ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Produkcja drugiego telefonu z Androidem wstrzymana

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 14 do 20 stycznia 2009 roku.

Produkcja Kogan Agory wstrzymana

Kogan Agora

Pośpiech często kończy się źle. Przekonała się o tym australijska firma Kogan, która stworzyła drugi na świecie telefon z Androidem. Chwilę po rozpoczęciu sprzedaży produkcja Kogan Agory została wstrzymana, a przedstawiciele firmy zostali wezwani do siedziby Google. Producent początkowo nie chciał zdradzić przyczyny problemów, jednak ostatecznie zabrał głos. Powodem okazał się wyświetlacz o rozdzielczości 240×320 px. Google nie chciało pozwolić na sprzedaż tego urządzenia, ponieważ mogłoby być ono niekompatybilne z wieloma aplikacjami. Założyciel firmy Ruslan Kogan poinformował, że usterka zostanie naprawiona i obędzie się bez zmiany ceny urządzenia. W późniejszym czasie pojawiły się pogłoski, że urządzenie zostało anulowane, w jego miejsce miał być przygotowywany całkowicie inny telefon z fizyczną klawiaturą QWERTY. Dziś ciężko jest odnaleźć szczegółowe informacje na temat dalszych losów urządzenia.

Czytaj dalej: Wyjaśnienia dotyczące wstrzymania produkcji Kogan Agora

Ruszyła polska kampania Androida

Android

W opisywanych czasach Android w Polsce praktycznie nie istniał. Nie był u nas sprzedawany HTC Dream, nie tworzono z myślą o nas aplikacji. To się jednak zaczęło powoli zmieniać. 10 lat temu wystartowała w Polsce kampania systemu Android, prezentowano w niej zalety opartych na nim urządzeń, np. dostęp do usług Google czy synchronizację. Podano także nazwę HTC Dream dla naszego rynku – Era G1 z Google. PTC już wtedy należało do Deutsche Telekom, jednak mimo wszystko stworzono osobny brand. Era miała wyłączność na sprzedaż HTC Dream w Polsce. O tym jednak innym razem, Era G1 oficjalnie zadebiutowała dopiero 23 lutego 2009 roku.

Czytaj dalej: Ruszyła ogólnopolska kampania Google Android

Compulab Exeda – premiera kolejnego telefonu z Androidem

Compulab Exeda

Na targach CES 2009 zaprezentowano urządzenie, które miało działać między innymi na Androidzie. Compulab Exeda został uznany za jeden z najbrzydszych telefonów, jednak jego możliwości robiły wrażenie. Specyfikacja prezentowała się następująco:

  • Wyświetlacz: 3,5″, dotykowy
  • CPU: Marvell PXA270 520MB
  • RAM: 128 MB
  • ROM: 2x 512 MB (2 systemy) + microSD
  • Aparat: 2 Mpx + LED
  • Łączność: 3G, Bluetooth 2.0, WiFi g, GPS
  • Złącza: 2x USB, Ethernet 10/100, RS-232, jack 3,5 mm
  • Bateria: 3000 mAh
  • System: Android, Windows Mobile 6, Windows CE 6 lub Angstrom Linux

Telefon musiał być ciekawym pomostem pomiędzy Windowsem a Androidem, producent w żaden sposób nie ograniczył grona użytkowników sprzętu. Ciekawi także bardzo bogaty zestaw złącz, w szczególności obecność RS-232 oraz Ethernet.

Czytaj dalej: Kolejny telefon z Androidem – Compulab Exeda

Sony Ericsson patentuje rozpoznawanie obiektów na zdjęciach

Niektóre z używanych dziś technologii są starsze niż mogłoby się nam to wydawać. Tak jest w przypadku rozpoznawania obiektów na zdjęciach. Dziś z tej technologii możemy skorzystać za pomocą Google Lens, Zdjęcia Google wykorzystują ją z kolei do katalogowania zdjęć, co ułatwia ich późniejsze wyszukanie. Ciekawostką może być fakt, że na technologię wykrywania obiektów na zdjęciach wniosek o patent złożył 10 lat temu Sony Ericsson. Zgodnie z patentem telefon po wykonaniu zdjęcia miał rozpoznać co sfotografował i wyświetlić lub dodać notkę do danych EXIF. Sony Ericsson już wcześniej eksperymentował z tego typu technologiami, w niektórych urządzeniach było dostępne np. wykrywanie uśmiechu. Kto by pomyślał, że technologie Sony Ericssona będą dziś tak popularne…

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy