Apple rozwodzi się z Intelem. Własne procesory już wkrótce

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-10-18

Apple obecnie stosuje dwa rodzaje procesorów w swoich urządzeniach. Jednostki stosowane w komputerach firmy z Cupertino produkuje Intel. Układy typu „A”, które napędzają urządzenia mobilne dostarczane są obecnie przez TSMC. Tajwańska firma także w następnych latach będzie jednym z najważniejszych dostawców dla Amerykanów. Spółka jest jedynym producentem chipów dla iPhone’a od kilku lat. Sytuacja nie zmieni się w 2019 oraz 2020 roku. Procesory A13, a także A14 również produkowane będą przez TSMC.

Zobacz także: Wyświetlacz Pixel 3 XL jest wychwalany – nie zgadniecie, kto go wyprodukował…

Procesory A najważniejsze dla Apple

Oczywiście dzięki popularności urządzeń mobilnych, przede wszystkim iPhone’ów. Apple będzie coraz bardziej zależne od TSMC. Tajwańska firma, w porównaniu do konkurentów zapewnia lepsze możliwości zarówno projektowania jak i produkcji. Poza tym, w przeciwieństwie do Samsunga nie jest przeciwnikiem na rynku. Od kilku lat wiele się mówi na temat zmian w komputerach Mac. Podobno Apple rozważa odejście od procesorów Intela. Temat jest trudny, ale nie jest niemożliwy. Identyczny krok spółka zrobiła kilkanaście lat temu, kiedy odeszła od architektury PowerPC. Na temat pierwszego sprzętu z nowymi chipami dyskutuje się od dawna. Czy będzie to zapowiadany od pewnego czasu następca MacBooka Air? Tego typu komputer wydaje się być idealnym rozwiązaniem do testowania. Plotki sugerują, że Apple planuje odejście od układów Intela w 2020 roku. Wyświetlacze jednak dalej będzie produkował Samsung…

Kto wyprodukuje układy dla komputerów Mac?

Oczywiście będzie to TSMC. Spółka ma także produkować układy, które znajdą się w projekcie Apple Car. Choć o tym ostatnim nie wiemy zbyt dużo. Tajwańska firma ma dostarczać niestandardowe układy scalone dla zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę. Wysiłki Apple mają doprowadzić do autonomicznej jazdy na poziomie 4 lub 5. Mają to zapewnić układy o architekturze 3 nm lub 5 nm. 

Jakie korzyści dają własne układy?

Przede wszystkim absolutna niezależność. Apple mogłoby wydawać nowe modele komputerów, nie czekając na Intela. Obecnie cykl wydawniczy jest z tym związany. Nie jest to dla firmy wygodna sytuacja. Choć od pewnego czasu widać, że sprawy idą w innym kierunku. Jeszcze kilka lat temu firma Tima Cooka prezentowała nowe komputery Mac w tym samym czasie co Intel nowe chipy. Obecnie musimy czekać wiele miesięcy na aktualizację ze strony Apple. Nie bez znaczenia są oczywiście zyski – całość trafiałaby do spółki z Cupertino, bez konieczności dzielenia się. Sytuacja prawdopodobnie stanie się taka jak w przypadku iPhone’a. Apple stworzy produkt od początku do końca, mając nad nim pełną kontrolę. Uniezależnienie się od Intela może oczywiście mieć pozytywny wpływ na ceny. Jednak patrząc na inne produkty, raczej nie mamy się co tego spodziewać. Nie bez znaczenia może być też wyróżnienie się na tle konkurencji.

Źródło: 9to5mac • Tomasz

  Dobry powod na podniesienie cen.

 • Skończą się czasy Hackintosha :/

 • Bartek W

  Apple zrobi coś samemu? Wolne, żarty. A iPhone jest najlepszym tego przykładem, równie dobrze ten telefon mógłby się nazywać Samsung.

  • Adrian Kijek

   Jaki gosc. To ze ktos dla nich to produkuje to nie znaczy ze nie jest stworzone/zaprojektowane przez Apple.

   • Grzmotoruchacz2000

    Zaprojektowane – owszem. Ale nie stworzone. I nie biorę tu udziału w głupiej woje że tylko odnoszę się do definicji

  • BlahFFF

   Samsunga w nich akurat coraz mniej. CPU produkuje TSMC, ekrany LG, NAND to czesto Toshiba, modem od Intela.

   Co do rozstania z Intelem – watpie, a w kazdym razie w calkowite. ARMy, nawet te Apple sa wciaz zbyt wolne do zastosowan Pro. Nie wykluczalbym uzycia ARMow w jakism nowym Macu Mini (moze w koncu wydadza nowsza wersje) badz w Macbookach z serii Air dla malo wymagajacych.

   • Max

    Ekrany OLED do IP produkuje akurat samsung.

    • BlahFFF

     Na ta chwile tak. Byly rzeczywiscie jakies informacje, ze w Xs Max uzywane sa ekrany od LG, ale ostatecznie sie nie potwierdzili. LG ma jednak byc drugim dostawca.

 • JebaczKoz

  Czas najwyższy.
  Niech „sami ” wszystko produkują.

  • Michał

   Od produkcji są wyrobnicy.

   • Max

    Niestety nie, to Apple jest zależny od chińskiego producenta TSMC a nie na odwrót, jest to jak na razie jedyna firma produkująca układy 7nm więc nie zapowiada się w najbliższym czasie, żeby Apple przestało być od nich zależne.

 • Łukasz Florkowski

  I znowu będzie problem z oprogramowaniem i grami.

 • Qba

  Ekrany w Makach to mają od LG

  • Mariusz Nowak

   I Samsunga.

  • Mariusz Nowak

   I Samsunga.x