Dyskusja dot. AI w cyberbezpieczeństwie z udziałem dyrektora NASK (Radosław Nielek). Dwóch mężczyzn siedzi na scenie podczas wydarzenia branżowego, jeden z nich mówi do mikrofonu, w tle widoczne są logotypy sponsorów.
LINKI AFILIACYJNE

Szef NASK: AI trafi na pole bitwy. Dyskusja na 16. FG Time

3 minuty czytania
Komentarze

Pierwszy dzień 16. wydarzenia FG Time skupia się na strategiach gospodarczych dla Europy czy cyfryzacji energetyki, ale nie mogło zabraknąć miejsca dla AI.

Sztuczna inteligencja stała się języczkiem u wagi zarówno dla firm, jak i konsumentów. Wszyscy zastanawiają się jednak, jak nowe narzędzia mogą wpłynąć na bezpieczeństwo sieci i pola bitwy. Na niełatwe pytania odpowiada lider Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

dyrektor NASK o hakerach i AI na 16. FG Time

Ekran prezentacyjny 16. Forum Ekonomicznego Time (FG Time) z grafiką przedstawiającą zarysy mapy świata oraz symbole telekomunikacji, przemysłu, mediów i energii na tle rozmytego zdjęcia nocnego miasta.
Fot. Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Podczas przedpołudniowego panelu „Czy AI wspiera, czy szkodzi cyberbezpieczeństwu?” dyrektor NASK dr inż. Radosław Nielek pytany był o zagrożenia i wpływ, jaki sztuczna inteligencja ma na bezpieczeństwo w szeroko rozumianej cyberprzestrzeni.

Jednym z postawionych pytań było to, czy AI może w szczególny sposób wpłynąć na toczącą się w sieci od lat wojnę między hakerami i ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa. Noszący odpowiednio tzw. czarne i białe kapelusze specjaliści prześcigają się w łamaniu najnowszych systemów lub ulepszaniu tych zabezpieczeń. Czołowy ekspert odpowiedział w jasnych słowach.

Nie sądzę, by AI zmieniło to, kto wygrywa, kto przegrywa. Obecnie „białe kapelusze” nadal wygrywają. (…) Zdarzają się przypadki [złamania zabezpieczeń – przyp. red]. Ale nasz system bankowy działa, komunikacja miejska działa.

Radosław Nielek, dyrektor NASK

Jak przekonuje szef NASK, ogromna liczba złośliwych ataków jest zatrzymywana w zarodku i mało kto się o nich dowiaduje. Gdy jednak pojedyncza akcja hakerów kończy się powodzeniem – staje się bardzo medialna.

Fakt tego, że wszystkie kluczowe dla światowej gospodarki systemy działają bez większych przeszkód ma oznaczać, że hakerzy ciągle są o krok do tyłu. Sztuczna inteligencja nie pomoże im zaś z prostego powodu.

AI jest drogie. Białe kapelusze mają tu dostęp do tych systemów, a hakerzy nie będą mieli takich środków. Pieniądze dają tu zwycięstwo, a przeciwnik operuje gorszymi narzędziami.

Radosław Nielek, dyrektor NASK

AI trafi na pole bitwy

Kolejnym tematem spędzającym nam często sen z powiek jest wykorzystanie systemów AI na polu bitwy. Zaczepne ataki sterowane przez zaawansowaną AI dają duże pole do popisu naszej wyobraźni i lękom. Dla szefa Instytutu sprawa jest jednak dość prosta.

Oczywiście, że AI będzie wykorzystywana w konfliktach zbrojnych. Już jest wykorzystywana. To na przykład wojna w strefie informacyjnej, produkcja fake newsów. AI nie jest innym narzędziem niż proch czy komunikacja radiowa.

Radosław Nielek, dyrektor NASK

Specjalista przypomniał, że dotychczas ludzkość wprowadziła na pole bitwy niemal wszystkie najnowsze zdobycze technologiczne. AI nie będzie tu wyjątkiem, bo już testowane są możliwości wykorzystywania modeli sztucznej inteligencji w klasycznie rozumianych działaniach zbrojnych. AI wykorzystać można m.in. do identyfikacji celów lub zaawansowanego sterowania flotą dronów czy statków.

16. Forum Gospodarcze Time trwa w dniach 11-12 marca. Wydarzenie rozpoczął w poniedziałek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Kolejne panele śledzić zaś można na oficjalnej stronie i Facebooku.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Sobiepan / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw