iPhone stoi na biurku z ekranem głównym widocznym, pokazującym aplikacje i pogodę na miejscowość Lidzbark Warminski, w tle rozmyte biurko z komputerem. Ten smartfon będzie kompatybilny z iOS 18

AI w iOS 18. Posiadaczy iPhone’ów czekają naprawdę ogromne zmiany

2 minuty czytania
Komentarze

System operacyjny iOS 18 zbliża się wielkimi krokami. Rewolucyjną edycję zobaczymy prawdopodobnie na WWDC 2024 – corocznym wydarzeniu giganta z Cupertino, które rozpocznie się 10 czerwca 2024 roku. Ekspert ds. urządzeń Apple zdradza szczegóły na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w nowym oprogramowaniu.

AI nie będzie przetwarzane w chmurze?

Kolaż ikon i zrzutów ekranu z nowymi funkcjami systemu iOS 17, w tym mapy offline, personalizowane tapety, nowości w FaceTime i aplikacje. Na środku wyróżniona nazwa systemu "iOS" na tle gradientu.
Fot. Apple / materiały prasowe

Im bliżej premiery systemu iOS 18, tym więcej plotek i spekulacji zdaje się coraz bardziej realnych. Na ten moment wiemy, że nowa edycja oprogramowania, która trafi na iPhone’y, będzie prawdziwą rewolucją, szczególnie w zakresie sztucznej inteligencji. Nie trzeba podkreślać, że miłośnicy Apple czekają na „osiemnastkę” jak na zbawienie. Niestety gigant z Cupertino w porównaniu do innych liderów technologicznych, zostaje nieco w tyle w wyścigu AI. Wystarczy spojrzeć, jakie możliwości oferuje Galaxy AI czy Google Gemini.

Jak podaje MacRumors, Mark Gurman, specjalista od systemu iOS w ostatnich doniesieniach poinformował, że najprawdopodobniej przetwarzanie najnowszych funkcji AI będzie odbywało się bezpośrednio na urządzeniach. Mogłoby to oznaczać, że w dużym modelu językowym firmy nie będzie elementu przechowywania danych AI w chmurze.

Dłoń trzymająca smartfon z otwartą stroną główną aplikacji nad klawiaturą laptopa.
Fot: cottonbro studio / pexels.com

Co nowego w iOS 18?

iOS 18 wprowadza szereg innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, które mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki użytkownicy korzystają z urządzeń Apple. Jedną z najbardziej wyróżniających się funkcji jest rozbudowane wykorzystanie AI do personalizacji interakcji z urządzeniem, co obejmuje lepsze zarządzanie powiadomieniami, inteligentniejsze sugerowanie aplikacji czy też zoptymalizowane zarządzanie baterią w zależności od wzorców użytkowania.

Reklama prezentująca różne produkty współpracujące z asystentem głosowym Siri, w tym iPad, AirPods, iPhone, Apple Watch, HomePod i pilot do Apple TV, z logo "Siri" na środku.
Fot. Apple / materiały prasowe

Jak na razie podejrzewamy, że największe nowości AI obejmą w iOS 18 Siri. Co prawda o Siri po polsku nadal nie mamy żadnych informacji, ale za to wiemy, że rozmowa z asystentką prawdopodobnie będzie bardziej naturalna, a samo narzędzie nastawione na interaktywność. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego Siri ma być bardziej skuteczna w rozumieniu naturalnego języka i może oferować bardziej kontekstowe odpowiedzi.

Jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo ma pojawić się tryb Lockdown Mode dla użytkowników, którzy mogą być narażeni na skomplikowane ataki cybernetyczne. Niewykluczone, że zobaczymy także Safety Check, czyli funkcję umożliwiającą szybkie resetowanie ustawień prywatności i kontroli nad tym, kto ma dostęp do informacji i lokalizacji telefonu.

Źródło: MacRumors, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw