apple iOS macOS

Apple porzuci procesory Intela. Czy ta zmiana wyjdzie firmie na dobre?

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej plotek na temat zmiany procesorów w komputerach Apple. Amerykanie pracują nad własnymi układami i mają być gotowi do zastąpienia procesorów Intela w 2020 roku. Współpraca gigantów może się zakończyć po około 15 latach. Informacja ta spowodowała spadek akcji Intela, w handlu posesyjnym o ponad 6%. Firma jest drugim na świecie, po Samsungu producentem układów scalonych. Kontrakt na podzespoły do komputerów spółki z nadgryzionym jabłkiem w logo, odpowiada za 5% przychodów Intela.

Zobacz także: Oto LG G7 bez żadnych tajemnic!

Informacje o zmianach pojawiają się od pewnego czasu

Decyzja Apple nie jest zaskakująca. Mówi się o niej od dłuższego czasu. Z resztą nie będzie to taki pierwszy przypadek w dziejach firmy. Gigant z Cupertino na zmianę ma być gotowy już za dwa lata. Wtedy możemy zobaczyć na rynku pierwszy komputer z autorskim układem. Z pewnością cały proces rozpocznie się od podstawowych modeli w ofercie producenta. Dlatego nowy procesor zadebiutuje w MacBooku, Z czasem mocniejsze jednostki zostaną wprowadzone także do MacBooków Pro, iMaców i Maca Pro. Wyprodukowanie układów odpowiednich dla tych ostatnich jednostek i sprostanie wymaganiom profesjonalnych użytkowników będzie jednak bardzo trudne.

apple iOS macOS

Krok do samodzielności

Produkcja własnych układów, to dla amerykańskiej firmy krok do praktycznie całkowitej samodzielności. Dla przypomnienia, autorskie procesory Apple, stosowane są w iPhone’ach, iPadach, Apple TV oraz w Apple Watch. Od tamtego roku pojawia się też coraz więcej informacji na temat większej unifikacji między mobilnym systemem iOS, a desktopowym macOS. Firma planuje umożliwienie uruchamiania aplikacji działających na iPhone’ach czy iPadach na komputerach Mac. Pierwsze efekty tego możemy zobaczyć już pod koniec 2018 roku. Cały proces będzie łatwiejszy, gdy urządzenia będą działać na jednej platformie.

macos

To nie pierwsza taka zmiana

Ostatnia zmiana procesorów w komputerach Apple nastąpiła w latach 2005-2006. Steve Jobs na konferencji WWDC, 6 czerwca 2005 ogłosił plany przejścia na platformę x86. Wcześniej komputery Mac napędzane były jednostkami PowerPC. Budowane one były przez konsorcjum AppleIBMMotorola. Przejście na produkty Intela, rozpoczęło się wraz z ukazaniem się pierwszych iMaców i MacBooków Pro z procesorami Intel Core Duo pod koniec lutego 2006 roku. Proces zakończył się wydaniem systemu OS X Snow Leopard w 2009 roku. Wsparcie dla PowerPC zostało w nim usunięte. Przejście na zupełnie nowe rozwiązanie, umożliwiło na przykład możliwość uruchomienia systemu Windows na Makach. Przy okazji cała linia komputerów Apple została odświeżona i zmieniła nazewnictwo. Główną przyczyną przejścia na x86 był powolny rozwój architektury PowerPC. Firma wierzyła też, że Intel lepiej spełni jej potrzeby. Steve Jobs w szczególności wskazywał na osiągi, w stosunku do zużywanej energii. Długość pracy na baterii była priorytetem. Od czasu zmiany architektury, popularność komputerów Apple zdecydowanie wzrosła.

Źródło: The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy