ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Ceny telefonów w Play, Nokia N920, Google Audio, GG dla Linuksa

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 14 do 20 października 2009 roku.

Ceny telefonów w Play

Play dekadę temu zaktualizował i opublikował cennik sprzedawanych przez siebie telefonów. Z oczywistych względów pominąłem cenniki dla ofert abonamentowych, skupiłem się na ofercie „Play na kartę”, która daje podgląd na ówczesną cenę rynkową. Da się zauważyć niezwykle wysokie ceny smartfonów – za HTC Hero trzeba było zapłacić 1900 zł, za Samsunga Omnię HD już aż 2000 zł. Klasyczne telefony można było kupić w cenie dzisiejszych budżetowców, najtańsze urządzenie wyceniono na jedynie 139 zł. Ceny niektórych klasycznych telefonów potrafiły zaskoczyć – Sony Ericsson C902 został wyceniony na 1100 zł.

Zdjęcia Nokii N920

Dekadę temu w sieci pojawiły się zdjęcia nieznanego telefonu Nokii, który został określony Nokią N920. Nie wiadomo skąd, ale szybko pojawiła się także specyfikacja niezapowiedzianego telefonu:

  • Wyświetlacz: 4,1″
  • CPU: ARM Cortex-A8 600 MHz
  • Pamięć wbudowana: 32 GB
  • Aparat: 5 MPx
  • Łączność: GPS, WiFi, Bluetooth
  • System: Maemo 6

Z telefonem tym był tylko jeden problem – nigdy nie istniał. Przeciek szybko okazał się jedynie niezbyt umiejętnie przerobionym zdjęciem, telefon na zdjęciu miał porysowany wyświetlacz i nową ramkę. Niektórzy fani Nokii dopatrzyli się także starszej wersji systemu zamiast Maemo 6. Następcą modelu N900 była Nokia N9 i N950, jednak była to zupełnie inna generacja smartfonów Nokii.

Zapowiedź Google Audio

Dekadę temu pojawiły się informacje na temat nowej usługi, którą miała tworzyć korporacja z Mountain View. Zapowiadany serwis miał nazywać się Google Audio i zajmować dystrybucją muzyki. Na tamtą chwilę nikt nie wiedział czy oznacza to sprzedaż utworów, czy może usługę streamingową. Według nieoficjalnych informacji Google miało załatwiać formalności w celu uzyskania dostępu do utworów muzycznych.

Google Audio trafiło na rynek w 2011 roku pod nazwą Google Play Music. W Polsce musieliśmy poczekać na tę usługę nieco dłużej, bo aż 3 lata do 2014 roku. W chwili obecnej usługa Google Play Music w zasadzie nie jest rozwijana, wszelkie zasoby przenoszone są do nowej platformy YouTube Music.

Gadu-Gadu dla Linuksa i MacOS

gg logo gadu gadu

10 lat temu GG Networks poinformowało o planach wydania komunikatora Gadu-Gadu na systemy Linux i MacOS. Czym była spowodowana zmiana decyzji? Otóż podczas rozwoju komunikatora porzucono kontrolkę Internet Explorera oraz przeniesiono go na silnik WebKit. Dzięki zmianie użytkownicy GG mogli korzystać z natywnej aplikacji, zamiast wersji przeglądarkowej lub nielegalnych aplikacji firm trzecich. Tak, aplikacje stworzone przez deweloperów trzecich kompatybilne z siecią GG (takie jak Pidgin) były oficjalnie uznawane za nielegalne.

Miałem okazję korzystać z aplikacji GG na Linuksa zaraz po jej wydaniu. Pomijam już, że na start pożerała 160 MB RAM-u, co było w tamtym czasie bardzo poważną wartością. Niestety, ta aplikacja została wydana parę lat za późno, w omawianym czasie nie była już nikomu potrzebna.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy