Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 21 do 27 października 2009 roku.

10 lat Windowsa 7

Wsparcie dla Windows 7 przedłużone o rok

22 października 2009 roku w Nowym Jorku Microsoft oficjalnie zaprezentował nowy system operacyjny – Windows 7. Owszem, kompilacje testowe dostępne były w sieci znacznie wcześniej, jednak na gotowy produkt trzeba było poczekać. Swoją drogą w beta testach systemu wzięło udział 8 milionów osób. Premiera Windowsa 7 odbiła się szerokim echem, chwalił go nawet twórca Ubuntu – Mark Shuttleworth. Ogólnie system jeszcze w trakcie beta testów miał bardzo dobrą opinię, co przełożyło się na sprzedaż. Bez wątpienia Windows 7 został ogromnym sukcesem Microsoftu, a w konsekwencji także problemem, ponieważ użytkownicy niechętnie przesiadali się na nowsze wersje. Windows 7 już w marcu 2010 roku wyprzedził Windowsa Vistę, a w lipcu 2011 roku po wyprzedzeniu Windowsa XP został najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Według danych publikowanych przez firmę Gemius, Windows 7 utrzymuje obecnie udziały na poziomie 31,47%, co jest sporym osiągnięciem biorąc pod uwagę fakt, że system ten jest już dość przestarzały.

Osobiście również uważam Windowsa 7 za świetny system. Działał co prawda nieco topornie, ale mimo wszystko był stabilny, intuicyjny oraz miał całkiem ładny interfejs. Windowsa 7 uważam za prawdziwego następcę Windowsa XP. Ten system także nie daje się wykończyć i mimo nacisków Microsoftu może pochwalić się znaczącymi udziałami na rynku. Warto przypomnieć, że użytkownicy mieli możliwość skorzystania z darmowej aktualizacji do Windowsa 10, co nie wszystkim się spodobało. Niestety, dni Windowsa 7 są już policzone. Microsoft zobowiązał się do zapewnienia 10-letniego wsparcia technicznego, także okres ten teoretycznie już minął. Według informacji udostępnionych przez Microsoft wsparcie zakończy się 14 stycznia 2020 roku, czyli za niecałe 3 miesiące.

Zobacz też: Microsoft przedłuży niektórym darmowe wsparcie dla Windows 7 o dodatkowy rok

Jako ciekawostkę warto dodać, że Windows 7 zaliczył pewną wtopę już po premierze. Często zdarzało się, że próba aktualizacji systemu z Windowsa Visty do 7 kończyła się niepowodzeniem, przy czym powrót do starszego systemu także był już niemożliwy. Problemy miała także Mozilla z wydaniem pierwszej bety przeglądarki Firefox 3.6. Przyczyną był interfejs Aero, z którym Firefox nie do końca chciał współpracować, a ze względu na braki programistów mogących przetestować przeglądarkę na nowym systemie, naprawa usterki była problematyczna.

Canonical ogranicza wysyłanie darmowych płyt z Ubuntu

Ubuntu aplikacje 32-bity

Dekadę temu Canonical poinformował o ograniczeniu programu ShipIt. Program ten pozwalał na wysyłkę płyt z najnowszym Ubuntu bez jakichkolwiek kosztów po stronie zainteresowanych. Ze względu na popularyzację systemu i coraz większe koszty program został ograniczony do ludzi współtworzących system oraz tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nim styczności. Ostatecznie program został zamknięty w 2011 roku. Po rozesłaniu milionów darmowych płyt uznano, że dostęp do obrazów jest już bardzo prosty i dalsze utrzymywanie programu to niepotrzebne koszty.

Symbian z otwartym kodem

Niewielu o tym wie, ale Symbian jest obecnie systemem Open Source. W 2009 roku Fundacja Symbiana rozpoczęła otwieranie kodu systemu, dekadę temu udostępnione zostały źródła jądra. Proces oficjalnie zakończony został w 2010 roku. Do dziś jest to największy projekt, który został zmigrowany na otwarte oprogramowanie. Nie miało to co prawda już większego znaczenia, ponieważ w omawianym czasie Symbian był żywym trupem.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.