Automat paczkowy Orlen Paczka sfotografowany od boku z dużym czerwonym logo firmy. Poczta Polska może połączyć się z tą usługą

Poczta Polska i Orlen Paczka mogą połączyć siły. Wraca pomysł na pokonanie Paczkomatów InPostu

3 minuty czytania
Komentarze

Poczta Polska i Orlen Paczka razem? Nie jest to wykluczone. Szczególnie gdy InPost coraz śmielej zaznacza swoją dominację na polskim rynku przesyłek wszelakich. Choć nie mówimy tu o pełnej fuzji, złączenie działań dwóch spółek Skarbu Państwa przyniesie nie tylko oszczędności, ale też i lepszą usługę dla potencjalnych klientów. Co najlepsze, nie jest to pierwszy raz, kiedy pada sugestia takiego połączenia.

Poczta Polska i Orlen Paczka razem. Kto ustąpi komu?

Czerwona skrzynka pocztowa z napisem "POCZTA" i logotypem Poczta Polska na kamiennym murze.
Fot. Agataus / Depositphotos/

To wydaje się najważniejsze pytanie, ponieważ — jak przypomina Rzeczpospolita, już w sierpniu 2023 r. zastanawiano się, w jaki sposób połączyć dwie instytucje, które wdały się w bratobójczą walkę na rynku KEP (kurier, ekspres, paczka).

Pierwszy pomysł się nie udał, bo choć oryginalnie Orlen Paczka miała się zajmować wszystkim oprócz usług publicznych (listy, e-administracja), Daniel Obajtek (były prezes zarządu Orlenu) nie był fanem zachowania nazwy Poczta Polska oraz — nieoficjalnie (jak podawało Money) — utrzymania połowy udziałów przez państwową pocztę.

Osoba trzymająca smartfon z otwartą aplikacją InPost w ręku, stojąca przed paczkomatem InPost.
Fot. InPost / materiały prasowe

Dziś jednak jest inaczej i Sebastian Mikosz, pełniący obowiązki prezesa Poczty Polskiej, chce wyciągnąć stary pomysł na dominację InPostu z „zamrażarki”.

Jeśli chodzi o pomysł na transformację to (…) nie mogę niestety, jakby z pewnym zdziwieniem, nie skonstatować, że w ostatnich trzech latach jednym z największych konkurentów Poczty był państwowy Orlen, który rozwinął błyskawicznie sieć paczkomatów, mając oczywiście nieograniczone zasoby i tak naprawdę uderzając mocniej, niż ten największy konkurent, w naszą zdolność dystrybucji, ale to już jest przeszłość.

Na pewno będę proponował właścicielowi, żebyśmy jakoś te biznesy zespolili, bo nie (…) widzę żadnego uzasadnienia merytorycznego, żeby dwa państwowe podmioty, w tym jeden — nazwijmy to dotowany — konkurowały ze sobą na rosnącym rynku.

Sebastian Mikosz, p.o. prezesa Poczty Polskiej, wypowiedź z 19.03.2024 podczas posiedzenia senackiej komisji infrastruktury, podane za PAP Biznes

Działania Orlen Paczka to dobry początek, ale co dalej?

Szaro-czerwona paczkomatowa skrytka z logo "ORLEN paczka".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Tu warto zaznaczyć, że pod koniec 2023 r., Orlen Paczka to było już prawie 10 tys. 600 lokalizacji (1107 stacji paliw Orlen, 512 kiosków RUCH, 4277 automaty paczkowe i 4702 punkty partnerskie). Dla porównania, w samej Polsce, pod koniec 2023 r., InPost miał prawie 22 tys. punktów odbioru przesyłek.

Komentarz Daniela Obajtka dot. pomysłu Sebastiana Mikosza na portalu X.

Daniela Obajtka można nie lubić z wielu powodów, ale to za jego „rządów” Orlen rozpoczął ekspansję na rynku KEP. Pozostaje więc zadać pytanie, czy gdyby zarządcy Poczty Polskiej i Orlen Paczki schowali własne interesy do kieszeni, dałoby się nawiązać sensowną walkę z InPostem? Miejmy nadzieję, że spółki Skarbu Państwa wprowadzą zmiany i wkrótce same odpowiedzą nam na te pytania konkretnymi działaniami.

Zdjęcie otwierające: Orlen Paczka / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw