aplikacja do liczenia kalorii Kobieta z tatuażami trzyma przezroczystą miskę z sałatką, a drugą ręką przypina różową taśmę mierniczą dookoła swojego brzucha.

Chcesz schudnąć? Sprawdź, która aplikacja do liczenia kalorii będzie dla ciebie najlepsza

6 minut czytania
Komentarze

Aplikacja do liczenia kalorii jest lepsza niż papierowy notes? Oczywiście! Dawniej można było prowadzić w tym celu zapiski, ale teraz, bądźmy szczerzy, to przeżytek. Wszystkie dane mają szansę być przechowywane w specjalnym programie, co jest wygodniejsze i pewniejsze. Dodatkowo na bieżąco będą dla nas przygotowywane statystyki, a przy okazji znajdziemy tam wiele cennych porad. Algorytm podpowie nawet, jakie posiłki warto wprowadzić do swojej diety, aby spożyć odpowiednią ilość kalorii. 

Aplikacja do liczenia kalorii – po co nam taki program?

aplikacja do liczenia kalorii Osoba mierzy obwód swojej talii za pomocą niebieskiej miarki krawieckiej.
Fot. Annushka Ahuja / Pexels

Odchudzanie to proces, który może przybierać różne formy i zależeć od wielu czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna, genetyka czy styl życia. Liczenie kalorii jest jedną z metod kontrolowania masy ciała, ale nie jest jedynym ani koniecznym sposobem na schudnięcie.

Zasadniczo, aby schudnąć, musimy osiągnąć deficyt kaloryczny, co oznacza, że spalamy więcej kalorii, niż spożywamy. Liczenie kalorii może być pomocne, ponieważ pozwala na świadome zarządzanie dietą i daje konkretną informację na temat tego, ile energii dostarczamy swojemu organizmowi. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które cenią sobie plan i dokładność w podejściu do odżywiania. Zobaczymy, jakie aplikacje do liczenia kalorii dostępne na smartfony z Androidem i iOS będą naszymi sprzymierzeńcami w walce z odchudzaniem.

Fitatu Licznik Kalorii i Dieta

To jedna z najpowszechniejszych aplikacji tego typu. Nic dziwnego, ponieważ oferuje wiele różnych funkcji, które wspólnie tworzą kompatybilny i koherentny system. Fitatu zawiera bardzo bogatą bazę dań oraz produktów, a także opcję dodawania własnych przepisów. Poza licznikiem kalorii aplikacja pozwala na śledzenie ilości wypitej wody oraz monitorowanie spożycia składników odżywczych. Być może oprócz dedykowanego programu do liczenia kalorii przyda się także apka do odliczania czasu, która pomoże mierzyć wyniki.

Aplikacja do liczenia kalorii z wyświetlanymi posiłkami i ich wartościami odżywczymi, z oceną 4.8 w sklepie Google Play na tle grafiki w kolorach fioletowym i pomarańczowym z napisem "#1 Kalkulator Kalorii".
Fot. Fitatu / materiały prasowe

Znajdziemy tu również polskie miary użyteczne np. kromka, łyżeczka czy garść oraz przepisy na polskie potrawy. Dzięki Fitatu zadbamy o regularność swoich posiłków oraz odpowiednie nawodnienie, także ze względu na możliwość stosowania przypomnień, które pojawią się na ekranie naszego smartfona w postaci powiadomień push. Sama aplikacja jest prosta w obsłudze i można ją zsynchronizować z innymi, np. Google Fit czy Endomondo.

Pobierz Fitatu z Google Play lub App Store.

FatSecret Licznik Kalorii

Kolejna aplikacja do liczenia kalorii FatSecret zawiera bogatą bazę produktów i oprócz tego pomysły na dietetyczne posiłki z informacjami o wartościach odżywczych. Można wyznaczyć swój cel, do którego dążymy – utrzymanie wagi, jej wzrost lub spadek.

Zrzut ekranu raportu kalorycznego z aplikacji mobilnej wyświetlający wykres słupkowy spożycia kalorii na śniadanie, lunch, obiad i przekąski przez tydzień, z sumą i średnią dzienną liczbą kalorii oraz docelowym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym.
Fot. FatSecret / zrzut ekranu

Sama aplikacja do liczenia kalorii jest prosta w obsłudze i ma kontroler wagi, na podstawie którego stworzymy wykres obrazujący zmianę masy ciała. Program pozwala na planowanie posiłków, śledzenie informacji o treningach oraz postępach.

Pobierz FatSecret Licznik Kalorii z Google Play lub App Store.

