ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera systemu Moblin, standaryzacja gniazd w telefonach

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 30 września do 6 października 2009 roku.

Intel prezentuje system Moblin

Dekadę temu podczas konferencji dla deweloperów Intel zaprezentował plany dotyczące stworzenia własnego systemu operacyjnego Moblin. Oprogramowanie bazowało na Linuksie i tworzone było z myślą o netbookach. Jednocześnie przedstawiciele Intela zapowiedzieli, że system łatwo będzie można zmodyfikować w celu wykorzystania go na smartfonach. Sama obsługa opierała się na podobnych założeniach: głównym ekranem Mobilna był Myzone, gdzie zbierane były wszelkie powiadomienia z urządzenia i usług społecznościowych.

Moblin wkrótce został porzucony przez Intela. Firma połączyła siły z Nokią, w efekcie czego z połączenia Moblina i Maemo powstał MeeGo. Niestety, nieco później Nokia zawarła umowę z Microsoftem, w wyniku czego MeeGo musiał zostać uśmiercony. Pewne komponenty MeeGo razem z niewielkim wsparciem Intela trafiły do systemu Tizen, który jest rozwijany do dziś. Wszystkie te zawirowania sprawiły, że Intel nie miał szans na zaatakowanie rynku mobilnych systemów operacyjnych.

Początek standaryzacji gniazd w telefonach

10 lat temu organizacja CTIA Wireless Association poinformowała o planach aktywnego promowania wykorzystywania takich samych gniazd we wszystkich telefonach. Producenci od 2012 roku mieli wykorzystywać wyłącznie gniazda microUSB do transmisji danych oraz jack 3,5 mm do transmisji analogowego dźwięku. Według prezes CTIA standaryzacja gniazd w telefonach oznaczałaby oszczędności zarówno po stronie użytkownika, jak i producenta. Ponadto miała zmniejszyć się ilość generowanych elektroodpadów, a stare akcesoria miały być regenerowane i wykorzystywane ponownie.

Nie da się ukryć, że dziś przydałoby się jeszcze raz ustandaryzować gniazda w telefonach. Mamy obecnie 2 rodzaje gniazd do transmisji danych, gniazdo jack 3,5 mm lub przejściówkę z USB i kilka standardów szybkiego ładowania. Zmieniając telefon z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli zmienić kabel USB, ładowarkę i często także słuchawki. Pewnym wyjątkiem jest Apple, które nigdy nie zastosowało się do wytycznych CTIA.

Gadu-Gadu z nowym serwerem

10 lat temu Gadu-Gadu nadal rządziło na polskim rynku komunikatorów internetowych. Sieć ciągle rosła, w związku z czym konieczna była długo odwlekana rozbudowa infrastruktury. Dekadę temu wymieniony został główny serwer obsługujący komunikator, przygotowania do tej zmiany trwały przez 3 lata. Jednocześnie wyłączony został serwer, który obsługiwał Gadu-Gadu od samego początku, tj. od 2000 roku. Zmiana pozwoliła na wyeliminowanie awarii sieci Gadu-Gadu, które zdarzały się dość często. Poza tym możliwe było wprowadzenie dożywotnich numerów Gadu-Gadu. Wcześniej w puli było 16 milionów numerów, w związku z czym po pewnym czasie od ostatniego logowania były one wygaszane i przydzielane nowym użytkownikom. Po zmianach w puli były już 4 miliardy numerów.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy