Logo Google na ekranie tabletu, na którym znajduje się biała rysik, zdjęcie z niewielkim zogniskowaniem.

MedLM to pakiet AI od Google. Dla lekarzy może okazać się przełomem

7 minut czytania
Komentarze

Google, dzięki MedLM, wkracza do świata medycyny i chce zrewolucjonizować rynek opieki zdrowotnej. Niedawno przedstawili nowy pakiet rozwiązań, zoptymalizowanym zastosowania przez pracowników ochrony zdrowia. MedLM, bo o nim mowa jest obecnie dostępny dla klientów Google Cloud (konkretnie na platformie Vertex AI) w Stanach Zjednoczonych. W niektórych krajach dostępny jest model poglądowy. Do czego ma służyć?

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowiu

We współczesnym świecie technologia kształtuje każdy obszar naszego życia. Sfera medycyny także nie pozostaje obojętna na wpływ nowoczesnych rozwiązań. Sztuczna inteligencja, dawniej uznawana za obszar futurystycznych wizji filmowych dzisiaj staje się rzeczywistością, która rewolucjonizuje między innymi diagnostykę i szeroko pojętą opiekę zdrowotną.

Dłoń dotykająca interfejsu z ikoną AI na tle schematycznego przedstawienia sieci neuronowej.
Fot. Depositphotos/everythingposs

W świecie przepełnionym danymi, których przetworzenie przekracza ludzkie możliwości, sztuczna inteligencja wkracza niczym biały rycerz na koniu, jako sojusznik pracowników ochrony zdrowia. Obiecuje przy tym transformację procesu diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentem.

Według wielu ekspertów teraźniejsi studenci nauk medycznych powinni przygotowywać się do tego, że sztuczna inteligencja będzie ogromną częścią ich praktyki lekarskiej w przyszłości. Według jednego z artykułów opublikowanego na stronie nature.com, lekarze powinni rozumieć podstawy technologiczne stojące za tą technologią oraz rozumieć potencjalne zagrożenia związane z jej wykorzystywaniem. W tym wszystkim istotne jest też to, jakie ewentualne środki ostrożności należy podjąć, aby zminimalizować ich ryzyko.

Na ten moment uważa się, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, a wesprze go w codziennych działaniach, odciążając przykładowo z konieczności spędzania godzin nad wymaganą papierologią. Wśród niezaprzeczalnych zalet wykorzystywania tej technologii jest również możliwość wytrenowania AI (ang. Artificial Intelligence) w taki sposób, aby rozpoznawała różne choroby.

O tym, w jaki sposób przygotować się na zmiany związane z wdrożeniem sztucznej inteligencji do sektora zdrowia pisaliśmy niedawno, zaznaczając, że obecność tej technologii jest również kolejną porcją do perfekcyjnego nauczenia się przez adeptów medycyny.

MedLM to nowy dr Google?

Choć w kontekście medycznym Google kojarzy się najczęściej z tytułem doktorskim (kto nie zna dr. Google?), gigant proponuje coś znacznie potężniejszego. Ogłoszono wprowadzenie na rynek MedLM, czyli rodziny modeli sztucznej inteligencji, rozwiniętych na bazie wewnętrznej struktury Med-PaLM, jak podano w oświadczeniu.

Gigant po raz pierwszy ogłosił to, że trwają prace nad stworzeniem LLM (ang. Large Language Model) pod koniec 2022 roku roku, o czym poinformował serwis CNBC. Powstał on z myślą o dostarczaniu wysokiej jakości odpowiedzi na merytoryczne pytania z zakresu medycyny. Wspomniany serwis określa go mianem pierwszego systemu AI, któremu z sukcesem udało się osiągnąć wynik powyżej 60% poprawnych odpowiedzi w pytaniach wielokrotnego wyboru, analogicznych do tych, jakie występują w egzaminach na licencję medyczną w Stanach Zjednoczonych.

Med-PaLM 2 funkcjonuje on na poziomie eksperckim, a jednocześnie odpowiada na liczne pytania związane z badaniami lekarskimi. Według doniesień osiągnął wynik 85%, co oznacza imponujący wzrost o 18% punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszych wyników.

MedLM opiera się na wcześniejszych badaniach Google dotyczących opieki zdrowotnej i medycyny. Ma pomagać w przeprowadzaniu różnych badań oraz podsumować spotkanie lekarza z pacjentem, a przynajmniej tak twierdzą przedstawiciele Google.

Dostępność pakietu AI od Google

Jak wspomnieliśmy, ta przełomowa propozycja od Google jest dostępna dla użytkowników Google Cloud w Stanach Zjednoczonych. Dostęp uzyskuje się za pośrednictwem platformy Vertex AI, która jest kompleksowo zarządzaną platformą do tworzenia oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji. W niektórych krajach również można zapoznać się z pakietem AI (tzw. faza preview).

