Dwie osoby w futurystycznym gabinecie medycznym z hologramem ludzkiego ciała wiszącym w powietrzu pomiędzy nimi.

MindMatch to platforma, która ma szansę zmienić świat. Rozmawiamy z jej założycielką

6 minut czytania
Komentarze

MindMatch to startup, który swoje działania koncentruje wokół szeroko pojętego zdrowia psychicznego, oferując wsparcie w obszarach związanych z pomocą psychiatryczną, psychologiczną, pedagogiczną i seksuologiczną. To platforma, która pomaga w dopasowaniu odpowiedniego terapeuty do Twoich potrzeb. To rozwiązanie zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo, że po pierwszym spotkaniu z zaproponowanym terapeutą, odbędą się kolejne.

Zdrowie psychiczne a rzeczywistość

W obliczu współczesnego społeczeństwa, gdzie pęd życia i liczne wyzwania stawiają ludziom przed sobą różnorodne przeszkody, zdrowie psychiczne staje się często zaniedbywanym elementem wellbeingu. W biegu codziennego życia, w którym zdrowie fizyczne zyskuje na znaczeniu, zagadnienia związane z psychiką niejednokrotnie schodzą na drugi plan. Często zapominamy, że dobre samopoczucie psychiczne stanowi kluczowy fundament pełnego wellbeingu jednostki.

Pomimo coraz większej świadomości społecznej na temat znaczenia zdrowia psychicznego, wciąż istnieje tendencyjne traktowanie go jako tematu w tle, pomijanego w codziennych rozmowach o dobrostanie psychicznym. Aby jednak osiągnąć pełną harmonię i równowagę w życiu, niezbędne jest równoczesne dbanie o zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne, kompleksowo zajmując się i ciałem i głową. 

O zdrowiu psychicznym mówi się jednak coraz więcej, a na polskim rynku technologii medycznych mamy kilka wyjątkowych startupów, które swoimi działaniami zmieniają oblicze branży i oferują wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Wśród nich jest MindMatch.

Zrzut ekranu mindmatch
fot. zrzut ekranu ze strony mindmatch.pl / Aleksandra Janik / Android.com.pl

Czym jest MindMatch?

Zofia Smoleń jest współtwórczynią startupu MindMatch, a jednocześnie bohaterką tego artykułu. Jak dokładnie działa platforma MindMatch oraz jakie działania podejmowane są przez twórczynie w kontekście promowania zdrowia psychicznego?

Zofia Smoleń z MindMatch siedząca na czarnym fotelu z przodu, nosi białą koszulkę i jasnoniebieskie dżinsy, w tle kolorowa rzeźba w przestrzeni z dużymi oknami.
Fot. Zofia Smoleń / MindMatch

Aleksandra Janik: Jakie doświadczenia z terapią skłoniły cię do stworzenia aplikacji dla osób z problemami zdrowia psychicznego? Jakie były trudności, z którymi spotkałaś się podczas poszukiwań terapeuty przed powstaniem MindMatch?

Zofia Smoleń: Znalezienie odpowiedniego terapeuty jest całkiem skomplikowane. Po pierwsze zależy to od samego terapeuty – człowieka (na przykład dlatego, że zazwyczaj łatwiej się zwierzać osobom w podobnym wieku i płci), ale też samej metodologii – zazwyczaj chodzi o nurt terapeutyczny (przyp. red. różne nurty proponują różne metody leczenia zaburzeń).

Na ogół pacjent wybiera się na terapię, bo coś go boli. Nie wie, czemu go boli, nie wie, z jakim zaburzeniem się zmaga. Jak w takim razie miałby wiedzieć jakiego nurtu terapeutycznego potrzebuje? Jak miałby znaleźć odpowiedniego terapeutę, skoro nie wie, jaki nurt terapeutyczny może być dla niego odpowiedni? Tym bardziej że na ogół pacjenci nie mają pojęcia, czym są nurty terapeutyczne (nic dziwnego, nie jest to przecież wiedza ogólna). Na ten moment MindMatch stara się rozwiązać problem związany z odpowiednim dopasowaniem pacjenta do odpowiedniego nurtu. Prosimy też swoich specjalistów o to, aby dodawali na platformę krótkie filmiki, w których przedstawiają się i opowiadają o tym, w jaki sposób pracują.

AJ: Czym jest MindMatch? Jak działa algorytm? 

MindMatch to miejsce, w którym można znaleźć odpowiedniego psychologa lub psychoterapeutę za pomocą chatbota. Pacjent opisuje swoje samopoczucie, a chatbot rozpoznaje symptomy i dopasowuje psychologów i psychoterapeutów działających w odpowiednich metodologiach (zachęcam do wypróbowania tutaj). Aby rozpoznać symptomy, chatbot wykorzystuje Transformer – tę samą grupę modeli co słynny ChatGPT.

