Oto przyszłość Samsunga – składany smartfon i One UI zapowiedziane!

mm Adam Lulek Artykuły 2018-11-07

Dzisiaj odbyła się konferencja Developer Conference Samsunga. Jak można było się spodziewać, dotyczyła ona przede wszystkim nowych rozwiązań w kwestii oprogramowania. Konferencja rozpoczęła się od nowych rozwiązań dla Bixby. Asystent głosowy otrzymał specjalne narzędzia dla deweloperów w formie Sandboxu. Jednak nie to było najistotniejsze. Samsung oficjalnie zapowiedział składany smartfon.

Składany smartfon Samsunga

Od kilku lat czekaliśmy na urządzenie ze zginanym ekranem i w końcu się doczekaliśmy. Firma obwieściła, że nadchodzi nowa era urządzeń mobilnych. Samsung wreszcie pokazał dzisiaj składany smartfon, który po rozłożeniu staje się tabletem! Warto jednak zaznaczyć, że podczas prezentacji, urządzenie najprawdopodobniej było włożone do case’a, przez co jego grubość wygląda na dużą. Należy zauważyć, że podczas pokazu nie zdradzono ostatecznego designu, próbowano wręcz go ukryć, więc nie należy przywiązywać aż takiej wagi do szczegółów. Dodatkowo, sama prezentacja odbyła się przy zgaszonym świetle, jak możecie zobaczyć na poniżej zamieszczonym filmie.

Czym charakteryzuje się urządzenie? Najważniejszą funkcją jest możliwość składania i rozkładania ekranu o nazwie Infinity Flex Display. Wiemy, że 7,3-calowy wyświetlacz będzie zamykany do wewnątrz. Po rozłożeniu będzie przypominał niewielki tablet. Po złożeniu z kolei ma on pełnić funkcję smartfona dzięki drugiemu wyświetlaczowi, który został umieszczony na zewnętrznej części urządzenia.

Użytkownicy będą mogli jednocześnie otworzyć maksymalnie trzy aktywne aplikacje na nowym urządzeniu. Każda z aplikacji Samsunga dostosuje się bezproblemowo do ekranu, niezależnie od tego, czy jest złożony, czy nie. Składany smartfon ma działać wyśmienicie na zaprezentowanym One UI, które tak naprawdę jest ewolucją Samsung Experience.

One UI – czyli Samsung Experience z nową nazwą

Drugą najważniejszą nowością konferencji był One UI, czyli nowa nazwa nakładki na Androida. Oczywiście Samsung nie zrobił wszystkiego od początku – One UI to po prostu Samsung Experience 10, który pod taką nazwą wyciekał wielokrotnie do Internetu – ta nazwa odchodzi już do lamusa. W One UI wzbogacone zostało doświadczenie użytkownika. Warto zaznaczyć, że nakładka powstała w ścisłej współpracy z Google i społecznością programistów Androida, aby zminimalizować bałagan i zmniejszyć liczbę zakłóceń w oprogramowaniu. Interfejs został również zaprojektowany z myślą o utrzymywaniu najbardziej odpowiedniej treści w dolnej połowie ekranu, co oznacza, że ​​od dołu wyświetlane są wszystkie elementy, od menu aplikacji po okna podręczne. Według Samsunga to doświadczenie jest „bardziej naturalne”, ponieważ do wielu opcji sięgniemy teraz kciukiem.

Oprócz tej dużej zmiany, oprogramowanie zapewnia też: zaktualizowany ekran blokady wraz ze zmodyfikowanymi czcionkami, ulepszone ikony aplikacji, nowe przyciski nawigacyjne na ekranie, które są znacznie bardziej uproszczone. Wszystko to będzie również połączone z nowym ciemnym trybem. Jeśli chodzi o termin wydania oprogramowania, to Samsung ponownie zaoferuje od listopada program Open Beta dla konsumentów z USA, Niemiec i Korei Południowej. Będzie on także dostępny dla użytkowników na innych rynkach w późniejszym terminie. Jeśli chodzi o ostateczną wersję oprogramowania, użytkownicy Samsunga Galaxy S9, S9 + i Galaxy Note 9 otrzymają  aktualizację opartą na Androidzie 9 Pie w styczniu.

