SPT czyli subiektywne podsumowanie tygodnia to cykl autorski, który pojawia się na łamach naszego portalu od kilku miesięcy. Możecie w nim przeczytać o najważniejszych wydarzeniach wybranych i skomentowanych przez redaktora. Standardowo teksty zostały podzielone na te warte pochwalenia lub skrytykowania. Zapraszam do lektury.

Pochwała

iPhone bez 3D Touch. Od samego początku nie rozumiałem „fenomenu” tej funkcji. Tak jak przeważnie wielu producentów na siłę kopiuje każde rozwiązanie Apple, tak w tym przypadku na próżno szukać takiej funkcji w obecnych flagowcach. Rozumiem, że mocniejsze naciśnięcie w ekran daje specjalne odczucie, ale tą samą funkcję można tak naprawdę przypisać do dłuższego przytrzymania palca na wyświetlaczu. Tak też zrobił np. Instagram oferując opcję szybkiego podglądu zdjęć – na iPhone’ach działa to dzięki 3D Touch, na innych smartfonach po nieco dłuższych naciśnięciu.

Galaxy Note 9 jako smartfon do gier. Dobrze, że Samsung próbuje uświadomić klientom, że nie muszą kupować dedykowanych urządzeń mobilnych innych firm, aby rozerwać się w grach. Wystarczy najnowszy flagowiec, chociażby Koreańczyków, aby można było cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie. Smartfony gamingowe nie oferują niczego wybitnie specjalnego graczom, czego nie mają flagowce topowych producentów.

Cena Xperii XZ3. Sony w końcu poszło po rozum do głowy i odpowiednio wyceniło najnowszego flagowca. Urządzenie będzie można kupić za 3399 zł. Warto skorzystać z przedsprzedaży, ponieważ do telefonu dodawane są gratisy w postaci oferty ochrony wyświetlacza, usługi VIP Service czy gry Call of Duty: Black Ops 4 na Playstation 4.

Zobacz także: Najlepsze aplikacje do szkoły i na studia

Krytyka

Oszukańczy Huawei. W mijającym tygodniu wydało się, że Huawei oszukuje w benchmarkach. Firma tłumaczyła się dostosowaniem smartfonów do „trybu wydajności” i zapewnieniem ich optymalnej wydajności. Nie pochwalam kłamstw, tym bardziej, że jest to kolejne oszustwo od Chińczyków. Nie tak dawno producent został przyłapany na zachwalaniu zdjęć wykonanych przez aparat w smartfonie, które w rzeczywistości zostało wykonane przez profesjonalny sprzęt. Jednak z drugiej strony sądzę, że afera z benchmarkami nie jest na tyle istotna, aby miała wpłynąć negatywnie na producenta. Czy naprawdę nadal patrzymy na cyferki przy wyborze smartfona? Huawei to zaledwie wierzchołek góry lodowej, do której można zaliczyć OnePlusa, które oszukiwał w testach modelu OnePlus 5.

Nudne iPhone’y. Tegoroczne nadchodzące iPhone’y to oczywiście jedynie odgrzewane kotlety. Z jednej strony trudno zarzucić firmie, aby co roku wprowadzała rewolucję, w końcu postęp technologiczny nie jest już aż tak szybki. Z drugiej strony widać, że Apple będzie chciało ustanowić rekordową sprzedaż dzięki aż trzem modelom. Ten budżetowy został wyceniony według mnie za drogo – będzie to prawdopodobnie około 3500 zł. Z pewnością fani firmy z Cupertino skuszą się też na nowe kolory urządzenia, co w przypadku Apple jest hojnym aktem łaski.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.