YAZIO – Licznik Kalorii

Podobnie jak FatSecret, YAZIO umożliwia wyznaczenie celów, do których będziemy dążyć. Mamy szansę wybrać pomiędzy przyrostem masy mięśniowej, utrzymaniem wagi oraz chudnięciem. Apka zawiera dziennik, w którym należy notować swoją aktywność fizyczną oraz posiłki. Na podstawie tego wyliczane są spożyte i spalone kalorie. Możemy również skorzystać z bogatej bazy przepisów.

Smartfon wyświetlający aplikację YAZIO do monitorowania diety z zakładkami na śniadanie, lunch, obiad i przekąski oraz wykresem pokazującym spożycie i pozostałe kalorie.
Fot. YAZIO / materiały prasowe

Na podstawie efektu, który chcemy osiągnąć oraz podanych danych takich jak płeć, waga, wzrost oraz poziom aktywności fizycznej, aplikacja do liczenia kalorii poda zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i procentowy udział m.in. tłuszczy, węglowodanów oraz białek w diecie. YAZIO pozwala również na bieżąco sprawdzać, ile jeszcze kalorii pozostało nam w ciągu dnia, monitorować postępy, wagę oraz pomiary ciała. Dostępne są również plany popularnego ostatnio postu przerywanego, dostosowanego do naszych potrzeb. Możemy również połączyć ją z niektórymi aplikacjami fitness, np. Google Fit. 

Pobierz YAZIO – Licznik Kalorii z Google Play lub App Store.

MyFitnessPal

Podobnie jak Fitatu, MyFitnessPal ma bogatą bazę produktów, przekąsek oraz posiłków z całego świata. Licznik kalorii umożliwia ustalenie swojego celu, czyli wagi, którą chcemy tracić tygodniowo. Na podstawie tego wyznaczany jest dzienny bilans kalorii.

Aplikacja do monitorowania zdrowia pokazująca wiadomość powitalną "We're so happy to see you again!", dane makroelementów (węglowodany, tłuszcz, białko) z okrągłymi wskaźnikami postępu, licznik kroków, spalone kalorie, czas ćwiczeń i pasek nawigacji na dole.
Fot. MyFitnessPal / zrzut ekranu

W osiągnięciu zamierzonego celu pomoże nie tylko licznik kalorii, ale także przepisy oraz ponad 350 popularnych ćwiczeń. Swoje postępy można śledzić na spersonalizowanym i interaktywnym wykresie. Aplikacja do liczenia kalorii jest wyposażona również w skaner kodów kreskowych, który ułatwi szukanie w bazie danych produktów. W trzymaniu się swoich celów może pomóc natomiast sieć społecznościowa, w obrębie której będziemy dzielić się osiągnięciami ze znajomymi i publikować swoje przemyślenia.

Pobierz MyFitnessPal z Google Play lub App Store.

DiabScale (VitaScale)

VitaScale została stworzona z myślą o diabetykach 1 typu, dlatego poza licznikiem kalorii wyposażona jest ona w kalkulator dla osób będących na różnych dietach, w tym dietach zdrowotnych. Znajdziemy tutaj nie tylko bogatą bazę produktów, ale także przelicznik wartości odżywczych. Aplikacja jest dostępna jedynie na smartfony z Androidem.

Smartfon wyświetlający aplikację VitaScale z ekranem wyszukiwania produktu "chleb żytni razowy", listą różnych rodzajów chleba żytniego i podsumowaniem wartości odżywczych na dole.
Fot. DiabScale / zrzut ekranu

Aplikacja do liczenia kalorii pozwala również na planowanie własnej diety i zdefiniowanie własnego dziennego zapotrzebowania na kalorie i wartości odżywcze. Możemy również dodawać własne produkty i szukać danych składników za pomocą skanera kodów. DiabScale zawiera również specjalne funkcje dla cukrzyków, takie jak obliczanie jednostek insuliny, dzienniczek diabetyka oraz statystyki pomiarów glikemii w formie wykresów.

Pobierz DiabScale kalkulator kalorii i w Google Play.

Aplikacje do liczenia kalorii – podsumowanie

Aplikacje do liczenia kalorii zyskują na popularności jako nowoczesne narzędzia wspierające proces odchudzania i zdrowego odżywiania. Są one znacząco wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż tradycyjne metody prowadzenia zapisków na papierze. Umożliwiają nie tylko przechowywanie danych o spożytych posiłkach, ale także oferują dostęp do rozbudowanych baz produktów i przepisów, skanery kodów kreskowych, monitorowanie spożycia składników odżywczych oraz nawodnienia, a nawet podpowiedzi dotyczące optymalizacji diety.

Każda z tych aplikacji dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika, oferując narzędzia nie tylko do liczenia kalorii, ale także do planowania diety, śledzenia postępów w odchudzaniu i utrzymywania zdrowego stylu życia.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Steve Buissinne / Pixabay

    Motyw