Orange po raz kolejny zostało ukarane. Tym razem mówimy o bardzo dużej, bo wynoszącej aż 9,1 miliona złotych grzywnie za z pozoru błahy błąd.

Brak zgód marketingowych

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Jakiś czas temu pewien abonent Orange złożył skargę na operatora, zarzucał mu wysyłanie informacji marketingowych bez wyrażonej zgody. Sprawą zajął się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ustalono, że operator wysłał 1 763 334 wiadomości zachęcających do zakupu pakietu 500 MB za 5 zł na 30 dni oraz 2 056 851 wiadomości o treści:

Rewelacyjna wiadomość BEZPŁATNIE zobaczysz gdzie jest TERAZ Bliski. Wyślij sms (0zł) o treści CP na 60504. 14 dni za darmo/ Potem 6,15z VAT tyg/Orange.pl

Nic mi nie wiadomo na temat wysyłania tych samych wiadomości wielokrotnie do tego samego klienta, prawdopodobnie jeden abonent mógł otrzymać tylko jedną wiadomość. Świadczy o tym fakt, że według UKE wiadomości trafiły do 3 820 185 numerów telefonów. Orange nie przedstawił dowodów na otrzymanie zgód od klientów na otrzymywanie informacji marketingowych.

Zobacz też: Koniec subskrypcji SMS Premium w Orange!

Ogromna kara

Orange za swoje działania musi zapłacić 9,1 miliona złotych. UKE wyznaczając karę wzięło pod uwagę, że operator próbował dotrzeć do odbiorców wiadomości i udostępnił im bezpłatne paczki danych. Decyzja nie jest prawomocna, Orange może się jeszcze od niej odwołać. Standardowo w takiej sytuacji pozostaje jedno pytanie – kto za to zapłaci? Warto pamiętać, że Orange niedawno został zmuszony do zapłaty około 150 milionów euro kary.

Źródło: UKE
Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.