AI zaprojektowało osiedle, a raczej to, jak to może wyglądać. Polski deweloper zdecydował się na dość niecodzienny ruch, a mianowicie zlecił Sztucznej Inteligencji przygotowanie wizualizacji tego, jak mogłoby wyglądać osiedle na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. I trzeba przyznać, że efekt tego eksperymentu jest naprawdę niezły, a samo AI może i będzie coraz częściej wykorzystywane w pracy architektów. Raczej ich nie zastąpi, ale może wspomóc ich pracę na wielu polach.
AI zaprojektowało osiedle we Wrocławiu – wygląda pięknie
Ostatnio coraz więcej mówi się o AI, czyli Sztucznej Inteligencji, a głównie za sprawą ChatGPT czy Midjourney. Wiele osób może się zastanawiać, co jeszcze będzie w stanie wygenerować AI przy pomocy człowieka, a odpowiedzi potrafią nas cały czas zaskakiwać. Ostatnio stało się tak przy okazji prezentacji wizualizacji inwestycji River Point we Wrocławiu. Ta ma być częścią Kępy Mieszczańskiej, a deweloper Archicom postanowił skorzystać z mocy Sztucznej Inteligencji. Przygotowane przez nią wizualizacje osiedla pokazują, że możliwości są nieskończone, choć w tym akurat przypadku chodzi raczej o inspiracje, niż faktyczne wykorzystanie wizualizacji do późniejszych projektów.
Szczerze wierzymy w potencjał Kępy Mieszczańskiej jako lokalizacji naszej inwestycji, jednak chcieliśmy w pewien sposób go urzeczywistnić. Z tego powodu do dyskusji o nowych etapach River Point zaprosiliśmy cenionych architektów i urbanistów. W lepszym wyobrażeniu przyszłości Kępy pomógł nam wernisaż obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Wiele powstałych w ten sposób prac było zaskakujących – futurystycznych, pokazujących życie mieszkańców w symbiozie z naturą na zupełnie nowym poziomie. Jesteśmy jednak przekonani, że właśnie tak będzie wyglądała przyszłość tej lokalizacji – jako nowoczesnej i zielonej wyspy w centrum Wrocławia.
Ewelina Parzych, Koordynator Marketingu i Sprzedaży w Archicom
Co potrafi AI i do czego może się przydać w architekturze?
Wizualizacje przyszłych inwestycji to coś, co często wykorzystywane jest na etapie planowania czy konsultacji społecznych. Takie grafiki nie zawsze oddają w pełni to, co faktycznie powstanie, ale pokazują pewien kierunek. Przy tym projekcie Archicom korzystał z opisów stworzonych przez dziennikarzy czy lokalnych społeczników, którzy mieli wyobrazić sobie przyszłą inwestycję. I tutaj AI może być bardzo pomocne, a na dodatek o wiele szybciej generować potrzebne wizualizacje, czyli skracać czas konsultacji społecznych czy samego tworzenia projektu. Jak donosi Puls Biznesu, takie wykorzystanie AI w przyszłości może być o wiele częstsze.
Deweloperzy muszą patrzeć w przód i wyobrażać sobie, jak będą wyglądały budowane przez nich osiedla za np. siedem lat, ale też w dalszej perspektywie. Sztuczna inteligencja miała pomóc w stworzeniu takich wizji przyszłości. Nie będziemy tego adaptować w 100 proc. ponieważ liczy się przede wszystkim opinia klientów. Natomiast pokazanie nawet futurystycznych obrazów pozwala na swobodną, nieograniczoną stereotypowym myśleniem dyskusję inwestorów, architektów, urbanistów czy organizacji lokalnych.
Klementyna Sobieraj, dyrektor ds. marketingu w Archicomie dla PB
Nad wizualizacjami pracowała pracownia SRDK Studio Projekt Doroty i Kazimierza Śródków. Pomoc AI będzie można wykorzystać do generowania nie tylko projektów graficznych, ale także rzutów budynków czy symulacji całych środowisk, gdzie mają być stawiane budynki. Do tego dochodzi oczywiście oszczędność czasu i środków, a sami architekci będą mogli skupić się na pracy kreatywnej, zamiast „dłubaniu” w wizualizacjach czy prostych planach. AI w tej dziedzinie to jeszcze ciekawostka, ale z czasem może się to zmienić i stać się po prostu jednym z narzędzi wykorzystywanym na co dzień w pracy.
Średniej jakości komputer wykorzystując narzędzia AI jest w stanie wygenerować ok. 20 dobrych wersji wizualizacji elewacji w ciągu 16 minut (8 minut przygotowywania opisu i 8 minut pracy komputera). Takie rozwiązania są już dostępne. Przetestowaliśmy to już i rozważamy, jak można to wprowadzić w biurze. W ciągu godziny możemy pracując z modelami AI przygotować projekty, które w normalnym trybie modelowania w 3D mogłyby zająć od dwóch dni do tygodnia
Dawid Huczyński, architekt i koordynator BIM w pracowni SRDK Studio Projekt dla PB
Źródło: Puls Biznesu / Archicom informacja prasowa