Apple porzuci procesory Intela. Czy ta zmiana wyjdzie firmie na dobre?

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-04-03

Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej plotek na temat zmiany procesorów w komputerach Apple. Amerykanie pracują nad własnymi układami i mają być gotowi do zastąpienia procesorów Intela w 2020 roku. Współpraca gigantów może się zakończyć po około 15 latach. Informacja ta spowodowała spadek akcji Intela, w handlu posesyjnym o ponad 6%. Firma jest drugim na świecie, po Samsungu producentem układów scalonych. Kontrakt na podzespoły do komputerów spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo, odpowiada za 5% przychodów Intela.

Zobacz także: Oto LG G7 bez żadnych tajemnic!

Informacje o zmianach pojawiają się od pewnego czasu

Decyzja Apple nie jest zaskakująca. Mówi się o niej od dłuższego czasu. Z resztą nie będzie to taki pierwszy przypadek w dziejach firmy. Gigant z Cupertino na zmianę ma być gotowy już za dwa lata. Wtedy możemy zobaczyć na rynku pierwszy komputer z autorskim układem. Z pewnością cały proces rozpocznie się od podstawowych modeli w ofercie producenta. Dlatego nowy procesor zadebiutuje w MacBooku, Z czasem mocniejsze jednostki zostaną wprowadzone także do MacBooków Pro, iMaców i Maca Pro. Wyprodukowanie układów odpowiednich dla tych ostatnich jednostek i sprostanie wymaganiom profesjonalnych użytkowników będzie jednak bardzo trudne.

apple iOS macOS

Krok do samodzielności

Produkcja własnych układów, to dla amerykańskiej firmy krok do praktycznie całkowitej samodzielności. Dla przypomnienia, autorskie procesory Apple, stosowane są w iPhone’ach, iPadach, Apple TV oraz w Apple Watch. Od tamtego roku pojawia się też coraz więcej informacji na temat większej unifikacji między mobilnym systemem iOS, a desktopowym macOS. Firma planuje umożliwienie uruchamiania aplikacji działających na iPhone’ach czy iPadach na komputerach Mac. Pierwsze efekty tego możemy zobaczyć już pod koniec 2018 roku. Cały proces będzie łatwiejszy, gdy urządzenia będą działać na jednej platformie.

macos

To nie pierwsza taka zmiana

Ostatnia zmiana procesorów w komputerach Apple nastąpiła w latach 2005-2006. Steve Jobs na konferencji WWDC, 6 czerwca 2005 ogłosił plany przejścia na platformę x86. Wcześniej komputery Mac napędzane były jednostkami PowerPC. Budowane one były przez konsorcjum AppleIBMMotorola. Przejście na produkty Intela, rozpoczęło się wraz z ukazaniem się pierwszych iMaców i MacBooków Pro z procesorami Intel Core Duo pod koniec lutego 2006 roku. Proces zakończył się wydaniem systemu OS X Snow Leopard w 2009 roku. Wsparcie dla PowerPC zostało w nim usunięte. Przejście na zupełnie nowe rozwiązanie, umożliwiło na przykład możliwość uruchomienia systemu Windows na Makach. Przy okazji cała linia komputerów Apple została odświeżona i zmieniła nazewnictwo. Główną przyczyną przejścia na x86 był powolny rozwój architektury PowerPC. Firma wierzyła też, że Intel lepiej spełni jej potrzeby. Steve Jobs w szczególności wskazywał na osiągi, w stosunku do zużywanej energii. Długość pracy na baterii była priorytetem. Od czasu zmiany architektury, popularność komputerów Apple zdecydowanie wzrosła.

