Trzy smartfony pokazujące interfejs aplikacji Google Wallet z logo aplikacji powyżej i napisem "Google Wallet" pod spodem.

Google Wallet z wyczekiwaną zmianą. To spore ułatwienie dla tych, którzy płacą telefonem

3 minuty czytania
Komentarze

Google Wallet, aplikacja mobilna umożliwiająca wygodne dokonywanie płatności, przechowywanie biletów czy kart pokładowych, dodaje nową funkcję związaną z weryfikacją. Od tej pory będziemy mogli wybrać, czy nasza tożsamość ma być sprawdzana każdorazowo podczas używania programu na telefonie z Androidem.

Google Wallet – aplikacja do mobilnych płatności

Logo Google Wallet z kolorowymi literami "W" ułożonymi w stylizowany portfel nad napisem "Google Wallet".
Fot. Google / materiały prasowe

Google Wallet to cyfrowy portfel opracowany przez Google, pozwalający użytkownikom na przechowywanie kart płatniczych, kart lojalnościowych, kluczy cyfrowych, dowodów tożsamości, biletów komunikacji miejskiej, biletów na wydarzenia i kart zdrowia. Jest on używany coraz częściej niż Google Pay, a w niektórych krajach Google Pay będzie wycofany.

Dla tych, którzy gubią się już w nazewnictwie aplikacji płatniczych od Google mamy przypomnienie – pojęcie Google Wallet zostało wprowadzone już w 2011 roku, ale potem nazwę zmiano na Android Pay oraz Google Pay. Teraz znów mamy Google Wallet. Zamieszaniu winny jest więc sam producent.

Portfel Google: jak z niego korzystać?

Zestaw smartfonów pokazujących różne aplikacje mobilne i cyfrowe portfele z kartami płatniczymi, kartami pokładowymi oraz kartami lojalnościowymi.
Fot. Google / materiały prasowe

Portfel Google współpracuje z większością urządzeń z systemem Android i oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak płatności EMV i przechowywanie cyfrowych kluczy samochodowych, które działają nawet gdy ekran urządzenia jest wyłączony lub bateria jest rozładowana.

Aplikacja jest dostępna w Polsce. Aby korzystać z płatności zbliżeniowych za pomocą Portfela Google, musimy mieć telefon z Androidem wyposażonym w technologię Near Field Communication (NFC). Możemy wtedy płacić telefonem wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności Google Pay. Dostępność konkretnych banków i kart wspierających płatności za pośrednictwem Portfela Google w Polsce można znaleźć na stronie pomocy Google.

Nowe ustawienia weryfikacji

Wprowadzona niedawno funkcja umożliwia użytkownikom większą kontrolę nad bezpieczeństwem swoich transakcji, oferując opcję wyboru, czy chcą potwierdzać swoją tożsamość podczas korzystania z różnych form płatności i kart zapisanych w aplikacji Portfel Google. Kluczowym elementem tych ustawień jest możliwość decydowania, czy przy każdym użyciu elementów przechowywanych w Portfelu, takich jak karty kredytowe/debetowe, użytkownik chce być weryfikowany poprzez metody blokady urządzenia, na przykład odcisk palca czy kod PIN.

Interfejs użytkownika aplikacji pokazujący opcje dotyczące wykorzystania karty kredytowej w usługach Google, w tym możliwość płatności zbliżeniowych i usunięcia informacji o karcie.
Fot. Google / materiały prasowe

Choć jest to środek zwiększający bezpieczeństwo naszych danych, tak jak włączona lokalizacja telefonu, nie każdy może chcieć każdorazowo potwierdzać swoją tożsamość. Tyczy się to zazwyczaj osób, które dużo posługują się urządzeniem do płatności i częsta weryfikacja jest dla nich uciążliwa.

Oprócz tego dla ułatwienia płatności w transporcie publicznym, Google wprowadziło specyficzne ustawienia dotyczące płatności za przejazdy. Ustawienie to domyślnie jest włączone i wymaga od użytkowników potwierdzenia tożsamości przed zapłaceniem za przejazd środkami transportu publicznego za pomocą zapisanej karty kredytowej lub debetowej. Zmiana polega na tym, że czytniki najpierw będą szukały zapisanych kart specjalnie przeznaczonych do transportu publicznego, które nie wymagają weryfikacji. Jeżeli takie karty nie zostaną znalezione, system przejdzie do zwykłej karty kredytowej lub debetowej, która może być obciążona po weryfikacji. Nowości zostaną wdrożone wraz z aktualizacją Portfela Google 24.10.x.

Źródło: 9to5google, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw