Konferencja otwierająca tegoroczne WWDC już na początku kolejnego tygodnia. Na temat nowych systemów Apple wiemy naprawdę sporo. Wczoraj wyciekły kolejne informacje na temat iOS 13. Zobaczyliśmy jak prezentuje się wyczekiwany ciemny tryb, oraz nowe wersje aplikacji Przypomnienia czy Find My. To nie koniec nowości, a wraz kolejnymi dniami będzie się ich pojawiać coraz więcej. Portal 9to5mac także dzisiaj dotarł do zrzutów ekranu systemu macOS 10.15. Premiera nowego systemu już w poniedziałek.

Zobacz także: MacBook Pro 2019 – Apple po raz kolejny poprawia flagowe komputery

Jaką nazwę przyjmie macOS 10.15?

Apple w 2013 roku nieco zmieniło nazewnictwo swoich systemów dla komputerów. Tym razem za inspirację przyjęto nazwy geograficzne z Kalifornii. Firma z Cupertino podjęła wtedy odpowiednie kroki rejestrując wiele znaków towarowych. W sumie było ich dziewiętnaście, a zarejestrowało je sześć firm – wszystkie należały do amerykańskiego giganta. Kilka z nazw, między innymi Yosemite, Sierra czy Mojave zostało już wykorzystanych. Po upływie ponad pięciu lat od zgłoszenia wiele z nich zostało ewidentnie porzuconych. W rzeczywistości, do dyspozycji firmy są obecnie cztery: Mammoth, Monterey, Rincon oraz Skyline. Jest oczywiście niewielka szansa, że nazwa okaże się zupełnie czymś nowym. Jednak byłaby to niespodzianka. Najbardziej podoba mi się Mammoth, ale stawiam, że nowe oprogramowanie dla komputerów zostanie ochrzczone mianem macOS Monterey.

macOS 10.15 na kolejnych wyciekach

Dzięki serwisowi 9to5mac wiemy jak prezentować się mogą nowe aplikacje w systemie macOS 10.15. Dane udostępniły osoby odpowiedzialne za rozwój oprogramowania. Na pierwszy ogień idzie aplikacja Muzyka. Powstanie ona poprzez rozdzielenie nielubianego iTunes. Ten ostatni rozrósł się w ostatnich latach do gigantycznych rozmiarów. Kombajn potrafi prawie wszystko, ale jest zdecydowanie zbyt ociężały. Liczę, że Muzyka będzie przede wszystkim zdecydowanie szybsza. Do funkcjonalności obecnego rozwiązania nie mam zastrzeżeń. W przypadku posiadania dużej biblioteki muzycznej, iTunes naprawdę doskonale się sprawdza. Bardzo zbliżona pod względem designu okazuje się też aplikacja TV, która także debiutuje na macOS. Jej wygląd widzicie poniżej. Język projektowy, w obydwu przypadkach jest bardzo podobny.

macOS 10.15

Nowe aplikacje w macOS 10.15

Programy Muzyka oraz TV wyposażono w szary pasek boczny. Zawiera on sekcje treści oraz duży obszar po prawej stronie do wyświetlania zawartości. Na zrzutach ekranu widzimy także kolorowe ikony. Zarówno w Muzyce jak i TV, ikony na bocznym pasku nawigacyjnym używają takiego samego odcienia jak sama aplikacja. Jest to czymś odmiennym niż monochromatyczne ikony znane z poprzednich wersji systemu.

macOS 10.15

 

Muzyka zachowuje część funkcjonalności znanej z iTunes. Dalej możliwe będzie synchronizowanie iPhone’ów czy iPodów. Urządzenia widoczne będą na pasku bocznym. Wyszukiwanie zostało także przeniesione w to miejsce. Integruje on zarówno Apple Music i lokalną bibliotekę muzyczną użytkownika. Aplikacja TV jest za to zbliżona do programu Książki. Tak jak tam, na górze widoczny jest pasek z opcjami Oglądaj teraz, Filmy, Programy TV, Dzieci oraz Biblioteka. Każda sekcja ma własny pasek boczny z kategoriami. 

źródło: 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)