Taki będzie Twój Galaxy S8 z One UI – dobre i złe strony nowej nakładki

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-14

7 listopada Samsung przeprowadził konferencję deweloperów w San Francisco, a najważniejszym wydarzeniem pokazu był składany wyświetlacz AMOLED. Kolejnym ważnym tematem był nowy interfejs Samsunga o nazwie One UI. Wbrew wcześniejszym informacjom, Galaxy S8 z One UI stanie się faktem, podobnie jak Note8, Galaxy S9 i S9+ i Note9. Te trzy ostatnie urządzenia otrzymają update dopiero w styczniu 2019 roku, reszta – póki co nie wiadomo. To, co widzieliśmy w One UI do tej pory wygląda dość obiecująco, ale nie jest również bez wad. Oto te dobre i złe strony nakładki.

Galaxy S8 z One UI – dobre strony

Na początku wyjaśnię, dlaczego taki przewrotny nagłówek. Otóż według DeviceAtlas, Samsung Galaxy S8 ma aż 2,73% udziału w rynku mobilnym w Polsce, co daje mu wysoką 6 pozycję. Zatem temat ten z pewnością będzie interesował przede wszystkim użytkowników Galaxy S8, ale także pozostałych flagowców z 2018 i 2019 roku.

Podobnie jak w przypadku przejścia z TouchWiz na Samsung Experience, One UI oczyszcza cały interfejs, dzięki czemu korzystanie z niego jest prostsze i łatwiejsze. Dla użytkownika końcowego oznacza to mniej zagęszczoną ​​stronę ustawień, czystsze ikony aplikacji, nowy „Obszar skupienia” na ekranie blokady, który pomaga stwierdzić, która aplikacja wymaga Twojej uwagi oraz przyciski, które są łatwiejsze do naciśnięcia. Ten ostatni punkt spowoduje jedną z największych zmian w Galaxy S8 z One UI. W nowej nakładce Samsung ponownie opracował własne aplikacje i ich elementy, dzięki czemu nie trzeba rozciągać kciuka ani innych palców po ekranie telefonu, aby coś zrobić.

Galaxy S8 z One UI

W wielu obszarach nowego interfejsu użytkownika zobaczysz, że aplikacje i inne części interfejsu są podzielone na dwie odrębne sekcje – obszar interakcji i obszar wyświetlania. Obszar interakcji zajmuje dolną połowę ekranu i mieści wszystkie przyciski i zakładki, które można dotknąć. Powyżej znajduje się obszar wyświetlania, który pokazuje powiązane informacje, które nie wymagają danych do wpisania.

Co ważne One UI jest łatwy w użyciu. Bez względu na porę dnia, Samsung chce, aby One UI było przyjemne do oglądania i pracy. One UI pojawi się z popularnym w Google Ciemnym motywem, który jest zaimplementowany w głównych elementach interfejsu użytkownika i własnych aplikacjach Samsunga.

Samsung sprawił też, że ​​One UI staje się bardziej osobisty dzięki temu, że części interfejsu zmieniają swój wygląd w zależności od posiadanego koloru telefonu. Oczywiście warto zauważyć, że One UI jest oparty na Android Pie. Oznacza to nową nawigację gestami, ulepszone powiadomienia, nowe emoji itd.

Zobacz także: Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – hit czy kit?

Galaxy S8 z One UI – złe strony

Twój Galaxy S8 z One UI nie będzie bez wad. Wielu czytelników pisze, że system jest brzydki. Na pierwszych wyciekach interfejs podobał mi się bardzo. Jednak jak zobaczyłem oficjalne zrzuty promocyjne, to mina mi zrzedła. Ikony prezentują się wyjątkowo paskudnie w porównaniu do tych z Samsung Experience.

Galaxy S8 One UI

Kolejną wadą dla wielu użytkowników może okazać się Interaction Area i Viewing Area. Taki podział to ogromna strata miejsca w aplikacjach Samsunga. Spójrzcie chociażby na notatki, ustawienia, czy dialer – 1/3 ekranu jest pusta lub z dużym, niepotrzebnym napisem. Miejmy nadzieję, że Samsung zmieni taki wygląd aplikacji w finalnej wersji systemu.

One UI – podsumowanie

Twój Galaxy S8 z One UI z pewnością będzie się wygodniej obsługiwało jedną ręką. To duża zaleta nowej nakładki, która powinna przesłonić mniejsze wady, takie jak wygląd (kwestia gustu) i rozmieszczenie treści na ekranie. Warto też przypomnieć, że na One UI trzeba poczekać co najmniej do stycznia 2019.

