Dwóch uczestników Forum FG Time dyskutuje na scenie podczas forum gospodarczego, w tle grafika i loga sponsorów.

FG Time po raz 16. w Warszawie. Forum wskaże „Nowe rozdanie”

7 minut czytania
Komentarze

Już w najbliższy poniedziałek 11 marca rozpocznie się 16. Forum Gospodarcze TIME (FG Time) pod hasłem „Cyfrowa Dekada 2030 Nowe rozdanie”. Dwudniowe wydarzenie skupiające się na cyfryzacji i nowoczesnej gospodarce jak co roku przyciąga przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, firmy działające na rzecz cyfrowej transformacji biznesu oraz grono znamienitych ekspertów. Przebieg oraz nowości z FG Time śledzić można na oficjalnej stronie i Facebooku.

Redakcja Android.com.pl jeszcze przed samym startem FG Time miała możliwość porozmawiać jedną z czołowych osób z grona organizatorów wydarzenia. Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) dr inż. Jarosław Tworóg wprowadza nas w najważniejsze kwestie, które z pewnością staną się przedmiotem dyskusji podczas Forum.

Zaczynamy „Nowe rozdanie”. Jego celem ochrona Europy przed Rosją

Konferencja biznesowa FG Time w dużej sali z uczestnikami siedzącymi na krzesłach skierowanymi ku scenie, na której znajduje się kilka osób, z dużym ekranem w tle wyświetlającym napisy: "SIECI 5G DLA PRZEMYSŁU 4.0 NETWORKS IN THE SERVICE OF INDUSTRY 4.0".
Fot. FG Time / materiały prasowe

Tematem tegorocznej edycji FG Time jest wspomniane „Nowe rozdanie”. Sprawa jest niezwykle poważna, bo dotyczy wojny Europy z Rosją, która toczy się już teraz. Bez żołnierzy czy czołgów, ale o zasoby, surowce i informacje.

Postulowane przez FG Time „Nowe rozdanie” to propozycja ustanowienia partnerskich relacji w dialogu o cyfryzacji. To również postulat dopasowania priorytetów cyfryzacji do faktu, że jesteśmy w stanie wojny gospodarczej i informacyjnej. 

Mamy świadomość, że dla Rosji sukces programu 3×20 i ogłoszenie Zielonego Ładu UE to zapowiedź spadku sprzedaży paliw i surowców oraz produktów i usług wytwarzanych z wykorzystaniem technologii szkodliwych dla środowiska i klimatu. Ryzyka, utraty rynku UE  na paliwa i realna możliwość wejścia Ukrainy do UE, zostały ocenione przez Rosję jako zagrożenie egzystencjalne, na które odpowiedziała napaścią na Ukrainę. Dlatego w marcu 2022 roku apelowaliśmy, by wojnę w Ukrainie traktować jak reakcję Rosji na politykę gospodarczą UE.

„Nowe rozdanie”, to cyfryzacja wzmacniająca odporność polskich firm na ataki gospodarcze. Polscy przedsiębiorcy powinni również być informowani, że wojna gospodarcza jest prowadzona również w infosferze. Proponujemy wyciągnąć wnioski z faktu, że sprawna synchronizacja rosyjskich ataków – energetycznego, zbożowego i informacyjnego – skutecznie uruchomiła ostrą krytykę Zielonego Ładu kierowaną do  Komisji Europejskiej, a nie mobilizację solidarności w wojnie przeciwko Rosji, która jest agresorem i sprawcą kryzysu.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

Jak wskazuje dr Tworóg, społeczeństwa żyjące w wysokorozwiniętych demokracjach nie są obecnie bronione ani gospodarczo, ani w infosferze przed działaniami tego typu. Winna może zaś być klasa polityczna w wielu krajach UE.

Polska polityka zacieśniania współpracy z prorosyjskimi ugrupowaniami politycznymi oraz powstrzymywanie reform Zielonego Ładu to nasz rodzimy wariant tej politycznej niekompetencji w relacjach z Rosją. Po wyborach polityka zagraniczna zaczyna być reformowana, ale gospodarcza – nie.

W czasie FG TIME zaproponujemy priorytety cyfryzacji, które będą skutecznym wzmocnieniem bezpieczeństwa gospodarczego i informacyjnego kraju. To będą właśnie rekomendacje „Nowego rozdania”.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

Cyfryzacja niezbędna do Zielonego Ładu

Sama cyfryzacja jest obecnie pojęciem odmienianym przez wszystkie przypadki i to z dobrego powodu – termin ten już nierozwiązalnie połączony jest z gospodarką i strategiami jej rozwoju i zmian. Jednym z najgłośniejszych jest obecnie Europejski Zielony Ład, czyli pakiet zmian mający pchnąć Unię Europejską w objęcia ekologicznej transformacji, a wreszcie neutralności środowiskowej do 2050 roku. Co zdaniem dr Tworoga będzie tu kluczowe dla Polski?

Zielony Ład to koncepcja funkcjonowania gospodarki, a plany jej wdrożenia to program budowy sieciowej gospodarki i obiegu zamkniętym. Cyfryzacja stanowi zaś podstawowe narzędzie tej reformy, gdyż bez cyfryzacji nie jest możliwe racjonalne ekonomicznie zarządzanie obrotem materią i energią w sposób radykalnie efektywniejszy niż dotychczas. 