Źródło: phonearena, venturebeat, androidpolice • KepleRPL

  Mimo że zaokrąglenia w tej nowej nakładce są nieco zbyt rzucające się w oczy to pomysł z przeniesieniem wszystkich ważnych przełączników w dolną część ekranu może być strzałem w dziesiątkę. Obecnie Android i wszelkie wariacje na jego temat w wydaniu chyba każdego producenta są niedostosowane do ekranów o dużych przekątnych. Przełączniki umieszczane w okolicach paska powiadomień bywają trudno dostępne kiedy urządzenie obsługuje się jedną ręką. Taka zmiana jaką proponuje Samsung może poskutkuje tym, że mniej osób będzie wytykać jako wadę dużą przekątną ekranu. Trzymam kciuki

 • Mlody

  Sory ale nie wydaje mi sie zeby to bylo jakies etui… Ogolnie mam mieszane uczucia, urzadzenie jest grube, przy niewielkim nacisku same sie sklada, noi te ramki przy zlozonym urzadzeniu… Nie chcieli moze pokazywac bo sie wstydzili wygladu? Albo z drugiej strony pokazali tylko sam mechanizm jak to bedzie dzialac a gotowy produkt to bedzie jakas inna bajka… Nie wiem ale za to cos nie mialbym ochoty placic ani zlotowki ;p

  • Jaki sens miałoby pokazanie smartfona, jak nie jest jeszcze gotowy? Samsung chciał pokazać zginany ekran, a na pokaz urządzenia z jego wszystkimi funkcjami przyjdzie czas.

   • Sam fakt że składa się ekran niemal całkowicie „na ostro” i otwiera bez odkształceń to już jest COŚ.

 • 0001

  W smartfonach 6 cali , 6,4 cala które są kompaktowe , a w których powierzchnia robocza jest rewelacyjna , powyższe składane sprzęty nie mają racji bytu i zobaczycie nie zawojują rynku. Podobnie nie zawojuje rynku Slider, który wyklucza odblokowanie twarzą… jak już pisałem kiedyś.
  Natomiast Nocz w kształcie kropli lub kropka na wyświetlaczu dla aparatu jest rewelacyjnym rozwiązaniem , które w niczym nie przeszkadza…

 • Linkyop

  To chyba pierwszy raz, kiedy nie chcę, aby nowa nakładka trafiła na mój smartfon z aktualizacją. Na szczęście słyszałem, że seria S8 i Note8 ma nie dostać tego.

  • Pietr

   Wystarczy nie aktualizować telefonu? To nie łindołs 10. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   • Linkyop

    Sorry, ale ja jestem jedną z osób, które mają aktualizacje zanim się jeszcze pojawią dla wszystkich.

    • Damian Kuśmierz

     Więc przestań być tą osobą, znajdź sobie hobby..

     • Linkyop

      Niby po co?

     • Pietr

      Po to żeby nie narzekać na aktualizacje? Z mojej perspektywy to sam się w to pchasz i narzekasz. (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • stark2991

   A niby dlaczego?

   • Linkyop

    Dlaczego ma nie dostać, czy dlaczego mi się nie podoba?

    • stark2991

     Dlaczego Ci się nie podoba.

     • Linkyop

      Wszechobecne zaokrąglenia, jeszcze rozciągnięte na całą szerokość ekranu.
      Głupio zmarnowana przestrzeń. Brak Samsungowej czcionki!

 • Takaszi

  Ciekawe czasy nadchodzą.

 • maxprzemo83

  Widać że mechanizm zamykania działania dość pewnie. Ciekawe jak to będzie się sprawować bez tego etui.

  • RS2_15237_THE_END

   Cały czas mam mieszane uczucia co do potrzeby takich rozkładanych telefonów, co tak naprawdę nam da, że ekran będzie większy ? Zrobi się z tego zwykły nastepny niepotrzebny nikomu tablet. Chociaż jeśli jego grubość będzie tak cienką jak aktualne telefony to może być jako dodatek.x