Źródło: androidcentral • Maciej Wyżgowski

  Czekam, aż rozciągną na 1/3 ekranu górną belkę.

 • Dragon84

  Mam od kilku dni Samsung Galaxy s8 ale na pasku powiadomień pokazuje informacja ,,wykryto nieautoryzowane czynności urochom ponownie,,nic to nie daje bo nie przeszkadza w użytkowaniu ale pokazuje się taki komunikat. Był resetowany i dalej to samo,pozdrawiam.

  • QLUSQA

   Nowy czy używany? To ma znaczenie.
   Mam od nowości i nic takiego nie ma.
   Takie komunikaty miałem w poprzednim po wgrywaniu romu Odinem.

   • Dragon84

    Dopiero dziś zauważyłem że ktoś wgrał jakiś rom bo mam official twrp app

    • QLUSQA

     No więc znasz powód komunikatu „Wykryto nieautoryzowane czynności uruchom ponownie”. Miałem tak w Note 5 i niczym to nie skutkowało.

     • Dragon84

      Co mogę w takim przypadku zrobić?

     • QLUSQA

      Ja nic nie robiłem. KNOX nabity i tyle. W końcu poszedł w ludzi, kupujący wiedział o tym, ale sprzedać było ciężko.

      Problem polega na tym, że nawet wgrywając oficjalny soft Samsunga za pomocą Odina takie coś może się zdarzyć – tak było u mnie. Nie bawiłem się w modowane ROMy, tyle że Note 5 oficjalnie w Polsce nie występował, żona chciała więc dostała, ale też chciała możliwie czysty soft. Tamten był z Rosji.
      Teraz mając S8 i S8+ grzecznie czekamy na oficjalną wersję Androida.

     • Dragon84

      Dziękuję za pomoc

 • MiKE

  Ta „1/3 pustego ekranu” ma być pusta tylko w momencie wejścia w daną opcję, tak aby palec móc swobodnie dotrzeć do najwyżej położonej funkcji, później wszystko będzie przesuwać się do góry na cały ekran.
  Ech, najgorzej pisać o czymś czego się jeszcze namacalnie nie widziało… :/

 • marcus1212

  Korzystam z Novy, dla mnie to nieistotne.

  • stark2991

   Nova nie zmienia wyglądu ustawień systemowych, centrum powiadomień itp. Także powinno być to dla Ciebie istotne.

   • marcus1212

    z racji że wygasa KNOX key i teraz chyba ma być płatny, a to wiąże się z brakiem możliwości instalacji AdHell3 i temu podobnych wynalazków… więc pewnie nie skuszę się na „nowy” system.
    Jeśli jestem w błędzie to poprawcie mnie.

    • stark2991

     Jeśli o mnie chodzi to kompletnie nie mam pojęcia o czym mowa 😀

     • marcus1212

      chodzi głównie o to że do tej pory za free można było używać KNOXA do blokowania wszystkich reklam na telefonie 🙂 Przy tym nie zużywało to zasobów itp. Cud, malina. Niestety jak to zwykle bywa, Sammy to ukrócił…

    • Garix

     Faktycznie dev key będzie płatny…

 • xAnubiSx

  Recenzja, dobre i złe strony nakładki przed premierą-gratuluje! Tak samo jak wcześniejsze domysły, kto ma dostać new nakładkę a kto nie i dlaczego! Cóż macie dar jasnowidzenia po h..uju!

 • Pabliell

  One UI, czyli próba rozwiązania sztucznie stworzonego problemu – proporcji 18:9. W końcu któryś producent zauważył, że tak długich ekranów nie da się obsługiwać jedną ręką. Rozwiązanie? Przenieść wszystko na tyle nisko, by sięgnąć się dało, ale jednocześnie marnując 1/3 powierzchni ekranu. Geniusz!

 • variete

  nie potrzebnym

  Piszemy „niepotrzebnym”, doktorze…

  • Zdarza się, mnie także 😉 Dzięki, poprawione

 • k3rnel-pan1c

  Wy czytacie artykuły przed publikacją? Dramat!

  • Tak, czytamy, co jest dramatem?

   • Łukasz

    Jednak jak zobaczył oficjalne zrzuty promocyjne, to mina mi zrzedła.

    Pewnie chodzi o „zobaczył”.

   • k3rnel-pan1c

    Błędy ortograficzne, zła odmiana przez przypadki, literówki. Przeczytaj powoli swój tekst, najlepiej kilka razy.x