ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
desi awans Polski - flaga ue

Ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) – awans Polski

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Awans Polski w rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) – o tym wydarzeniu poinformowało właśnie Ministerstwo Cyfryzacji. Ranking opublikowała Komisja Europejska, a w jego poprzedniej edycji nasz kraj był o dwa miejsca niżej.

Awans Polski w rankingu DESI – jakie czynniki brano pod uwagę?

desi awans polski
fot. ec.europa.eu

Coroczne unijne sprawozdania stanowią podsumowanie wskaźników wydajności cyfrowej w Europie. Pokazują również, jak kraje UE konkurują ze sobą na polu cyfryzacji. Skrót DESI oznacza The Digital Economy and Society Index. W rankingu tym znaczenie ma wykorzystanie mobilnych usług szerokopasmowych, kompetencje cyfrowe obywateli i nie tylko.

Najlepsze wyniki uzyskały takie państwa, jak Finlandia, Szwecja, Dania oraz Holandia. Choć nasz kraj zaliczył awans w porównaniu do poprzedniego notowania, do pełni radości jeszcze sporo brakuje. Nasz wynik wciąż jest poniżej średniej unijnej, która wynosi 52,6. Wskaźnik Polski to 45. Rok temu jednak nasz wskaźnik wynosił 41,6, a średnia unijna wynosiła 52,5. Powoli idziemy więc naprzód, co zauważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Przyznaje on jednak, że wciąż mamy nad czym pracować. Według zapowiedzi ministra już w przyszłorocznej edycji rankingu powinniśmy zaobserwować poczyniony postęp.

Marek Zagórski odniósł się również m.in. do kwestii rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu – powiedział minister. Przypomniał także o inicjatywach podnoszących kompetencje cyfrowe oraz o cyfrowych usługach publicznych. Przywołane zostały rekordy popularności, jakie bije ostatnio wśród Polaków e-administracja.

Czytaj także: Jakie sprawy urzędowe Polacy najczęściej załatwiali online w maju?

Ze szczegółową charakterystyką poszczególnych kryteriów rankingu DESI i wynikami poszczególnych państw można zapoznać się na stronie Komisji Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najnowsze wpisy