Funkcja SMS Premium powoli przechodzi do historii. Najpierw z subskrypcji SMS Premium zrezygnował Play, teraz wycofuje się z niej Orange. Wszystko przez to, że innowacyjna opcja płatności stała się wylęgarnią oszustów…

Czym jest subskrypcja SMS Premium?

telefon sms

Subskrypcja SMS Premium była metodą opłacania usług za pomocą cyklicznej wiadomości SMS. W przeciwieństwie do zwykłych wiadomości SMS Premium tutaj płaciło się za wiadomość otrzymaną, nie wysłaną. Wiadomości te otrzymywało się w określonych wcześniej odstępach czasu, podobnie było z opłatą. Subskrypcje SMS Premium stały się bardzo pożyteczną funkcją, sam opłacam w ten sposób platformę VOD. Skoro wszelkie bonusy od operatora dostaję za sam fakt doładowania, to pieniądze są mi zbędne i przeznaczam je właśnie na subskrypcję.

Dlaczego subskrypcje SMS Premium są złe?

Niestety, biznes na subskrypcjach SMS Premium najpierw zwęszyły nie pożyteczne usługi, a oszuści. W swoim czasie głośno było o komunikatach w przeglądarkach mobilnych o rzekomym wirusie (lub 99999999 wirusów) w systemie Android. Sugerowanym rozwiązaniem problemu było pobranie antywirusa, przy czym w rzeczywistości telefon zapisywał nas na subskrypcję SMS Premium. W ten sposób ofiary dostawały przeważnie 3 razy w tygodniu płatny SMS ze spamem. Jeśli ktoś miał telefon na kartę, to jeszcze nie było problemu, sprawa komplikowała się w przypadku abonamentu, gdzie takie oszustwo potrafiło narobić kłopotu. Poza opisanym scenariuszem dużo ofiar nabrało się na rzekome konkursy, w których można było wygrać darmowe doładowania lub inne gadżety. Doszło nawet do tego, że oszuści jawnie rozmawiali na tematy subskrypcji SMS Premium na forach internetowych, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Orange kończy z subskrypcjami SMS Premium

Od 1 listopada 2018 roku klienci Orange stracą możliwość aktywacji nowych subskrypcji SMS Premium. Już aktywne subskrypcje będą ważne do czasu wyłączenia przez użytkownika lub zaprzestania świadczenia usługi przez ich realizatora. Tak więc jeśli już zdezaktywujemy jakąś usługę (w moim przypadku subskrypcja serwisu VOD), to nie będziemy mogli aktywować jej ponownie, pozostanie rezygnacja lub skorzystanie z innej formy płatności. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że z roku na rok malała ilość użytkowników z aktywną subskrypcją SMS Premium. Orange nie ukrywa co było powodem wyłączenia tej usługi – liczne nadużycia (czyli oszuści) i nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.

Zobacz też: Orange definitywnie rezygnuje z blokady SIM-lock, również w już sprzedanych telefonach

To dobrze czy źle?

Za wyłączanie przez operatorów usług SMS Premium możemy podziękować Ministerstwu Cyfryzacji. Funkcjonowanie tej usługi zostało tak utrudnione, że ostatecznie operatorzy sami zaczęli się z niej wycofywać, zwyczajnie jest to gra niewarta świeczki. Pozostaje pytanie czy dobrze się stało. Cóż, dla mnie brak subskrypcji SMS Premium to duża wada, korzystam z tej funkcji, bardzo mi się przydaje. Z drugiej strony wiem, że mnóstwo osób zostało poszkodowanych przez oszustów, często rachunek telefoniczny za głupie dowcipy czy reklamy wprawiał w osłupienie. Choć mi tej usługi będzie brakowało, to pewnie większość będzie zadowolona z decyzji Orange.

Źródło: Biuro Prasowe Orange

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.