ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
składany smartfon One UI samsung pie

Oto przyszłość Samsunga – składany smartfon i One UI zapowiedziane!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Dzisiaj odbyła się konferencja Developer Conference Samsunga. Jak można było się spodziewać, dotyczyła ona przede wszystkim nowych rozwiązań w kwestii oprogramowania. Konferencja rozpoczęła się od nowych rozwiązań dla Bixby. Asystent głosowy otrzymał specjalne narzędzia dla deweloperów w formie Sandboxu. Jednak nie to było najistotniejsze. Samsung oficjalnie zapowiedział składany smartfon.

Składany smartfon Samsunga

Od kilku lat czekaliśmy na urządzenie ze zginanym ekranem i w końcu się doczekaliśmy. Firma obwieściła, że nadchodzi nowa era urządzeń mobilnych. Samsung wreszcie pokazał dzisiaj składany smartfon, który po rozłożeniu staje się tabletem! Warto jednak zaznaczyć, że podczas prezentacji, urządzenie najprawdopodobniej było włożone do case’a, przez co jego grubość wygląda na dużą. Należy zauważyć, że podczas pokazu nie zdradzono ostatecznego designu, próbowano wręcz go ukryć, więc nie należy przywiązywać aż takiej wagi do szczegółów. Dodatkowo, sama prezentacja odbyła się przy zgaszonym świetle, jak możecie zobaczyć na poniżej zamieszczonym filmie.

Czym charakteryzuje się urządzenie? Najważniejszą funkcją jest możliwość składania i rozkładania ekranu o nazwie Infinity Flex Display. Wiemy, że 7,3-calowy wyświetlacz będzie zamykany do wewnątrz. Po rozłożeniu będzie przypominał niewielki tablet. Po złożeniu z kolei ma on pełnić funkcję smartfona dzięki drugiemu wyświetlaczowi, który został umieszczony na zewnętrznej części urządzenia.

Użytkownicy będą mogli jednocześnie otworzyć maksymalnie trzy aktywne aplikacje na nowym urządzeniu. Każda z aplikacji Samsunga dostosuje się bezproblemowo do ekranu, niezależnie od tego, czy jest złożony, czy nie. Składany smartfon ma działać wyśmienicie na zaprezentowanym One UI, które tak naprawdę jest ewolucją Samsung Experience.

One UI – czyli Samsung Experience z nową nazwą

Drugą najważniejszą nowością konferencji był One UI, czyli nowa nazwa nakładki na Androida. Oczywiście Samsung nie zrobił wszystkiego od początku – One UI to po prostu Samsung Experience 10, który pod taką nazwą wyciekał wielokrotnie do Internetu – ta nazwa odchodzi już do lamusa. W One UI wzbogacone zostało doświadczenie użytkownika. Warto zaznaczyć, że nakładka powstała w ścisłej współpracy z Google i społecznością programistów Androida, aby zminimalizować bałagan i zmniejszyć liczbę zakłóceń w oprogramowaniu. Interfejs został również zaprojektowany z myślą o utrzymywaniu najbardziej odpowiedniej treści w dolnej połowie ekranu, co oznacza, że ​​od dołu wyświetlane są wszystkie elementy, od menu aplikacji po okna podręczne. Według Samsunga to doświadczenie jest „bardziej naturalne”, ponieważ do wielu opcji sięgniemy teraz kciukiem.

Oprócz tej dużej zmiany, oprogramowanie zapewnia też: zaktualizowany ekran blokady wraz ze zmodyfikowanymi czcionkami, ulepszone ikony aplikacji, nowe przyciski nawigacyjne na ekranie, które są znacznie bardziej uproszczone. Wszystko to będzie również połączone z nowym ciemnym trybem. Jeśli chodzi o termin wydania oprogramowania, to Samsung ponownie zaoferuje od listopada program Open Beta dla konsumentów z USA, Niemiec i Korei Południowej. Będzie on także dostępny dla użytkowników na innych rynkach w późniejszym terminie. Jeśli chodzi o ostateczną wersję oprogramowania, użytkownicy Samsunga Galaxy S9, S9 + i Galaxy Note 9 otrzymają  aktualizację opartą na Androidzie 9 Pie w styczniu.

Źródło: phonearena, venturebeat, androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy