ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – hit czy kit? Testy są jednoznaczne

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Bezprzewodowe ładowanie to funkcja znana od kilku lat, jednak nie jest ona czymś bardzo pożądanym z uwagi na jej mankamenty. Coraz więcej smartfonów wspiera taką technologię. Dzisiaj zaliczymy do nich między innymi urządzenia LG, Samsunga, czy nawet Pixele od Google. Huawei z kolei poszedł na całość i pokazał ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro, który już jest hitem na rynku. Warto jednak zauważyć, że krytycy twierdzą, że standardowe bezprzewodowe ładowanie jest bardzo wolne. Można oczekiwać, że ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro jest jeszcze wolniejsze. Czy zatem ta technologia to hit czy kit?

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – jak włączyć?

Niestety, Huawei Mate 20 Pro nie oferuje szybkiego przełącznika, aby umożliwić zwrotne ładowanie bezprzewodowe. Aby je włączyć ładowanie, należy wejść na główną listę ustawień Androida, następnie do menu baterii i znaleźć pożądaną opcję, która znajduje się na samym dole. Po włączeniu zobaczysz wyskakujące okienko, jak ustawić telefony, aby rozpocząć ładowanie. To wszystko. Nie musisz parować obu urządzeń w jakikolwiek inny sposób. Po prostu umieść smartfona kompatybilnego z ładowaniem bezprzewodowym w standardzie Qi na Mate 20 Pro i rozpocznie się ładowanie. Warto jednak zaznaczyć, że funkcja wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach, jeśli nie zaczniesz jej używać. Może to być trochę uciążliwe, ale prawdopodobnie ma na celu zapobieganie marnowaniu mocy.

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – jakie jest szybkie?

Huawei Mate 20 Pro może ładować baterię każdego innego smartfona obsługującego technologię Qi, w tym Google Pixel 3, LG V40 i Samsung Galaxy Note 9. Używanie telefonu jako power banku mogłoby się wydawać niesamowite i futurystyczne. Jednak czy ta funkcja działa tak dobrze, jak zamierzono?

Bateria w Huawei Mate 20 Pro jest w stanie naładować się dość szybko nawet bezprzewodowo dzięki wsparciu ładowarki o mocy 15W. Przykładowo Pixel Stand naładuje Pixele z mocą 10W, a inne smartfony w standardzie Qi jedynie z mocą 5W. Portal androidauthority postanowił sprawdzić, jaką mocą dysponuje ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro. W tym celu została wykorzystana aplikacja AccuBattery.

Na zamieszczonych wykresach widać, że w ciągu godziny zwykła przewodowa ładowarka dostarczyła 2815 mAh do Google Pixel 3, Pixel Stand o mocy 10W 1985 mAh, a Huawei Mate 20 Pro jedynie 594 mAh. Aby potwierdzić wyniki, w podobny sposób zmierzono LG V40. Pixel Stand naładował smartfon do 1078 mAh (moc 5W), a Mate 20 Pro do 509 mAh. Oznacza to, że ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro ma moc około 2,5W.

Ładowanie zwrotne w Mate 20 Pro – hit czy kit?

Z jednej strony trzeba przyznać, że sam fakt wprowadzenia takiej funkcji zasługuje na odrobinę uznania. Jednak z praktycznego punktu widzenia wątpię, aby ktokolwiek z niej korzystał na co dzień. Funkcja może się przydać jedynie w skrajnych przypadkach, gdy chcemy poratować czyjś „padający smartfon” np. w celu wykonania połączenia, pokazania mobilnego biletu czy innych awaryjnych sytuacjach. Ze zwrotnego ładowania w Mate 20 Pro korzystałem póki co dwa razy.

źródło: androidauthority

Sprawdź najnowsze wpisy