Osoba uczestnicząca w wideorozmowie z czterema osobami na ekranie laptopa.
LINKI AFILIACYJNE

Nowe przepisy dla pracy zdalnej. Zobacz, co powinien zapewnić ci pracodawca

3 minuty czytania
Komentarze

17 maja zaczęły obowiązywać nowe przepisy dla pracy zdalnej. W gruncie rzeczy dotyczą one także osób, które wykonują swoje obowiązki w siedzibie pracodawcy. Jednak to właśnie w przypadku osób na „home office” wprowadzone regulacje budzą najwięcej emocji.

Nowe przepisy dla pracy zdalnej

Mężczyzna pracujący na laptopie przy biurku w nowoczesnym biurze, z papierami i kalkulatorem obok.
Fot. voronaman / Shutterstock

Od 17 maja wszystkie stanowiska pracy, które są wyposażone w monitory ekranowe, muszą spełniać określone wymogi związane z BHP i ergonomią pracy. Zasady te zostały określone w rozporządzeniu, które weszło w życie 17 listopada 2023 roku.

W przypadku nowych miejsc pracy tworzonych po tej dacie wymogi musiały być od razu spełniane. Jeśli zaś chodzi o już istniejące stanowiska, pracodawcy dostali czas na dostosowanie się do reguł z rozporządzenia. Termin upłynął 17 maja.

Z rozporządzenia wynika m.in., że pracodawca ma wyposażyć stanowisko pracownika korzystającego z laptopa w stacjonarny monitor lub podstawkę. Chodzi o to, żeby istniała możliwość ustawienia ekranu w taki sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu użytkownika. Pracownik ma także mieć do dyspozycji osobną klawiaturę i mysz.

Dlaczego nowe przepisy dla pracy zdalnej budzą wątpliwości?

Kobieta, która zna nowe przepisy dla pracy zdalnej, jest w okularach przeciwsłonecznych i siedzi na ławce w parku, używając laptopa; w tle widać palmy, alejkę spacerową oraz diabelski młyn i góry.
Fot. Shyntartanya/Shutterstock

W przypadku pracowników stacjonarnych nowe regulacje nie wydają się bardzo skomplikowane. Wystarczy, że pracodawca dokona przeglądu sytuacji w biurze i wprowadzi ewentualne poprawki. Sprawa jest jednak niejednoznaczna w odniesieniu do pracowników zdalnych i hybrydowych.

Czy pracownik hybrydowy powinien po prostu zabierać część sprzętu z biura do domu na czas, przez który zamierza pracować na „home office”? Co w sytuacji, gdy nie jest to możliwe do wykonania? Wreszcie co w sytuacji, gdy pracownik sam odpowiednio przystosował swoje stanowisko pracy zdalnej? Czy pracodawca powinien wypłacić takiemu pracownikowi jakiś ekwiwalent?

To bardzo częsty dylemat, który na bazie tych przepisów będzie jeszcze bardziej jaskrawo uwydatniony: kto jest odpowiedzialny za przygotowanie miejsca pracy podczas pracy zdalnej? Dyskusje pracodawców są w tym przypadku bardzo burzliwe i często dochodzi do konfliktów relacji pracownik-pracodawca, które kończą się tym, że firmy ograniczają pracę zdalną.

mecenas Marek Jarosiewicz dla Puls HR

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Teoretycznie nowe przepisy dotyczą wszystkich grup pracowników: zarówno tych pracujących stacjonarnie, jak i wykonujących swoje obowiązki zdalnie i hybrydowo. Możliwe są jednak różne scenariusze, w których nie do końca wiadomo, jak postąpić.

Ponieważ brak jest dotychczas jednoznacznych wytycznych i informacji w tym zakresie od Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, jak i Państwowej Inspekcji Pracy, pojawiają się różne interpretacje nowych przepisów, niemniej nasze podejście cechuje ograniczenie ryzyk po stronie pracodawcy.

kancelaria prawna Bird & Bird

Jeśli oprócz komputera do codziennej pracy wykorzystujesz telefon, przyda ci się naprawdę dopracowany model. Zajrzyj do naszego rankingu najlepszych smartfonów.

Dziękujemy, za przeczytanie materiału do końca. Rozpoczęliśmy zbieranie opinii naszych czytelników, dotyczących ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Puls HR, prawo.pl, Bird & Bird. Zdjęcie otwierające: fizkes / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw