Duża aktualizacja iOS wydana tylko dla jednego urządzenia? Co Apple wyprawia?

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-03-29

Na temat iOS 11 napisaliśmy już naprawdę wiele. Apple określa ten system jako „dużą rzecz dla iPhone’a i wielką dla iPada”. Co do samych smartfonów – wydany jesienią system nie wprowadził zbyt wiele nowości. Jeżeli chodzi o tablety amerykańskiej firmy – trudno się nie zgodzić z opisem. iPad wreszcie zyskał możliwości, których chcieli użytkownicy. Stał się „pomostem” między iPhonem a komputerami Mac. Oprócz tych zdecydowanie pozytywnych elementów, oprogramowanie wprowadziło coś jeszcze – niespotykaną jak na Apple liczbę różnych błędów. Żadna wersja iOS nie miała tyle różnego rodzaju bugów. Z drugiej strony firma łata wszystko na bieżąco, przez co iOS 11 przez pół roku dorobił się tak wielu wersji jak nigdy. Wcześniejsze nasze informacje dotyczące błędów, a także wyciągania wniosków przez Apple opisywaliśmy szczegółowo w poniższych wpisach:

ios 11

Apple zdecydowanie pośpieszyło się z wypuszczeniem wersji 11. Swoje dołożyła też afera z wolniejszym działaniem iPhone’ów, w których bateria jest zużyta. Od początku obiecywana jest wersja 11.3, która ma wprowadzić nowe opcje zarządzania energią. Informacje będą teraz bardziej szczegółowe i pozwolą użytkownikowi zdecydować jak ma działać jego urządzenie. Zmiana następuje po kontrowersjach, dotyczących funkcji zarządzania energią zaimplementowanych w starszych urządzeniach. Miało to zapobiec nieoczekiwanym wyłączeniom smartfona. Funkcja zarządzania energią umożliwi iPhone’om ze zużytymi bateriami utrzymanie stabilnej wydajności. Aktualizacja dostarczy o wiele więcej danych na temat stanu naładowania baterii. Dostępna będzie też opcja całkowitego wyłączenia funkcji zarządzania energią, jednak firma Apple nie zaleca tego. Nowe funkcje będą dostępne w Ustawieniach -> Bateria i będą dostępne dla iPhone’a 6 i nowszych.

Zobacz także: Nowy Apple Watch ze zmienionym designem i nowymi funkcjami

Co nowego w iOS 11.3?

iOS 11.3 wprowadza długą listę nowych funkcji, takich jak Wiadomości w iCloud do przechowywania wiadomości w chmurze, aby zaoszczędzić cenne miejsce na urządzeniu. Funkcja ta jest wyczekiwana od dawna i zapowiedziana była jako jedna z najważniejszych nowości w iOS 11 i macOS High Sierra. Jednak w momencie debiutu obydwu systemów jesienią z niewiadomych względów w ostatniej chwili została wycofana. Patrząc na stopień niedopracowania mobilnej wersji oprogramowania, trzeba przyznać, że dobrze się stało. Aktualizacja wprowadza także ARKit 1.5 – nową wersję ARKit, która zwiększa możliwości w aplikacjach rozszerzonych rzeczywistości. Zawiera funkcję oczywiście też opisywaną wyżej funkcję zarządznia energią, która ma zapewniać użytkownikom iOS więcej informacji o ich bateriach. Inne nowe funkcje obejmują nowe opcje sortowania recenzji w App Store, uwierzytelnianie oprogramowania dla urządzeń HomeKit, czat biznesowy do kontaktowania się z firmami używającymi programu iMessage.

ipad

Wszystko świetnie, ale jest jeden problem

Oprogramowanie zadebiutowało wczoraj późnym wieczorem. Jednak jest bardzo mała szansa, że je pobierzecie. To pierwsza taka sytuacja w historii iOS, ale dostępne jest tylko dla jednego urządzenia. Zawsze każda wersja iOS dostępna jest dla wszystkich urządzeń. W tym wypadku iOS 11.3 możemy zainstalować na najnowszym tablecie AppleiPadzie 9,7, który zadebiutował dwa dni temu. Kiedy system będzie dostępny dla wszystkich? Prawdopodobnie w ciągu kilku dni. Póki co wyróżnieni są nieliczni właściciele najnowszego iPada.

Źródło: MacRumors • otacon1k

  Aktualizacja „tylko” dla najnowszego iPada była wydana czysto teoretycznie ponieważ i tak czy siak nikt na świecie z wyjątkiem recenzentów nie zdążył go otrzymać :). Tak jak kolega Kaz666 wspomniał aktualizacja jest już dostępna dla wszystkich.

 • Kaz666

  już jest aktualizacja dla wszystkich urządzeń

 • Tomasz

  Pewnie to koniec wypuszczania wspolnych wersji jednoczesnie. Swiat sie zmienia…

 • Grzmotoruchacz2000

  Przecież to oczywiste. Apple chciało aby ich najnowszy tablet był kojarzony z tymi funkcjami. Nie udało się im przygotować aktualizacji przed premierą więc skupili się na tym jednym urządzeniu aby ją ukończyć jak najszybciej. Tak aby po premierze kiedy sprzedaż jest największa ludzie mogli kupić tablet który dane funkcje MA, a nie ma mieć. Czas w tym przypadku gra kluczową rolę. Gdyby nie obsuwa programistów premiera systemu byłaby w tym samym momencie dla wszystkich urządzeń.x