kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Toshiby TG01, Nokia chciała szpiegować pracowników

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 28 stycznia do 3 lutego 2009 roku.

Premiera Toshiby TG01

Dokładnie 10 lat temu zaprezentowano największego konkurenta legendarnego HTC HD2 i jednocześnie pierwszy telefon z procesorem o częstotliwości 1 GHz – była to Toshiba TG01. Był to w swoim czasie najwydajniejszy telefon na platformie Windows Mobile, lepszy okazał się dopiero wspomniany HTC HD2, ale został on zaprezentowany znacznie później. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 4,1″ 480×800 px
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 1 GHz
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 512 MB
  • Aparat: 3,2 MPx
  • Łączność: HSDPA (max. 7,2 Mbps), Bluetooth 2,1, WiFi b/g, GPS
  • Bateria: 1000 mAh

Czy Toshiba TG01 osiągnęła sukces? Nie, telefon ten bardzo szybko został zapomniany, nie cieszył się taką popularnością jak HTC HD2. Należy tez pamiętać, że przy HD2 ten telefon był nijaki, nie mógł pochwalić się takimi rozwiązaniami software’owymi jak HTC.

Zobacz też: HTC HD2 – historia niedoścignionej legendy

Japonia wyłącza 2G

Jak zapewne wiecie w takim przykładowym kraju jak Polska działają 3 generacje sieci komórkowej – 2G, 3G i LTE. Nie ma już sieci 1G zwanej NMT, ale była ona zwyczajnie archaiczna i niekompatybilna. Jednak już dekadę temu Japończycy chcieli wyłączyć wciąż wykorzystywaną u nas sieć 2G. Skąd taka decyzja? Otóż telefony obsługujące wyłącznie 2G w Japonii kompletnie się nie sprzedawały, ewentualnie po prostu nie było ich w sprzedaży. Przytaczano przykład stycznia 2008 roku, kiedy to przez cały miesiąc nie sprzedało się ani jedno takie urządzenie. Ponad to z 3G w Japonii korzystało 88% abonentów. Wszystkie te czynniki spowodowały, że największy Japoński operator – NTT DOCOMO postanowił wyłączyć sieć 2G. Zapowiedziano kampanię informacyjną, która miała przygotować abonentów na kres technologii 2G. Czy się udało? Pewności nie mam, ale nie znalazłem też informacji na temat funkcjonowania sieci 2G w Japonii, tak jakby jej nie było. Pytanie kiedy sieć 2G zostanie wyłączona np. w Polsce. Biorąc pod uwagę, że nadal sprzedaje się telefony obsługujące wyłącznie 2G, to pewnie jeszcze trochę poczekamy.

Nokia chciała szpiegować skrzynki mailowe pracowników

Nokia

Nokia w swoim czasie miała duży problem z wyciekami poufnych informacji, w tym dotyczących nowych telefonów tego producenta. Nokia była wtedy producentem oryginalnym, potrafiła tworzyć unikatowe urządzenia oraz własne oprogramowanie do nich. Dobrym przykładem jest jeden z ostatnich ambitnych projektów tj. Nokia N9. Jednocześnie Nokia była już w nie najlepszej kondycji, producent przespał wiele trendów i zaczynał tracić rynek. Oczywiście Nokia nadal miała rzeszę lojalnych klientów, którzy z odrazą spoglądali na iPhone’y i smartfony z Androidem, ale to za mało. Wszystko niszczyły wycieki danych, na co tylko czekała konkurencja, która bardzo chętnie zgarnęłaby kolejny kawałek mobilnego tortu. Z tego powodu Nokia bardzo naciskała na wprowadzenie kontroli służbowej poczty mailowej pracowników, którzy potrafili za grosze sprzedawać sekrety firmy. Nie pozwalało na to fińskie prawo, więc Nokia zaczęła mocno naciskać na rząd. Wbrew pozorom Nokia miała wiele do powiedzenia, głównie z racji płaconych podatków i zatrudnienia w tym kraju 16 tysięcy osób. Niestety, w tym przypadku także nie jestem w stanie podać zakończenia historii.

Zobacz też:

Motyw