Ten model odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu opisów samopoczucia pacjentów. Algorytm analizuje symptomy związane z zaburzeniami psychicznymi wypisane przez użytkownika, a następnie klasyfikuje tekst do konkretnych zaburzeń. Znając zaburzenie, MindMatch łączy pacjentów z psychoterapeutami specjalizującymi się w podejściach terapeutycznych, które zostały potwierdzone jako skuteczne w leczeniu danego zaburzenia. To aspekt, który wyróżnia MindMatch na tle innych podobnych rozwiązań, ponieważ nie tylko pomaga w identyfikacji problemów, ale także dostarcza konkretnych ścieżek terapeutycznych. 

AJ: Według MindMatch na 88,24% występuje u mnie ryzyko ADHD. Czy możesz podzielić się jakimiś danymi dotyczącymi zgodności diagnozy zaproponowanej przez algorytm?

Podczas trenowania modelu zrobiłyśmy ankietę, w której zebrałyśmy informacje dotyczące osób, które zostały zdiagnozowane przez odpowiedniego specjalistę wraz z opisem tego, co im dolega, z ogólnymi symptomami. Na tej podstawie budowałyśmy naszego chatbota.

Na etapie budowania występowało ok. 70% skuteczności na początkowym etapie. To całkiem dobry wynik. Ciągle też pracujemy wraz ze specjalistami nad tym, aby poprawić skuteczność analizowania tekstu przez chatbota. Na ten moment jesteśmy spokojne, że nie zasugeruje absurdalnej diagnozy do mało niepokojących symptomów.

AJ: W jaki sposób dobieracie terapeutów? Czy są oni w jakiś sposób weryfikowani, czy jest to otwarta platforma, na którą może dołączyć każdy terapeuta? 

Na ten moment specjalista związany ze zdrowiem psychicznym, który chce być na platformie MindMatch, musi mieć z nami bezpośredni kontakt. Prosimy między innymi o przesłanie odpowiednich certyfikatów potwierdzających ich wykształcenie.

Zwykle nie przeprowadzamy żadnej rozmowy rekrutacyjnej, ale chcemy się dowiedzieć o tym, w jakiej dziedzinie terapeuta czuje się najlepiej. Bierzemy pod uwagę wykształcenie, ale też to, czy czuje się lepiej, lecząc przykładowo zaburzenia odżywiania, czy depresję. To pozwala na jeszcze lepsze dopasowywanie do pacjentów.

Fot. mindmatch.pl / Instagram, zrzut ekranu

AJ: Jakie macie plany na przyszłość w kontekście MindMatch. Widziałam, że oprócz prac nad platformą, organicznie, za pomocą mediów społecznościowych staracie się rozpowszechniać wiedzę na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. W planach jest również aplikacja.

Wiele osób starszych przeżyło straszne rzeczy i czasem nawet nie dopuszczają do siebie tego, że można pewne traumy przepracować. Podejście do terapii jest tutaj często negatywne, a skuteczność negowana. Dlatego też chcemy, aby platforma miała jeszcze więcej naukowego podejścia do psychologii i zdrowia psychicznego.

Niedawno zaczęliśmy publikować prace dyplomowe, które traktują o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym. Zwykle lądują w szufladach, a włożona w nie praca nie powinna pozostać w ukryciu. Skupiamy się teraz na działaniach low-key, bo w przyszłości chcemy zająć się mocniej badaniami na ten temat. Na razie wiemy jeszcze całkiem niewiele na temat występowania różnych zaburzeń, bo dziedzina psychiatrii jest słabo rozwinięta. Dużo prościej jest zobaczyć bakterie pod mikroskopem, niż zaobserwować i przeanalizować różne zależności między aktywnością odpowiednich neuronów w mózgu. Sztuczna inteligencja może też dużo zmienić ze względu na możliwość analizowania dużych ilości danych, czego wcześniej nie dało się zrobić tak szybko.

AJ: Macie w planach ekspansję poza granice Polski?

Być może w przyszłości tak, ale na ten moment skupiamy się mocno na rynku polskim, bo nie jest on wyczerpany. Psychologia jest trzecim najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce. Rośnie liczba psychologów, a z tym liczba osób, która później rozpoczyna szkolenie psychoterapeutyczne.

AJ: Zosiu, bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę dużo cierpliwości i szczęścia w rozwijaniu MindMatch!

Dziękuję za zaproszenie!

Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALL-E

Motyw