W wypadku Polski powinniśmy skupić się na cyfryzacji lokalnych sieci elektroenergetycznych, co wymaga postawienia ok. 1000 centrów danych. Bez tych centrów powstające obecnie spółdzielnie energetyczne nie będą w stanie zarządzać zasobami w sposób, który pozwoli im wejść na ścieżkę rozwoju, na końcu której jest lokalne zbilansowanie zużywanej i produkowanej energii. 

Te same centra pozwolą zakładom przemysłowym na opłacalne inwestowanie w IIoT (przemysłowy internet rzeczy – przyp.red.), czyli przekształcanie się w zakłady przemysłu 4.0. Tania energia z OZE i niższe koszty materiałowe to również niższe koszty produkcji, transportu i usług – czyli wyższa konkurencyjność.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

FG Time: cyfryzacja i Polska – gdzie jesteśmy?

Niestety, Polska nie wydaje się być obecnie prymusem, jeśli chodzi o cyfryzację kraju i biznesu. Na tle Europy wypadamy bowiem dość słabo. FG Time od dłuższego czasu przekonuje zaś, że obecna droga nie jest właściwa.

Cyfryzacja gospodarki to pojęcie złożone. Jej poziom to suma wielu czynników, które składają się na tzw. wskaźnik cyfryzacji DESI. Służy on Komisji Europejskiej do oceny poziomu cyfryzacji krajów EU. Polska zajmuje w tym rankingu 4. miejsce… ale od końca. 

Miniona dekada to systemowe hamowanie innowacyjności we wszystkich obszarach, a więc przede wszystkim cyfryzacji. W ostatnich latach postulaty FG Time przybrały formę sprzeciwu wobec tej polityki. Aby wrócić na ścieżkę wzrostu innowacyjności, staramy się dzielić wiedzą i o szansach rozwojowych, jakie daje przyspieszona cyfryzacja. Wbrew obiegowym opiniom, na cyfryzację mamy więcej pieniędzy, niż umiemy wydać. Naszym największym problemem jest bariera niskiego poziomu wiedzy i kompetencji decydentów.

Wydarzenia FG Time są zaś przejawem aktywności społecznej naszej branży. To miejsce, w którym przedsiębiorcy przemysłu cyfrowego publicznie informują o swoich postulatach i przedstawiają propozycje rozwiązań. Dzięki aktywności naszej branży byliśmy w UE liderem wdrażania sieci 4G LTE. Opracowaliśmy i przekazaliśmy do NCBR program I-USER. Przyznano mu miliardowy budżet na rozwój technologii cyfrowych dla lokalnych sieci energetycznych. W 2021 roku przygotowaliśmy dla MKiŚ strategię cyfryzacji i urynkowienia energetyki.

Niestety w ramach walki z Zielonym Ładem, I-USER został zamknięty przed czasem, a strategia urynkowienia energetyki została utajniona, bo była niezgodna z „jedynie słuszną linią”.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

Nowe technologie nie rozwiną się u nas bez poważnych zmian

Nasz rozmówca ostrzega, że najnowsze trendy technologicznie jak sztuczna inteligencja (AI) czy sieć piątej generacji (5G), o których rozwoju czytamy już niemal na co dzień, mogą zostać nawet zatracone, jeśli nie zajdą gruntowne zmiany. Niepewny fundament planu dla przyszłości gospodarki zachwiewa bowiem cały łańcuch powiązań.

Cyfryzacja jest procesem horyzontalnym, a nie silosowym. Istotną przyczyną narastającej luki technologicznej w telekomunikacji jest anty-innowacyjna polityka gospodarcza, szczególnie w energetyce. Jej skutkiem jest niemożność opłacalnych inwestycji w cyfryzację zakładów.

Jeśli zakładom nie opłaca się cyfryzacja, to telekomunikacji nie opłaca się inwestować w sieci klasy przemysłowej, w 5G oraz 6G. Jeśli nie ma perspektyw zbytu na AI w energetyce i przemyśle, to nie ma mowy pobudzaniu popytu na AI, a więc nie można liczyć na opłacalność krajowych inwestycji w aplikacje AI.

Nie ma mowy o taniej energii bez 5G i AI. Nie ma mowy o nowoczesnym rolnictwie bez taniej energii i AI. Warunkiem rozwoju sieci klasy przemysłowej jest synchroniczny rozwój cyfryzacji energetyki, przemysłu i infrastruktury.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

A co z technologiami, które mogą potencjalnie rozpocząć prawdziwą lawinę zmian? Zapytaliśmy organizatora FG Time o przyszłość gospodarki wspomaganej komputerami kwantowymi.

Technologie kwantowe to kolejne pomysły na praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu fizyki (mechaniki) kwantowej. Potencjał tej wiedzy jest ogromny, jednak w wypadku komputerów kwantowych, ciągle nie pokonano fazy eksperymentów.

Nie mamy pewności, czy komputery kwantowe to sprzętowa przyszłość cyfryzacji. Natomiast jest pewnym, że zdolność zaspokajania rosnącego popytu na moc obliczeniową i energii będzie determinowała tempo rozwoju cywilizacji. Dlatego w dającej się przewidzieć przyszłości spodziewam się systematycznego wzrostu budżetów na rozwój techniki informacyjnej i energetycznej.

Wiceprezes KIGEiT dr inż. Jarosław Tworóg dla Android.com.pl

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: FG Time / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw