Stacja ładowania na lotnisku z gniazdkami elektrycznymi i napisem "AIRPORT SERVICE", obok której znajduje się telefon komórkowy podłączony kablem.
LINKI AFILIACYJNE

Cyberprzestępcy mogą spalić twój smartfon. Uważaj na sposób, w jaki ładujesz telefon

3 minuty czytania
Komentarze

Nie od dziś wiemy, że cyberprzestępcy wykorzystują najbardziej szalone i niespodziewane techniki, aby tylko móc wykraść interesujące ich dane. Okazuje się, że wśród najnowszych sposobów na wyrządzenie nam krzywdy, znajdziemy… podpalenie smartfona podczas ładowania bezprzewodowego.

Uważaj na sposób, w jaki ładujesz telefon – cyberprzestępcy są nieprzewidywalni

Cyberprzestępcy mogą spalić twój telefon. Czarny smartfon leżący na klawiaturze laptopa, wyświetlany jest ekran ładowania systemu z logo Apple.
Fot. Szabó Viktor / Pexels

Doszliśmy do takiego momentu w rozwoju technologii, że niektóre oficjalne doniesienia brzmią niczym historie rodem wyjęte z filmów science-fiction. W końcu jak inaczej zinterpretować wyniki badań naukowców z University of Florida oraz grupy CertiK. Zgodnie z najnowszym raportem – cyberprzestępcy opanowali nową metodę wyrządzania krzywdy naszym smartfonom (tutaj nawet folia na telefon nie pomoże przed uszkodzeniami). Mowa tu o opcji VoltSchemer.

Atak na urządzenie można przeprowadzić całkowicie zdalnie, a cały proces sprowadza się do manipulowania ładowaniem bezprzewodowym w smartfonach i innych urządzeniach wykorzystujących standard Qi do przesyłu energii. Głównym celem ataku VoltSchemer jest wykorzystanie podatności w procesie ładowania bezprzewodowego do celów złośliwych, takich jak nadmierne ładowanie baterii urządzenia, co może prowadzić do jej spalenia lub w skrajnych przypadkach nawet do eksplozji.

Jak działa nowy sposób cyberprzestępców?

Ładowanie bezprzewodowe działa na zasadzie indukcji, gdzie ładowarka (nadajnik) tworzy pole elektromagnetyczne, które indukuje prąd w cewce odbiornika (w urządzeniu do ładowania), umożliwiając transfer energii bez użycia kabli. Standard Qi reguluje ten proces, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność ładowania. Tymczasem atak VoltSchemer wykorzystuje specjalnie zaprojektowane oprogramowanie do manipulowania sygnałem ładowania bezprzewodowego. Przez modyfikację parametrów sygnału, takich jak częstotliwość czy napięcie, atakujący może wpłynąć na sposób ładowania baterii.

Tłumaczenie: Smażysz smartfon ładowarką bezprzewodową? Ataki VoltSchemer na bezprzewodowe ładowarki Qi wykorzystują zmodyfikowane źródła zasilania i mogą „usmażyć” smartfony, a także wydawać polecenia asystentom głosowym.

Zobacz też: Polska kupiła program Hermes. To miał być drugi Pegasus

Atak VoltSchemer jest przykładem, jak zaawansowane technologie mogą być wykorzystywane nie tylko do innowacji i ulepszania naszego życia, ale także stwarzania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Jeśli sami chcecie zadbać o swoją prywatność, warto zapoznać się z ofertą dostawców usług VPN, ponieważ wiedza o tym, jak włączyć i jak wyłączyć tryb incognito nie wystarczy. Tymczasem w przypadku, gdy właśnie szukacie nowego telefonu – odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi smartfonami do 1500 złotych.

Źródło: Metro. Zdjęcie otwierające: psodaz / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw