj oficjalnie wypuściła przeglądarkę internetową o nazwie Opera GX dla systemu macOS. To specjalna wersja przeglądarki Opera stworzona, by towarzyszyć graczom. Zawiera ona unikatowe funkcje, które mają w pełni wykorzystać potencjał gier oraz Internetu. Opera GX jest opisana jako uzupełnienie dla graczy, zaprojektowane tak, aby umożliwić uruchamianie gier z możliwie największą mocą graficzną. 

Zobacz także: Wszystkie błędy iOS 13 zostaną naprawione… w iOS 14

Opera GX stworzona dla graczy

Opera twierdzi, że przeprowadzone przez firmę badanie wykazało, że to brak pamięci i ograniczenia sieciowe są dwoma głównymi problemami dla graczy. Z tego względu stworzono sterowanie ogranicznikami dla procesora, pamięci RAM i przepustowości sieci. Opera GX oferuje zestaw funkcji, które zapewniają rozwiązanie tych problemów. Zaliczamy do nich kilka opcji, czyli zestaw ograniczników przeglądarki, który obejmuje ograniczenie przepustowości sieci, a także ograniczniki procesora i pamięci RAM. Ta ostatnia możliwość zapobiega zbyt dużemu apetytowi na zasoby przez przeglądarkę. W praktyce oznacza to, że wszystkie komputery mają więcej mocy do uruchamiania gier.

Opera GX

Przeglądarka zawiera inne funkcje, które spowodują zadowolenie u graczy, w tym integracja z Twitchem (jest on dostępny z paska bocznego), obraz w obrazie do oglądania transmisji na żywo, zintegrowany komunikator, bloker reklam, darmowy VPN i kilka niestandardowych opcji motywu.

Nowe funkcje Opera GX

Opera GX oferuje kilka funkcji, które pomagają użytkownikom w pełni wykorzystać możliwości grania i przeglądania, z których najważniejszą jest GX Control. Opcja ta pozwala użytkownikom ustawić limity wykorzystania zasobów systemowych przeglądarki. Nie musimy zamykać przeglądarki. GX Control pozwala ustawić ile pamięci RAM, mocy procesora i przepustowości sieci może używać cała aplikacja.

Limiter sieci umożliwia wyznaczenie dopuszczalnych limitów wysyłania i pobierania danych, określających jaką część przepustowości sieci może używać przeglądarka. Opera GX przestrzega tych ograniczeń, dzięki czemu gra lub transmisja strumieniowa poza przeglądarką działa płynniej, korzystając z większej przepustowości. Limiter sieci przyda się także wtedy, gdy połączenie internetowe jest wolne, albo gdy chcesz grać bez lagów i jednocześnie pobierać pliki w przeglądarce.

Limiter RAMu GX Control pozwala określić ile pamięci ma używać Opera GX. Domyślne ustawienie w Limiterze RAMu stanowi próbę uzyskania równowagi pomiędzy zużyciem pamięci i komfortem pracy. Przeglądarka będzie próbowała używać mniej pamięci niż wyznaczona ilość, ale potraktuje priorytetowo obsługę użytkownika. Wyznaczony limit może zostać nieznacznie przekroczony, jeżeli będzie to potrzebne do utrzymania płynności streamingu albo aktywnego dostępu do pliku w chmurze. Ustawienie Sztywnego Limitu wymusza bezwzględne pozostawanie poniżej wyznaczonego limitu pamięci. Przeglądarka nie przekroczy limitu, nawet jeśli miałoby to pogorszyć jakość przeglądania.

Limiter CPU pozwala określić ile mocy obliczeniowej procesora może używać przeglądarka, aby zarezerwować resztę na granie. Celem obu funkcji GX Control jest umożliwienie korzystania z przeglądarki również wtedy, gdy grasz lub streamujesz grę potrzebującą dużej ilości zasobów.

Przeglądarka dostępna jest w wersji beta i pozostanie na tym etapie tak długo, jak będzie potrzeba. Opera tłumaczy, że jest to pierwsza przeglądarka gamingowa, dlatego wciąż jest kilka pytań dotyczących wydajności, wyglądu i funkcjonalności. Firma chce je zbadać, aby zaspokoić potrzeby graczy. Zbierane będą opinie i pomysły, a następnie wprowadzane zmiany w przeglądarce i wydawane nowe wersje, nazwane levelami.

Źródło: MacRumors, Opera

Sprawdź najnowsze wpisy