Polski samochód elektryczny Izera ujęty prawym bokiem na industrialnym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Izera dalej w kropce. Rząd odniósł się do obecnej sytuacji polskiego samochodu elektrycznego

Borys FrancuzWiktoria Boruszewska
2 autorów
3 minuty czytania
Komentarze

Izera już od kilku dobrych lat budzi w Polakach skrajne emocje, jednak Minister Aktywów Państwowych – Borys Budka zapewnia, że wkrótce poznamy konkretne decyzje dotyczące tego projektu. Czy polski samochód elektryczny w końcu pojawi się na drogach?

Co dalej z Izerą? Odpowiada Minister Aktywów Państwowych

Czerwony samochód elektryczny Izera stojący przed nowoczesnym budynkiem z białą, geometryczną fasadą.
Fot. ElectroMobility Poland / materiały prasowe

Nie da się ukryć, że historia powstawania Izery, czyli polskiego samochodu elektrycznego mogłaby posłużyć jako materiał na Hollywoodzki scenariusz. Projekt regularnie zalicza wzloty i upadki, a jego przyszłość wciąż stoi pod znakiem zapytania. Niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że rada nadzorcza spółki ElectroMobility Poland została odwołana, a teraz o sytuacji przedsięwzięcia wypowiedział się Minister Aktywów Państwowych – Borys Budka.

Polityk potwierdził, że nowa rada nadzorcza ElectroMobility jest w trakcie wyboru członków zarządu. W związku z tym dopiero po audycie wewnętrznym zespół będzie podejmować jakiekolwiek decyzje. Według Budki jest to więc kwestia kilku tygodni.

W trakcie swojej wypowiedzi Minister Aktywów Państwowych poruszył również temat fabryki Izery w Jaworznie. Zgodnie z jego wizją inwestycja w tym miejscu powinna być kontynuowana, jednak w zależności od decyzji zarządu, doprecyzowaniu może ulec sama forma przedsięwzięcia.

Izera znów na zakręcie – co z fabryką?

Czerwony samochód elektryczny Izera zaparkowany przed nowoczesnym budynkiem z białą mozaikową fasadą.
Fot. Materiały prasowe/ElectroMobility Poland

Zaledwie miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że firma Mirbud wygrała przetarg na generalnego wykonawcę fabryki Izery w Jaworznie. Niestety na konkretne decyzje dotyczące przedsięwzięcia ElectroMobility Poland musimy jeszcze trochę poczekać. Jak łatwo się domyślić, przeciąganie liny przez spółkę wzbudza w internautach wiele wątpliwości dotyczących przyszłości projektu polskiego samochodu elektrycznego.

Fabryka będzie gotowa w ciągu 23 miesięcy od wbicia symbolicznej, pierwszej łopaty. Współpraca z polskim podmiotem, który ma 30-letnie doświadczenie w realizacji inwestycji przemysłowych, jest gwarancją tego, że prace przy budowie zakładu produkcyjnego będą zrealizowane w najwyższym rynkowym standardzie i z dotrzymaniem harmonogramów.

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland (wypowiedź z marca 2024 roku)

Choć wizja dynamicznego rozwoju elektromobilności w naszym kraju jest obiecująca, nie możemy zapominać, że w Polsce nadal dominują samochody napędzane silnikami spalinowymi. Dlatego, jeśli macie zamiar zgłębić ten segment rynku, serdecznie polecam nasze zestawienie najlepszych samochodów dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych. A jeśli z kolei interesują was nowe technologie w autach, zapraszam do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym Android Auto bezprzewodowo.

Źródło: PAP. Zdjęcie otwierające: ElectroMobility Poland / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw