[Sprzed dekady] Zapowiedź HTC HD2 i przeciek na temat Windows Mobile 7

Adrian Celej Artykuły 2019-02-09

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 4 do 10 lutego 2009 roku.

Zapowiedź HTC HD2

htc hd2 2018

Tydzień temu pisałem o premierze Toshiby TG01, pierwszego telefonu z procesorem o taktowaniu 1 GHz. Tak się złożyło, że HTC również chciało stworzyć telefon ze Snapdragonem S1 i zapowiedziało jego premierę na drugi kwartał 2009 roku. Tajemniczy telefon zadebiutował w rzeczywistości gdzieś na przełomie 3 i 4 kwartału, był to HTC HD2. To pokazuje jak wcześnie zaczęto prace nad tym urządzeniem, wcześniej nie pojawiały się absolutnie żadne plotki na temat HTC HD2, nikt nie wiedział, że coś takiego powstaje. Sami pracownicy HTC nie byli chyba świadomi tego, że tworzą telefon, który będzie słynny przez wiele lat i nie będzie chciał odejść w niepamięć. Niestety, jak już wiadomo deweloperzy z XDA poddali się, HTC HD2 przeszedł do historii.

Zobacz też: To już koniec HTC HD2, legendarny smartfon przechodzi do historii

Dlaczego Motorola zrezygnowała z Windows Mobile?

Motorola dekadę temu była w poważnym dołku, firma za wszelką cenę próbowała się ratować, z dzisiejszej perspektywy możemy te działania właściwie ocenić. Motorola w tamtym czasie zaskoczyła wszystkich oficjalnie rezygnując z wykorzystywania systemu Windows Mobile oraz własnej platformy na rzecz raczkującego Androida. Dlaczego tak się stało? CEO Motoroli poinformował, że Android jest po prostu lepszy od Windows Mobile. Czy miał rację? Według mnie nie, ówczesny Android nie był ani bardziej funkcjonalny, ani ładniejszy. Jest jednak pewne wytłumaczenie tej zagadki. CEO Motoroli wygadał się, że nadchodzący Windows Mobile 7 miał trafić do testów w listopadzie, a na pierwsze urządzenia w kwietniu 2010 roku. Prawda była dość brutalna. Windows Mobile 7 nigdy nie powstał, zastąpił go Windows Phone 7, który był znacznie mniej funkcjonalny od swojego poprzednika. Ponad to wszystkie telefony z wcześniejszymi generacjami systemu zostały nagle porzucone przez Microsoft. Gdyby Motorola dalej stawiała na Windowsa, to w momencie premiery WP7 mocno straciłaby w oczach użytkowników (np. przez brak aktualizacji), a dalsze trzymanie się Windows Phone’a szybko zamordowałoby markę. Owszem, Android z nakładką MOTOBLUR też nie był dobrym rozwiązaniem, ale bez niego marka nie trafiłaby w ręce Google. Teraz trzeba zadać sobie pytanie – czy CEO Motoroli wiedział o dalszych losach Windows Mobile?

Premiera Samsunga C6625

Samsung mimo wszystko nie widział problemu i nadal wydawał telefony z systemami Microsoftu. Jednym z nich był Samsung C6625. Tak prezentowała się specyfikacja:

 • Wyświetlacz: 2,6″ 320×240 px
 • CPU: STMicroelectronics Nomadik STn8810 393 MHz
 • RAM: brak danych
 • Flash: 100 MB
 • Aparat: 2 Mpx
 • Łączność: GPS, Bluetooth
 • Bateria: 1300 mAh
 • Windows Mobile 6.1

Na temat tego urządzenia nie można powiedzieć prawie nic ciekawego, było to naprawdę skrajny budżetowiec, który ze względu na skromne parametry działał bardzo wolno, choć ponoć użytkownicy Symbiana nie narzekali. Telefon nie miał ekranu dotykowego, Windows Mobile miał wersję również na takie urządzenia. Telefon prawdopodobnie nigdy nie trafił do Polski.

Zobacz też: • Pamiętam kiedy prowadziłem biznes w Szkocji i w taryfie dla biznesu właśnie pojawił się HD2. Nabyłem i co to był za niesamowity przeskok w jakości. Ten ciężar, ta stalowa obudowa, ten niesamowity ekran i płynność UI. Teraz z racji odtwarzania muzyki w HIFI korzystam z LG V30. Niestety uczucia przesiadki z Syrenki na Porshe nie odczułem.

  • Khame

   Ja dalej mam działającego HD2

 • Khame

  Pamiętam jak robiłem romy do xperii X1, przecieki z htc, miałem określana datę publikacji romu, wcześniej nie mogłem. Romy z Leo były dużo warte. Zdążyłem przetłumaczyć wszystkie pliki. Potem moje tłumaczenie poszło w świat.
  Dobre czasy.

  • Adrian Celej

   Tworzyłeś oficjalne romy?

   • Khame

    W późniejszych czasach dla innych xperii, na androidzie, sentyment do do WiMo pozostał.

   • Khame

    Mój kontakt z HTC teraz pracuje w Sony w Szwecji

   • Khame

    Napisz do mnie na priv

    • Adrian Celej

     Chyba nie ma takiej możliwości, nie mogę nawet tak jak kiedyś podejrzeć maila na disqusie, chyba przez RODO.
     Zostawiam swój: adriancelej6@gmail.com
     Daj znać jak przeczytasz, nie chcę żeby to wiecznie tu wisiało.

  • luqi

   Super sprawa kiedy coś tworzysz a potem widzisz swoje efekty
   Powiesz coś więcej o tych romach?

   • Khame

    Nie mogę tutaj. Dostałem bana jak tylko wrzuciłem swój dom na ACP. Kiedyś to była konkurencja.x