Med-PaLM jest obecnie wykorzystywany do pracy biurowej, nie do diagnozy czy leczenia. Takie decyzje podjęto ze względu na fakt, że sztuczna inteligencja, pomimo ogromnego rozwoju może zawodzić. Zdają sobie z tego sprawę osoby zainteresowane wykorzystaniem tego modelu w swoich firmach, jak i osoby bezpośrednio z Google. Stąd model najpierw zajmie się biurokratyzacją i optymalizacją pewnych procesów wewnątrz firm. Jeden z przedstawicieli firmy HCA Healthcare zaznaczył, z jakiego powodu.

Powstały szum i oczekiwania wobec obecnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej przewyższają rzeczywistość. Wszyscy się z tym zmagamy. Z tego powodu nikt nie pozwolił na wprowadzenie modeli na szeroką skalę do systemów opieki zdrowotnej.

Dr Michael Schlosser, starczy wiceprezes ds. transformacji i innowacji w HCA Healthcare.

Zespół Google we współpracy z HCA Healthcare starają się jednak nie dopuścić do tego, aby różne błędy się zdarzały lub starają się zminimalizować to ryzyko. Zachowanie pewnej dozy ostrożności i odpowiedzialności w przypadku zastosowania tych modeli w placówkach medycznych staje się kluczowym aspektem we wdrażaniu nowych technologii do powszechnego użytku. Odpowiedzialność w tym kontekście polega też na tym, aby stale szkolić algorytmy na wiarygodnych danych medycznych oraz monitorować ich działania.

HCA Healthcare jest zainteresowane wykorzystaniem pakietu AI

HCA Healthcare, jedna z wiodących amerykańskich firm operujących w sektorze opieki zdrowotnej, zdecydowanie wykazała zainteresowanie współpracą z Google, a konkretnie z platformą Google Cloud. W sierpniu oficjalnie ogłosiła to strategiczne partnerstwo, kładąc nacisk na wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w celu zwiększenia efektywności szpitali w wykonywaniu najbardziej czasochłonnych zadań. Wcześniej firma testowała to rozwiązanie.

Głównym celem tej współpracy jest implementacja MedLM, nowego pakietu modeli sztucznej inteligencji od Google, który ma znacząco ułatwić pracę placówek medycznych. Dr Michael Schlosser z HCA podkreślił, że MedLM wspomoże w procesie tworzenia dokumentacji po konsultacjach lekarskich, obejmując również generowanie transkrypcji. To z kolei pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu lekarzy, który będzie mogą poświęcić na bardziej istotne aspekty swojej pracy.

Dr Schlosser podkreśla, że sztuczna inteligencja wkrótce może przejąć nawet do 60% notatek tworzonych w jednostkach medycznych HCA, co oznaczać będzie znaczący postęp w efektywności i optymalizacji procesów. Już teraz MedLM stosuje się w czterech szpitalach wchodzących w skład HCA Healthcare, jak podaje CNBC. Ponadto firma planuje wykorzystać technologię sztucznej inteligencji także w celu wspierania pielęgniarek, zwłaszcza przy przeglądaniu dokumentacji medycznej i identyfikowaniu kluczowych informacji. Współpraca HCA Healthcare z Google rysuje się jako krok w stronę wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w celu doskonalenia obszaru opieki zdrowotnej.

Model AI Gemini częścią pakietu MedLM

Grafika z napisem "Gemini" w centrum na czarnym tle, z dwiema liniami świetlnymi łączącymi się w punkt i przechodzącymi przez sieć z efektem świetlnym. Gemini częścią MedLM w przyszłości
Fot. Google

Wśród swojego opasłego portfolio nowinek technologicznych Google ma zdecydowanie czym się pochwalić. Gemini, o którym pisaliśmy na serwisie android.com.pl kilkukrotnie, to najpotężniejszy model sztucznej inteligencji w historii jak podkreśla Google. Ma być ultra wydajny i wszechstronny. Mówi się, że może stanowić nie lada konkurencję dla OpenAI, twórców niezwykle popularnego ChatGPT.

Wykorzystując zaawansowaną technologię LaMDA (tj. konwersacyjny duży model językowy stworzony przez Google Research w 2021 roku), wprowadzoną przez Google w 2022 roku, jest zdolny do wykonywania szerokiego spektrum zadań, w tym generowania tekstu, tłumaczenia języków oraz kreacji treści, jak podano na blogu Google.

Gemini ma w przyszłości zasilić szeregi pakietu MedLM, będąc wcześniej poddanym wielomiesięcznym testom. Na ten moment ogłoszono, że stworzono trzy wersje tego modelu:

  • Gemini Ultra – najbardziej wydajny i największy model przeznaczony do realizacji bardzo złożonych zadań.
  • Gemini Pro – najlepszy model do skalowania bardzo zróżnicowanych zadań.
  • Gemini Nano – najskuteczniejszy model do realizacji zadań na urządzeniach mobilnych.

Według doniesień ma wykorzystywać 57 dziedzin nauki, w tym również medycynę, co pozwala na dokładniejsze przeanalizowanie odpowiedzi przez model.

Źródło: cloud.google.com

Motyw