macOS Catalina to początek zmian w iTunes. Ogromny kombajn zadomowił się bardzo dobrze w systemie Apple. Na tyle dobrze, że mimo radości, pojawia się wiele pytań na temat przyszłości. Czy na pewno będzie ona lepsza? Znaków zapytania  i wątpliwości jest naprawdę sporo. Aby odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, firma z Cupertino stworzyła specjalny dokument wsparcia. Wyjaśnia on nadchodzące zmiany. Tego typu rozwody zawsze są trudne. 

Zobacz także: iPod touch 2019 został stworzony tylko w jednym celu

Amerykanie planują podzielenie programu na trzy osobne aplikacje: Muzykę, Podcasty oraz TV. Wszystkie razem zaoferują większość funkcji, które są obecnie dostępne w iTunes w macOS Mojave oraz wcześniejszych wersjach. 

Czy iTunes naprawdę zniknie?

Tak, aplikacja o takiej nazwie nie pojawi się w najnowszej wersji systemu Apple dla komputerów. Co ciekawe w systemie Windows nic się nie zmienia – tam iTunes zostaje. Po prawie dwóch dekadach, użytkownicy sprzętów Apple nie zobaczą programu, który od zawsze dzielił użytkowników. Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Gdzie się podziały wszystkie moje rzeczy?

W miejsce iTunes pojawią się nowe aplikacje: Muzyka, Podcasty i TV. Jeśli brzmią znajomo, to dlatego, że widzieliśmy je wszędzie, oprócz komputera Mac, czyli na iPhonie, iPadzie i Apple TV. Firma z Cupertino po prostu przenosi te aplikacje na komputer Mac. Teraz całe zakupy, zgrana biblioteka muzyczna oraz listy odtwarzania będą w Muzyce, biblioteki filmów i programów telewizyjnych znajdą się w aplikacji TV. Podcasty zlokalizowane zostaną w programie o takiej samej nazwie, a książki audio znajdą się w istniejącej aplikacji Książki.

iTunes zmiany

Co musimy zrobić, żeby przenieść moje rzeczy do biblioteki?

W zasadzie nie musimy robić nic. Podczas instalacji macOS Catalina, system zrobi wszystko, aby nasze pliki multimedialne znalazły się w odpowiednich miejscach

Czy nadal będzie można zgrywać muzykę z płyt CD?

Wszystkie rzeczy, które robiliśmy wcześniej w iTunes, powinny działać dobrze w nowej aplikacji muzycznej. Dotyczy to zarówno funkcji iTunes Match, zakupów, a także zgranych z płyt CD, zarówno nowych jak i starszych utworów.

Jak teraz kupić nowe rzeczy?

To jest trochę mylące. Podczas gdy zakupy są wykonywane w odpowiedniej aplikacji (muzyka w Muzyce, filmy i programy telewizyjne w TV, audiobooki w Książkach), to sam proces kupowania jest nieco inny. Aplikacja TV ma osobne karty filmów i programów telewizyjnych w górnej części ekranu, które będą działać podobnie jak teraz iTunes. Wyświetlą oferty i nowe treści oraz pozwolą przeglądać cały katalog. Jeśli chcesz coś kupić lub wypożyczyć, klikasz link Kup, a plik zostanie przeniesiony do Twojej biblioteki. To samo dotyczy muzyki. Apple oferuje usługę przesyłania strumieniowego Apple Music, która zajmuje centralne miejsce. Wszystko inne wypełnia pasek boczny, tak jak w obecnej aplikacji iTunes. W środku znajdziemy starego przyjaciela – iTunes Store. Kliknij na niego, a znajdziesz sklep, który wygląda identycznie jak obecny. 

Może iTunes nie jest jednak martwy?

iTunes jest, ale iTunes Store nie jest. Sytuacja wraca do tego, co było wcześniej, przed rozpoczęciem przez Apple, sprzedaży innych rodzajów mediów.

iTunes zmiany

Co zrobić, jeśli jestem używam Apple Music?

Abonenci Apple Music znajdą oczywiście wszystko w aplikacji Muzyka. Nadal będą widzieć opcję iTunes Store na pasku bocznym, ale mogą wybrać opcję jej ukrycia, jeśli chcą.

Jak zarządzać swoim kontem iTunes?

Zarządzanie kontem iTunes działa prawie tak samo jak teraz. Każda z aplikacji multimedialnych będzie miała opcję Konto w górnym pasku. Znajdziemy tam typowe opcje: autoryzację, wylogowanie itp. Wybranie opcji Wyświetl moje konto, spowoduje przeniesienie na stronę zwykłego konta, gdzie możemy zaktualizować informacje o karcie kredytowej, adresie oraz zobaczyć swoje zakupy.

Jak zarządzać subskrypcjami?

Subskrypcje są obecnie obsługiwane na stronie Konto w sklepie Mac App Store. W tym wypadku sytuacja się absolutnie nie zmieni. 

Czy karty upominkowe iTunes nadal będą działać?

Tak! Apple twierdzi, że karty upominkowe iTunes i doładowania iTunes „będą utrzymywane i mogą być używane z nowymi aplikacjami i App Store”, jak poprzednio. Wygląda więc na to, że Apple nadal będzie sprzedawać karty upominkowe iTunes i nie zamierza nic zmieniać.

Jak teraz zrobić kopię zapasową iPhone’a lub iPada na komputerze?

Jeśli używasz komputera Mac do tworzenia kopii zapasowych, nie musisz już uruchamiać żadnej aplikacji. Z resztą nie ma żadnej do tego przeznaczonej…  Zamiast tego urządzenie pojawi się w nowym elemencie paska bocznego w Finderze. Będzie zawierał wszystkie poprzednie kopie zapasowe i ustawienia synchronizacji. Apple twierdzi również, że teraz „łatwiej będzie przeciągać i upuszczać pliki, które chcesz przesłać”, ponieważ będziesz już w Finderze.

iTunes zmiany

Co, jeżeli nie mogę zaktualizować komputera do macOS Catalina?

Nowe aplikacje multimedialne to funkcja macOS Catalina. Prawdopodobnie starsze komputery Mac pozostaną dalej przy iTunes. Może w przyszłości otrzymają aktualizację, ale nie zostało to ogłoszone.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)