Źródło: The Verge • Martina Neumayer

  „..powolny rozwój architektury PowerPC.” – i w tym momencie uparskałam sobie budyniem cały ekran. xD
  Ppc nigdy się nie rozwijało powoli. Nawet i dziś. A doopska koszmarnie w owym czasie.. a dokładnie mówiąc 4 lata wcześniej, dał ibm wraz ze swoimi podwykonawcami.. w kwestiach stricte technicznych oraz projektowych, a także ich krawaciarze ze swoimi wymysłami licencyjnymi. Gdyby nie decyzyjność głosu ibm’a nie byłoby problemu i Steve nie musiałby powiedzieć potem „dość”, bo nie miał innego wyjścia jak albo przesiadka, albo czekanie w nieskończoność. Linie produkcyjne z których normalnym sumptem miały iść matryce dla japca ruszyły, o ile mnie pamięć nie myli, bodajże po półtora roku, ale co z tego, skoro już było za późno.. decyzje o migracji zapadły, a prace nad nimi wdrożono. Toteż było po herbacie. Ale o tym jak widać nikt już dziś nie pamięta, a wie nieliczne grono ludzików znających nieco głębiej temat tamtych lat i tego, co się w branży działo.

 • mindla

  Szukają grunt po podwyżki i tak astronomicznych cen. Ale skoro są frajerzy do płacenia to tylko głupi by nie skorzystał.

  • Marek Lipiński

   Akurat w tej chwili to Apple cen nie podnosi poniewaz nie da sie tego robic w nieskonczonosc. Ceny wręcz obniża (np. nowy iPad zaprezentowany kilka dni temu lub oczekiwany tani iPhone SE2) lub będzie starał się trzymać je na dotychczasowym (wysokim) poziomie. Przejście na ARM pozwoli za to na zwiększenie marzy ponieważ nie trzeba będzie bulić za licencję x86 a i produkcją procesorów będzie mogło zająć się więcej firm bo mają do tego odpowiednie zaplecze. Druga sprawa, że jak jest więcej firm które mogą coś dla nas zrobić to możesz wybrać te która zaoferuje najniższą cenę.

 • Marucins

  Od X lat słyszę bajkę jakoby ARM miał zagościć w iKomputerach.
  Apple wie że to posunięcie raz na zawsze rozwiąże problem i bajanie jakoby ich sprzęt służył do do czegoś więcej niż FB, WWW, kupowanie muzyki na iTunes (obecnie to Apple Music), Instagram i inne duperele.
  Przyznam że liczę na to 🙂

  • Układy ARM już było w makach. Produkowała je Motorola, ale w 2006 Apple zrezygnowało z ARM i przesiadło się na x86 Intela.

   • Marucins

    Poprzednie CEPY to ARM?
    Co ty gadasz?

    • Źle napisałem. Chodzi o architekturę procesora. Stary PowerPC był produkowany architekturze RISC. Advanced RISC Machine (ARM) jest pochodną tej architektury.

 • Przemysław Czarnota

  Znając życie to te „autorskie” układy wyprodukuje Samsung.

  • Mariusz Nowak

   A co to za różnica kto wyprodukuje? Ważne kto zaprojektował.

  • Marucins

   A co za problem?
   Samsung zarabia krocie na frajerach.

   • Qba

    Dlayego Samsung robi Snapdragony 845.

    Apple A10 i A11 są produkowane przez TSMC.

    • Lukas

     Samsung udostępnia tylko proces technologiczny dla Snapdragonów i Apple. Snapdragony robi również TSMC.

     Co do procesorów, i rozmyślanie na temat ich wydajności to podam prosty przykład – mój iPad pro 10,5″ ma bardziej wydajny procesor od I5 w moim macbooku air, więc jeżeli zmienili by tylko układ graficzne, to wszelkie CAD itp nie będą problemem w linii pro

     • Qba

      Będą bo trzeba cały soft przepisać na nowo.
      Stąd zmiana za dwa lata.

     • Lukas

      Ty chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem…

     • Qba

      Producenci programów.

   • Marek Lipiński

    W tym i na tobie, prawdopodobnie co najmniej połowa sprzętu z którego korzystałeś, korzystasz lub bedziesz korzystał będzie wykorzystywała podzespoły produkowane przez Samsunga.

    • Marucins

     Nie odkryłeś Ameryki, pisałem wielokrotnie postach – okap, piekarnik, lodówka, pralka 🙂
     Ale akurat cenych tych produktów na tle konkurencji nie wyglądały tak jak w mobilce 3999 zł = 2199 zł

  • Qba

   Wątpliwe skoro nie produkuje nawet procesorów Apple A10 ani A11 do telefonów.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A10
   https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_A11x