Spłonął salon z chińskimi elektrykami. To już dziesiąty taki pożar w ciągu trzech lat

3 minuty czytania
Komentarze

Każdy pożar, w którym swój czynny udział biorą elektryki, sprawia, że przeciwnicy tej technologii mają kolejny argument do walki z rozwojem elektromobilności. Niestety dla chińskiej marki BYD – jest ona idealnym „workiem treningowym”, a wszystko to za sprawą już dziesiątego pożaru salonu samochodów elektrycznych w ciągu trzech lat.

Duży pożar w chińskim salonie BYD

Elektryki, duży pożar w chińskim salonie BYD. Niebieski SUV w ruchu na asfaltowej drodze z rozmytym tłem przedstawiającym wzgórza.
Fot. BYD Group / materiały prasowe

W miejscowości Fuzhou w Chinach doszło do kolejnego już pożaru salonu samochodowego marki BYD. Co najbardziej zaskakujące ten incydent jest już dziesiątym takim przypadkiem w ciągu ostatnich trzech lat. Niepokojąca statystyka ponownie zwróciła uwagę na bezpieczeństwo i procedury przechowywania samochodów elektrycznych w zamkniętych przestrzeniach.

Według oficjalnych informacji pożar w salonie BYD w Fuzhou wybuchł około godziny 2 w nocy 16 maja. Jak podaje Carscoops ogień zaczął rozprzestrzeniać się najpierw w magazynie części zamiennych znajdującym się na tyłach budynku. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną zapłonu mogło być zwarcie elektryczne, które wywołało iskrzenie w jednym z przechowywanych tam akumulatorów litowo–jonowych. Te używane w elektrycznych pojazdach BYD baterie mogą być bardzo niebezpieczne, gdy są uszkodzone lub nieprawidłowo przechowywane.

Film przedstawiający zniszczenia w salonie w Fuzhou.

Pożar został zauważony stosunkowo szybko, jednak rozprzestrzeniał się z dużą prędkością z powodu łatwopalnych materiałów znajdujących się w magazynie. Strażacy zostali wezwani na miejsce natychmiast, lecz walka z ogniem była bardzo trudna. Gęsty dym oraz toksyczne opary wydobywające się z płonących akumulatorów utrudniały akcję ratunkową. Pożar udało się opanować dopiero po sześciu godzinach intensywnych działań.

W akcji brało udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, które starały się nie tylko ugasić ogień, ale również zapobiec jego rozprzestrzenieniu na sąsiednie budynki.

BYD zrobiło złą reklamę elektryków… znowu!

Flaga z logo i napisami w języku chińskim, rozwiewana na wietrze, na tle niebieskiego nieba z chmurami.
Fot. BYD Group / materiały prasowe

Pożar w Fuzhou nie jest odosobnionym przypadkiem. Od 2021 roku odnotowano już dziewięć podobnych incydentów w różnych częściach Chin, w których spłonęły salony samochodowe lub magazyny związane z marką BYD. Każdy z tych pożarów wywołał podobne obawy dotyczące bezpieczeństwa przechowywania i obsługi elektrycznych pojazdów oraz ich komponentów, zwłaszcza akumulatorów.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Samochody elektryczne mimo wielu zalet wiążą się z nowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Akumulatory litowo–jonowe, które stanowią serce tych pojazdów, są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne oraz niewłaściwe warunki przechowywania. W związku z tym BYD stoi przed wyzwaniem wdrożenia skuteczniejszych środków bezpieczeństwa, zarówno w zakresie produkcji, jak i przechowywania oraz serwisowania swoich pojazdów. Konieczne mogą być bardziej rygorystyczne kontrole jakości oraz dodatkowe procedury bezpieczeństwa w salonach i magazynach.

Tymczasem, jeśli ostatnie wydarzenia w Chinach nie zmieniły waszego zdania co do nowych technologii w motoryzacji bardzo możliwe, że z chęcią rzucicie okiem na nasz poradnik dotyczący Android Auto bezprzewodowo.

Zbieramy dane od naszych czytelników, aby lepiej zrozumieć ich poglądy na wynagrodzenia programistów. Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Poświęć 10 sekund, aby odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Źródło: Carscoops, Yicai Global, X. Zdjęcie otwierające: BYD / materiały prasowe, modyfikacje własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw