Apple Watch

Funkcje zdrowotne w Apple Watch to jedna z jego największych zalet. Oto które są moim zdaniem najlepsze

5 minut czytania
Komentarze

Apple Watch to smartwatch, który od lat jest dominującym urządzeniem tego typu na rynku. Firmę z Cupertino można pochwalić m.in. za funkcje zdrowotne w Apple Watch, które sprawiają, że można poczuć się trochę bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kombinacja czujników wraz z systemem watchOS sprawia, że użytkownik może pozyskać wiele interesujących danych na temat swojego stanu. Przez lata obecności zegarków Apple na rynku, mogliśmy wielokrotnie usłyszeć historie o osobach, którym smartwatch uratował życie np. ostrzegając przed zawałem lub innymi poważnymi chorobami serca. Warto się zatem przyjrzeć, jakie funkcje zdrowotne w Apple Watch można wykorzystać na co dzień prosto z poziomu nadgarstka. Oto one.

Funkcje zdrowotne Apple Watch, z których warto korzystać

Powiadomienia o zdrowiu

W ustawieniach Apple Watch ważne jest, aby włączyć powiadomienia z aplikacji Tętno. Dzięki temu możemy otrzymywać informacje o wysokim lub niskim tętnie oraz o nieregularnym rytmie serca, który może oznaczać np. migotanie przedsionków. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają zdiagnozowane problemy z tym organem, ale także dla tych, które się nie badają regularnie. Warto pochwalić też funkcję Historia migotania przedsionków, która pozwala sprawdzać, jak często serce wykazuje objawy tego schorzenia. Przydatne jest także powiadamianie o niskim poziomie sprawności kardio.

Apple Watch
fot. Apple

Śledzenie snu

Sen to bardzo ważny aspekt życia, który wpływa na samopoczucie w ciągu dnia. Przy użyciu aplikacji Sen na Apple Watch można utworzyć harmonogram snu, ustawić cel długości snu oraz przejrzeć swoją historię w tym zakresie. Można też dowiedzieć się, jak długie są szacowane fazy snu REM, bazowego i głębokiego, oraz czy drzemka była przerywana wybudzeniami. Podczas snu smartwatch firmy z Cupertino mierzy między innymi poziom tlenu we krwi, tętno, czas snu i częstość oddechów, a w przypadku Apple Watch Series 8, również temperaturę nadgarstka. Ta funkcja mocno poprawiła jakość mojego życia.

Apple Watch

Użytkownik, który chce skorzystać z tych możliwości, musi otworzyć aplikację Sen i postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Następnie przed pójściem spać należy założyć zegarek Apple na rękę, a po pobudce przejrzeć wyniki w aplikacji. Raport powinien już na nas czekać.

Zobacz też: Jaki smartwatch do 300 złotych warto wybrać?

Przyjmowanie leków

Apple Watch

Według danych z przełomu 2020 i 2021 roku Polacy są na drugim miejscu w Europie (za Francuzami) pod względem przyjmowania leków. Zużywamy ponad 2 mld produktów leczniczych zazwyczaj bez recepty. Naprzeciw temu wychodzi Apple Watch z aplikacją Leki. Pozwala ona zapisywać przyjmowane leki, witaminy i suplementy. Wystarczy dodać swoje leki do aplikacji Zdrowie na iPhonie i rejestrować przyjmowane dawki bezpośrednio na Apple Watch. Dzięki tej funkcji nigdy nie zapominam o przyjmowaniu medykamentów.

Dokładne mycie rąk

Apple Watch

Pandemia COVID-19 właściwie się skończyła, ale Apple już trzy lata temu wyszło naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Dokładne mycie rąk to funkcja, z której korzystam do dziś. Apple Watch zachęca użytkownika do mycia przez 20 sekund, czyli czas zalecany przez światowe organizacje zdrowia. Zegarek może także powiadamiać korzystającego, jeśli ten nie rozpocznie mycia rąk po powrocie do domu. Coś dla zapominalskich.

Śledzenie cyklu miesiączkowego

Apple Watch

Oczywiście ze śledzenia cyklu miesiączkowego osobiście nie korzystam, ale warto o tej funkcji wspomnieć, bo jest bardzo ważna w przypadku kobiet. Aplikacja Śledzenie cyklu pozwala codziennie rejestrować informacje dotyczące cyklu miesiączkowego. Apple Watch używa tych informacji do przewidywania nadchodzących miesiączek i dni płodnych. Oprócz rejestrowanych przez kobiety danych funkcja śledzenia cyklu może używać informacji dotyczących tętna, aby oferować dokładniejsze przewidywania. Jeśli użytkowniczka śpi z Apple Watch Series 8 na nadgarstku każdej nocy, aplikacja może uwzględniać temperaturę nadgarstka, aby lepiej przewidywać miesiączki oraz szacować dzień owulacji (po jej wystąpieniu).

Funkcje zdrowotne Apple Watch, które chciałbym zobaczyć

Moim zdaniem Apple Watch ma ogromny potencjał do wprowadzenia innowacji w dziedzinie opieki zdrowotnej. Tego typu urządzenie mogłoby:

  • W sposób zaawansowany kontrolować ciśnienie tętnicze,
  • Zmierzyć temperaturę ciała,
  • Rozpoznawać bezdech podczas snu,
  • Śledzić poziom cukru we krwi,
  • Wysyłać alerty zdrowotne o możliwych chorobach.

W tym zakresie jednak twórcy nowych technologii napotykają na wyzwania takie jak małe rozmiary sensorów i niedokładność pomiarów urządzeń. Nie można bowiem teraz oczekiwać, że urządzenie wielkości zegarka, będzie dawało wyniki porównywalne ze znacznie większymi maszynami specjalistycznymi w szpitalach. Chodzi raczej o to, żeby zegarek informował użytkowników o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia, aby ci mogli na czas skonsultować się z lekarzami. To może sprawić, że wiele żyć zostanie ocalonych.

Najnowsze plotki wskazują na to, że firma z Cupertino od lat pracuje nad nieinwazyjnym sposobem monitorowania poziomu glukozy bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu. Apple podobno osiągnęło kilka „głównych kamieni milowych” w projekcie. Innymi nowymi czujnikami, o których się mówi są sensory aktywności elektrodermalnej (EDA) do pomiaru poziomu stresu i czujnik bioimpedancji do pomiaru składu ciała. Zanim jednak takie funkcje pojawią się w Apple Watch, może minąć jeszcze kilka lat. Niemniej, warto na nie czekać.

Źródło: apple, macworld, opracowanie własne

Motyw