Zegarek sportowy na nadgarstku z wyświetlonym pulsometrem i krokomierzem, w tle rozmyte urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej.

Pionierski HealthGPT w służbie zdrowiu. Wyjaśniamy, jak działa

3 minuty czytania
Komentarze

HealthGPT to połączenie popularnego ChatGPT oraz aplikacji Heath od Apple. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykorzystując generatywną, sztuczną inteligencję, pokazali, że jej przyszłość może być związana z sektorem zdrowia. I tak powstał HealthGPT, który ma pomóc w utrzymaniu zdrowego stylu życia poprzez dostarczanie analiz i wskazówek dotyczących m.in. aktywności fizycznej. Jak działa?

ChatGPT zawładnął już chyba każdą branżą, a zatrzęsienie, jakie początkowo spowodował, można by porównać pewnie do wynalezienia silnika parowego i rewolucji przemysłowej. Początkowy strach i milion pytań zamieniły się w … ciekawość wymieszaną ze strachem i kolejne milion pytań na temat przyszłości różnych zawodów. Jak podaje serwis techradar.com, badaczom pomyślnie udało się połączyć standardową, applowską aplikację Health oraz ChatGPT. Ten model językowy (large language model — LLM) odpowie na każde Twoje pytanie, które będzie dotyczyć samopoczucia. HealthGPT funkcjonuje podobnie jak jego brat, również za pośrednictwem interfejsu czatowego. Model opiera się bowiem na architekturze znanego chatu i jest w stanie generować naturalne i logiczne odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia i medycyny. Pobiera informacje bezpośrednio z Apple Health. Poniższy materiał przedstawia, jakie to proste!

Czym jest HealthGPT?

HealthGPT (ang. GPT — Generative Pretrained Transformer) odpowie na pytania dotyczącego na przykład tego, ile czasu spędziłeś w objęciach Morfeusza w konkretnych okresach i opisze Ci Twoje ostatnie nawyki związane właśnie ze snem. Ponieważ model jest wzorowany na ChatGPT, możesz również zapytać o wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób poprawić swój sen. Te informacje będzie czerpał głównie z Internetu.

Powołując się na tweeta jednego z deweloperów, Varuna Shenoya, HealthGPT będzie w przyszłości Twoim osobistym trenerem, który będzie dostarczał spersonalizowanych informacji na temat ciała, celów żywieniowych czy tworzenia planu treningu. Będzie je opracowywał na podstawie wskaźników ciała takich jak liczba kroków, czas treningu, tętno czy masa ciała. To niezbędne uprawnienia, które umożliwią odczyt z Apple Health.

Już teraz można pobrać wersję demo na iPhone’a za pośrednictwem strony GitHub. Proces instalacji jest dość złożony, stąd oferowane są instrukcje. Deweloperzy uważają, że ich large language model został zbudowany na bazie CardialKit Framework ze Stanford Byers Center of Biodesign, co pozwala na „łatwe dostosowanie”. Jeśli znasz się na kodowaniu oprogramowania iOS, możesz dostosować HealthGPT do swoich upodobań. Warto dodać, że na ten moment, jest to wersja eksperymentalna.

HealthGPT: przyszłość czy eksperyment?

W wersji demonstracyjnej pojawia się ostrzeżenie, że sztuczna inteligencja oraz jej twory nie są „zamiennikiem profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia”. Programiści wskazują nawet, że czat może mieć czasem… „halucynacje”, co oznacza, że może dostarczać nieprawdziwych informacji. Korzystanie z HealthGPT, podobnie zresztą jak ChatGPT, odbywa się obecnie na własne ryzyko.

Według techradar.com część danych HealthKit została udostępniona OpenAI, czyli twórcom oryginalnego ChatGPT. Na ten moment nie wiadomo, czy HealthGPT pozostanie tylko małym eksperymentem, czy kiedykolwiek pojawi się jako pełnoprawna aplikacja na AppStore. Niektórzy już teraz korzystają z cyfrowego asystenta fitnessowego za pomocą swojego Apple Watch.

Nie wiemy, jaka będzie przyszłość dla tego konkretnego modelu. Obecnie twórcy analizują sposoby na uczynienie go bardziej dostępnym. Wydaje się jednak, że osoby, które mają doświadczenie w zakresie tworzenia planów treningowych czy diet, mogą wykorzystać HealthGPT do optymalizowania swojej pracy. Model stworzy zestaw ćwiczeń, konkretną dietę, a doświadczony, ludzki trener może je zmodyfikować.

Motyw